Rusijos žemieji parlamento rūmai, Valstybės Dūma, savo teisinės galios neturinčiame pareiškime ragina Ukrainos opozicines jėgas „nutraukti nelegalius veiksmus“ ir prašo Vakarų „nutraukti vis didėjantį išorinį spaudimą mums broliškos šalies politikai“.
(papildyta 12.01) Provokatoriai, kuriuos Ukrainoje vadina „tituškomis“ (jauni, sportiškai apsirengę vyrai, pasirodantys viešuose renginiuose, provokuojantys neramumus ir muštynes, - red. pastaba) blokavo įėjimą į Europos sąjungos atstovybės patalpas Kijeve, apie tai „Ukrainos pravda“ informavo organizacijos atstovas Davidas Stulikas.
„Mus blokavo „tituško“, – pranešė jis. Diplomato teigimu, atstovybės darbuotojai negali patekti į pastatą per pagrindinį įėjimą.
Viena iš ES atstovybės darbuotojų, Marija Stogova, savo „Facebook“ paskyroje pranešė, kad grupė jaunų žmonių, panašių į „tituškas“, užblokavo įėjimą į pastatą. „Darbuotojams sakoma, kad „jūs blokuojate mūsų administracijos pastatą, o mes blokuosime jūsų“, – parašė ji. Be to, M. Stogova pranešė, kad Lenkijos ambasadą taip pat blokuoja nežinomi asmenys.
Šiandien į Kijevą atvyksta ES Vyriausioji įgaliotinė užsienio reikalams ir saugumo politikai Catherine Ashton. Jis tikisi susitikti su Ukrainos prezidentu, premjeru ir opozicijos lyderiais.
(papildyta 10.47) Kijeve mažiausiai 10 protestuotojų buvo sužeisti antradienį paryčiais per susirėmimus su guminėmis lazdomis ginkluotais milicininkais, kai vidaus pajėgų nariai ir riaušių milicija privertė demonstrantus atsitraukti ir išardė barikadas, pastatytas aplink Ukrainos vyriausybės būstinę.
„Sužeista daugiau nei dešimt žmonių“, – įstatymų leidėjas Jurijus Syrotiukas iš nacionalistinės partijos „Svoboda“ („Laisvė“) sakė naujienų agentūrai AFP.
Pasak jo, vienam iš demonstrantų buvo pradurti plaučiai, o keliems lūžo rankos arba kojos.
Pareigūnai nurodė, kad per susirėmimus taip pat buvo sužeisti du milicininkai.
Dešimtys riaušių milicijos pareigūnų barikadas taip pat išardė gatvėse aplink prezidentūrą ir parlamentą.
Protestuotojai persigrupavo Nepriklausomybės aikštėje Kijevo centre, kurioje įrengtas palapinių miestelis ir scena, ant kurios apskritą parą vyksta dainininkų pasirodymai ir sakomos kalbos.
Protestuotojai išliko budrūs: apie 350 žmonių praleido dar vieną naktį centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, spaudžiant 7 laipsnių šalčiui ir sningant.
O antradienį dieną prie krosnelių savo pagrindiniame palapinių miestelyje snieguotame Kijeve šildėsi apie 2 tūkst. protestuotojų.
Buvęs kalnakasys Ilja Šutovas, atvykęs iš rytinio Donecko miesto, sakė, kad protestuotojai pasiliks, kol V.Janukovyčius pasitrauks iš posto.
„Palaikėme asociacijos sutartį su ES, nes manėme, kad ji privers mūsų valdžią elgtis civilizuotai. Jų atsisakymas nuo Europos yra atsisakymas tapti civilizuotais, – aiškino protestuotojas. – Mūsų tikslas – atsikratyti į sovietinę panašios valdžios.“
Demonstrantai tvirtino nesitrauksiantys.
„Stovėsime čia iki galo, kad apgintume savo teises“, – sakė 29 metų teisininkas Serhijus Kuzanas, priklausantis savanorių apsaugininkų brigadai, pasiruošusiai ginti barikadas prie pagrindinio palapinių miestelio Nepriklausomybės aikštėje.
„Mano užduotis – nepraleisti nei milicijos, nei provokatorių“, – pridūrė jis.
Mėlyna prezidento vėliava su geltonu tridančiu centre buvo iškelta prie jo biuro, rodydama, kad Viktoras Janukovyčius atvyko į darbą – ko gera, pirmąkart nuo lapkričio 21-osios, kai įsiplieskė pirmieji protestai dėl jo sprendimo nepasirašyti asociacijos ir laisvosios prekybos sutarties su Europos Sąjunga (ES) bei užmegzti glaudesnius ryšius su Rusija.
Savaitraščio „Zerkalo nedeli“ tinklalapyje pranešama, jog pirmadienį šalies vadovas surengė susitikimą su aukščiausiais saugumo pareigūnais ir ministrais savo užmiesčio rezidencijoje, kur buvo nuspręsta atkurti tvarką Kijevo centre.
Sekmadienį Nepriklausomybės aikštę buvo užplūdę šimtai tūkstančių žmonių, o dešimtys kaukėtų protestuotojų kitoje aikštėje nuvertė Lenino paminklą, užmovę virvę ant statulos kaklo.
Policija pradėjo baudžiamąjį tyrimą dėl „masinių riaušių“, per kurias buvo nuversta statula, tačiau pirmadienį nurodė, jog kol kas niekas nebuvo suimtas dėl to incidento.
V.Janukovyčius planuoja antradienį Kijeve susitikti su Europos Sąjungos (ES) diplomatijos vadove Catherine Ashton (Ketrin Ašton). Per jų derybas bus ieškoma galimų sprendinių krizei, kurią išprovokavo Ukrainos vyriausybės sprendimas nepasirašyti asociacijos sutarties su Bendrija ir verčiau stiprinti prekybos ryšius su Rusija.
Antradienį prezidentas taip pat planuoja susitikti su trimis buvusiais Ukrainos lyderiais: Leonidu Kravčiuku, Leonidu Kučma ir Viktoru Juščenka, siekiant rasti išeitį iš krizės. V.Janukovyčius taip pat palaiko pasiūlymą surengti derybas prie apskritojo stalo su opozicija.
Tačiau opozicija sako nesiderėsianti su valdžia, jeigu V.Janukovyčius nesutiks paleisti vyriausybės, nubausti milicijos specialiąsias pajėgas dėl praeitą mėnesį šiurkščiai išvaikyto mažesnio protesto ir paleisti suimtus demonstrantus.
„Apskritasis stalas nelabai dera prie kvadratinės kalėjimo kameros“, – pareiškė opozicijos įstatymų leidėjas Arsenijus Jaceniukas.
Sunki Ukrainos finansų padėtis išprovokavo šią krizę, tačiau dėl jos šalies ekonomika dar labiau pašlijo. ES lyderiai teigia, kad prekybos sutartis būtų atnešusi investicijų. Tačiau nuo Sovietų Sąjungos laikų išlikusi Ukrainos pramonė yra priklausoma nuo Rusijos tiekiamų gamtinių dujų, todėl Kremlius turi didžiulį spaudimo svertą.
Per pirmuosius tris ateinančių metų mėnesiui Kijevas turi rasti beveik 4 mlrd. JAV dolerių, kad grąžintų dalį skolų ir apmokėtų sąskaitas už Rusijos dujas. Šalies užsienio valiutos ištekliai buvo išeikvoti mėginant stabilizuoti griviną. Penktadienį paskelbti Centrinio banko duomenys rodo, kad turimų valiutos atsargų Ukrainai pakaktų tik mažiau nei dviem mėnesiams importo.
Šiuo metu apdrausti 10 mln. dolerių vertės Ukrainos obligacijas su penkerių metų išpirkimo laikotarpiu kainuoja daugiau nei milijoną dolerių per metus – ši kaina išaugo gilėjant krizei.
Ukrainos milicijos specialiųjų pajėgų pareigūnai ir prieš vyriausybę protestuojantys demonstrantai naktį iš pirmadienio į antradienį susirėmė snieguotose Ukrainos sostinės gatvėse, o pagrindinė opozicijos partija pareiškė, kad saugumo pajėgos įsiveržė į jos biurus ir konfiskavo serverius.
Žiniasklaida citavo Olehą Tiahnyboką, vieną iš opozicijos lyderių, kuris sakė, kad keli protestuotojai nukentėjo per vieną iš susirėmimų, kai policija ardė palapinių miestelį, blokavusį prieigą prieš vyriausybinių pastatų.
Oficialių pranešimų apie sužeistųjų skaičių dar nebuvo paskelbta, tačiau tas antradienį įvykęs incidentas atrodė mažiau audringas, palyginti su įvykiais prieš pusantros savaitės, kai guminėmis lazdomis ginkluotų pareigūnų pastangos išvaikyti demonstrantus sukėlė didelį pyktį.
Kalinama buvusi Ukrainos premjerė Julija Tymošenko, dabar tapusi opozicijos lydere, pirmadienį sakė, kad riaušių milicija šturmavo jos partijos būstinę sostinėje Kijeve, nors milicija greitai paskelbė paneigimą.
„Batkivščyna“ yra viena iš trijų pagrindinių Ukrainos opozicijos partijų, dabar vadovaujančių masinėms demonstracijoms, kuriose reikalaujama, kad nedelsiant atsistatydintų vyriausybė, atmetusi istorinę sutartį su ES.
Protestai, vykstantys jau trečią savaitę, prasidėjo, kai Ukrainos prezidentas Viktoras Janukovyčius nusprendė nepasirašyti sutarties, turėjusios suartinti šalį su Europos Sąjunga (ES). Dėl to netikėto žingsnio piktinasi daug ukrainiečių, norinčių, kad Kijevas atsigręžtų į Vakarus ir sumažintų Rusijos įtaką.
Milicijos smurtas prieš demonstrantus dar labiau pakurstė pasipiktinimą ir paskatino šimtus tūkstančius žmonių išeiti į gatves du sekmadienius iš eilės. Demonstrantų susirinkdavo daugiau netgi lyginant su masiniais protestais per 2004-ųjų Oranžinę revoliuciją, privertusią surengti pakartotinius prezidento rinkimus po suklastoto balsavimo.
Pirmadienį ir antradienį milicija mėgino išardyti stovyklas, įrengtas po sekmadienį vykusio mitingo. Tačiau jokių veiksmų nebuvo imtasi prieš didelę pagrindinę stovyklą Kijevo centrinėje Nepriklausomybės aikštėje, kur daug žmonių budi apskritą parą.
Pareigūnai taip pat atrodė mėginantys sutrikdyti protestuotojus, užėmusius Kijevo miesto administracijos pastatą ir pavertusius jį savo improvizuotu štabu bei bendrabučiu. Teismas paskelbė nurodymą atlaisvinti tą pastatą iki vidurnakčio. Maždaug tuo metu pastate buvo išjungta elektra, todėl buvo nerimaujama, kad milicija ruošiasi šturmuoti meriją.
„Žmonės nežinojo, ko tikėtis, todėl išėjo“, – sakė Ivanas Kerkošas, kuris budėjo lauke.
Tačiau praėjus maždaug trims valandoms elektra vėl buvo įjungta, o suirzę arba suglumę protestuotojai grįžo vidun.
To pastato šturmas tikriausiai būtų buvęs kruvinas ir chaotiškas, taip pat dar labiau sugriežtinęs Vakarų kritiką. ES diplomatijos vadovė Catherine Ashton antradienį turėtų atvykti į Kijevą, kur stengsis padėti mažinti įtampą.
Naktiniai susirėmimai, per kuriuos protestuotojai atsargiai ėjo apsnigtomis ir apledėjusiomis gatvėmis, buvo įtempti ir pikti, tačiau Nepriklausomybės aikštėje vykstančiame mitinge išliko neįprastai linksma nuotaika.
Nenustygstanti vietoje popmuzikos žvaigždė Ruslana vadovavo aerobikos šokių programai, turėjusiai padėti sušilti demonstrantams, spaudžiant 5 laipsnių šaltukui. Savanoriai pagalbininkai žmonėms dalijo karštą arbatą.
Apie 2 val. vietos (ir Lietuvos) laiku į daugelio demonstrantų mobiliuosius telefonus atėjo SMS žinutė: „Esate apsupti, nėra jokių galimybių.“
Ta žinutė, nepadariusi beveik jokio poveikio, buvo išsiųsta iš numerio, kuriuo mėginant prisiskambinti atsiliepdavo balso pašto atsakiklis.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB „BNS“ sutikimo draudžiama.