Penktadienį Sibire po paleidimo į Žemę nukrito rusų palydovas. Tai dar viena nesėkmė šalies kosminėje programoje, kurių šiais metais netrūko.
„Palydovas nepakilo į savo orbitą. Valstybinė komisija tiks nelaimės priežastis“, – naujienų agentūrai „Interfax“ teigė Rusijos kosmoso pajėgų atstovas Aleksejus Zolotuchinas.
Ryšių palydovas „Meridian“, paleistas iš Plesecko kosmodromo, „dėl trečios pakopos raketos gedimo nukrito Sibiro teritorijoje“, pranešė „Interfax“, cituodama šaltinį kosmoso pramonėje.
Anot naujienų agentūros „RIA Novosti“, jis krito virš šiaurinio Sibiro miesto Tobolsko srities, tačiau kol kas neaišku, ar palydovas pasiekė žemę, ar sudegė atmosferoje.
Tai penktasis „Meridian“ serijos palydovų paleidimas. Jie atlieka ir karinę, ir civilinę funkciją, naudojami ryšiui su Arktyje plaukiojančiais laivais bei nuošaliais Rusijos Sibiro ir Tolimųjų Rytų regionais palaikyti, praneša naujienų agentūra AFP.
Palydovą iškėlė „Sojuz-2.1B“ raketa. Šio tipo raktos jau dešimtmečiais buvo Maskvos kosminių programų pagrindas, jos vis dar kelia į kosmosą žmones.
Planuota, kad maždaug po 9 minučių po paleidimo palydovas turėjo atsiskirti nuo raketos, praneša naujienų agentūra ITAR-TASS.
Tačiau raketa nešėja patyrė neskelbiamų problemų dar prieš bandymą atsiskirti, o tai reiškia, kad ji taip ir nepasiekė žemesniosios Žemės orbitos.
„Pagal pirminius duomenis, raketos nešėjos gedimas įvyko dar prieš palydovo atsiskyrimą nuo raketos trečiosios pakopos“, – naujienų agentūrai teigė neįvardintas šaltinis.
„Meridian“ palydovo praradimas vainikuoja nelaimių kupinus metus, per kuriuos Rusija neteko trijų navigacijos palydovų, pažangaus karinio palydovo, ryšių palydovo, krovininio kosminio laivo ir Marso zondo.
Ypač šalies kosmoso pramonės įvaizdžiui pakenkė „Progress“ krovininio kosminio laivo netektis. Į Tarptautinę kosminę stotį skristi turėjęs laivas netrukus po pakilimo rugpjūtį sudužo Sibire.
Rusija taip pat pripažino netekusi į didžiausią Marso palydovą turėjusio keliauti zondo „Phobos-Grunt“, paleisto lapkričio 9-ąją, tačiau taip ir nepalikusio Žemės orbitos ir nepradėjusio skrydžio Raudonosios planetos link.