Rusijai nestinga ryžto imtis priemonių šalies ekonomikos modernizacijai ir užsienio investuotojų vilionėms.
Rusijos prezidentas Dmitrijus Medvedevas pasiūlė keletą svarbių iniciatyvų investicijų klimatui pagerinti – steigti regioninį įgaliotųjų investicijų ombudsmenų tinklą ir išplėsti smulkiųjų akcininkų teises.
Svarbiausia – modernizacija
Pagrindines investicijų klimato gerinimo kliūtis D. Medvedevas nurodė korupciją ir biurokratiją.
,,Korupcija tebėra veiksnys, kenkiantis visai ekonominei situacijai. Ji užgniaužia visą ekonomiką“, – pristatydamas reformų planus sakė D. Medvedevas ir nurodė generaliniam prokurorui Jurijui Čaikai įdiegti specialią sistemą skundams dėl korupcija kaltinamų valstybinių institucijų veiksmų arba neveiklumo nagrinėti.
Anot prezidento, kad būtų modernizuota ekonomika, būtina keliskart padidinti investicijų Rusijoje įplaukas. ,,Mums reikia tiek lėšų, kad jos atitiktų milžinišką Rusijos potencialą. Reikalingas investuotojų pasitikėjimas ir susidomėjimas, – sakė šalies vadovas. – Neturime iliuzijų, kad tai pasiekti bus lengva, bet tai turi būti padaryta ir darbas bus tęsiamas.“
Naujos institucijos
Siekiant užtikrinti, kad federalinės valdžios institucijos dirbtų efektyviai, nuo šių metų gegužės bus pradėtos steigti naujos institucijos: kiekvienam Rusijos federaliniam rajonui bus paskirtas investicijų ombudsmenas. Jis privalės padėti bendrovėms įgyvendinti investicinius projektus, visų pirma susijusius su investuotojų ir valdžios institucijų bendradarbiavimu, rašo barentsnova.com.
,,Yra regionų, kuriuose investuotojų paraiška patvirtinama per tris mėnesius. Ten įsikūrusiems investuotojams pasisekė, – teigė D. Medvedevas. – Investicijų ombudsmenas turės pasirūpinti, kad toks trumpas terminas įsigaliotų visoje Rusijoje.“
Naujoji pareigybė iš tikrųjų nėra nauja. Pernai vicepremjeras Igoris Šuvalovas buvo paskirtas eiti šias pareigas federaliniu lygiu, bet jam nebuvo suteikta jokių papildomų įgaliojimų. Iš naujųjų ombudsmenų bus tikimasi produktyvesnės veiklos.
Naikins kliūtis
Investicijų klimatą tikimasi pagerinti ir įgaliojant Ekonomikos plėtros ministeriją teikti pasiūlymus Teisingumo ministerijai dėl teisės aktų, trukdančių verslo ir investicijų veiklai, panaikinimo.
Pastaroji bus įpareigota reikalauti iš atitinkamų departamentų nedelsiant panaikinti verslumui kenkiančius teisės aktus. „Išimtis nebus daroma nė vienai institucijai“, – pabrėžė D. Medvedevas.
Taip pat žadama mažinti Vyriausybės užsienio investicijų kontrolės komisijos įgaliojimus. Atitinkamas įstatymo projektas turi būti priimtas iki gegužės vidurio.
Mažins išlaidas
D. Medvedevas jau paprašė aiškiai apibrėžti smulkiųjų akcininkų teises. Jiems turėtų būti suteikta teisė naudotis informacija apie bendrovių veiklą. Tokį prašymą pateikti tikriausiai paskatino pastaruoju metu interneto bendruomenėje kilusi nerimo banga, kai tinklaraštininkas Aleksejus Navalnas paviešino įmonių vidinius dokumentus.
Šalies galva taip pat įsakė iki metų vidurio valstybės įmonių valdybos narius pakeisti nepriklausomais vadovais. Bandrovių „Transneft“, „Gazprom“ ir „Rusijos geležinkeliai“ pareikalauta ne mažiau kaip 10 procentų sumažinti išlaidas. Maža to, ministrų kabinetui nurodyta 15 procentų sumažinti išlaidas viešosioms sutartims.
Rusija supranta, kad šiuo metu investicijų klimatas šalyje labai nepalankus, todėl būtina imtis ryžtingų priemonių padėčiai gerinti.
Blogiau būti negali
Kalbėdamas apie tarp BP ir TNK-BP kilusį skandalą, kuriame dalyvavo ir valstybei priklausanti įmonė „Rosneft“, prezidento patarėjas Arkadijus Dvorkovičius teigė, kad investicijų klimatas šalyje toks prastas, jog šis skandalas jo dar labiau pabloginti negali.
Kad būtų galima išbristi iš investicijų krizės, D. Medvedevas žada steigti užsienio investuotojų fondą, kuris turėtų pritraukti į Rusiją tarptautinių bendrovių ir pasirūpinti, kad Rusijos Vyriausybė šiose įmonėse turėtų savo dalį.
Fondas, kurio užduotis bus užtikrinti tokias įplaukas, kurios penkiskart viršytų jo paties dydį, turi būti įsteigtas iki vidurvasario. Pasak D. Medvedevo, fondo valdymas bus patikėtas geriausiems pasaulio specialistams.
Sveikina reformas
Tarptautinės audito ir konsultacijų įmonės ,,Ernst & Young“ valdybos pirmininkas Jamesas Turley, koordinuojantis patarėjų tarybos užsienio investicijų klausimais darbą Rusijoje, žiniasklaidai teigė sveikinantis Vyriausybės reformų planus ir siekius pagerinti investicijų klimatą.
,,Vyriausybės veiksmai siekiant modernizuotis ir pritraukti užsienio investicijų – šiandien kritiškai svarbūs“, – sakė J. Turley.
Jo teigimu, užsienio investicijų komisija, sudaryta iš žymiausių pasaulio ekspertų, jau aptarė galybę klausimų, pradedant migracija ir muitų reikalais, energetikos įmonių efektyvumu, baigiant smulkiojo verslo ir finansų sektoriaus padėtimi.
,,2011 metus pradėjome su viltimi, kad visi šie klausimai, jei ir nebus išspręsti, tai bent bus pradėti spręsti“, – kalbėjo vienos didžiausių pasaulio audito ir konsultacijų įmonių vadovas.
FAKTAI: Investicijos Rusijoje
2010 metais tiesioginės užsienio investicijos Rusijoje sumažėjo 13,2 proc. ir siekė 13,8 mlrd. JAV dolerių.
Bendras užsienio investicijų dydis augo 40,1 proc. ir pasiekė 114,75 mlrd. dolerių.
Rusijoje sukauptas užsienio kapitalas siekia apie 300 mlrd. dolerių.
Pernai daugiausia Rusijoje investavo Kipras (576 mln. dolerių), Nyderlandai (441 mln. dolerių) ir Liuksemburgas (322 mln. dolerių).
Nuomonės: Ko tikisi Lietuva?
Stebuklų nesitiki
Visvaldas Matijošaitis, „Vičiūnų“ įmonių grupės steigėjas, valdybos pirmininkas:
Reformos iš tiesų sveikintinos, jei jos neliks tik tuščiomis deklaracijomis, nenusės dokumentuose ir pritrauks realių investicijų. Šiandien investicijų pritraukti bando visi – ir Rusija, ir Baltarusija, ir Lietuva. Mes į gamyklas neinvestuojame, orientuojamės į prekybos vystymą, nes turime distribucijos centrus Sankt Peterburge, Maskvoje. Manau, nauji Rusijos planai nieko gero neatneš.
Galimybių ir nišų yra
Rimantas Šegžda, Lietuvos komercijos atašė Rusijoje:
Rusija turi didelę rinką, todėl Lietuvos verslas ten veržiasi ir dirba. Tai sudėtinga šalis, bet jos negalima palikti nuošalėje, čia verslo atžvilgiu galimybių ir nišų tikrai yra. Verslo aplinka čia tai pagerėja tai pablogėja – visko būna. Ir pati šalis labai skirtinga – Sankt Peterburge verslui gerai, Maskvoje jaučiama didesnė politinė įtaka. Už metų vyks prezidento rinkimai, todėl gal padėtis gerėja tik prieš juos.