Rusijos parlamentarai pareiškę susirūpinimą dėl to, kad Lietuva pastaruoju metu minima kalbant apie JAV pasaulinės priešraketinės gynybos (PRG) sistemos dalių dislokavimą Europoje, nurodė, jog ši aplinkybė gali paskatinti Maskvą sustiprinti kariuomenės grupuotę Kaliningrade.
Valstybės Dūmos deputatai įsitikinę, kad jeigu bus „įgyvendinami tokie planai, pasikeis Rusijos požiūris į galimybes užtikrinti savo karinį saugumą Baltijos regione, pagrįstą minimaliai galimo kariuomenės kiekio buvimo regione principu, ir teks adekvačiai modernizuoti ir sustiprinti Rusijos Federacijos kariuomenės grupuotę, dislokuotą Kaliningrado srityje“.
Tai pažymima Rusijos Valstybės Dūmos trečiadienį priimtame pareiškime „Dėl Lietuvos Respublikos valdžios veiksmų, nukreiptų Rusijos ir Lietuvos santykiams bloginti“.
Kalbėdamas Dūmoje žurnalistams gynybos komiteto pirmininkas atsargos generolas Viktoras Zavarzinas, 1999 metais vadovavęs žinomam „Rusijos desantininkų žygiui į Prištiną“, pranešė, kad komitetas ketina rugsėjo pradžioje surengti Kaliningrade išvažiuojamąjį posėdį.
Pasak jo, deputatai gali pasiūlyti padidinti ginkluotės skaičių minėtame Baltijos anklave ir iškelti šį klausimą šalies prezidentui Dmitrijui Medvedevui, kuris yra ir vyriausiasis kariuomenės vadas.
Iš visko sprendžiant, tiesioginė dingstis trečiadienio kreipimuisi buvo prieš maždaug dvi savaites pasklidę gandai, kad Lenkijai atsisakius leisti dislokuoti savo teritorijoje JAV PRG komponentus, amerikiečių raketos-gaudytuvai gali būti dislokuoti Lietuvoje.
„Deja, Lietuvos Respublikos valdžia nerado savyje drąsos jau šioje stadijoje oficialiai atsisakyti priimti į savo teritoriją JAV globalinės PRG komponentus“, - sakoma Dūmos, kurią kontroliuoja Kremlių remiantys politikai, dokumente.
Pagal pirminį sumanymą, raketos- gaudytuvai turėtų būti dislokuotos Lenkijoje, bet atėjus į valdžią Donaldo Tusko vadovaujamai Vyriausybei tarp Varšuvos ir Vašingtono atsirado tam tikra trintis.
Tačiau trečiadienį JAV valstybės departamento aukšto rango pareigūnas pranešė, kad Vašingtonas ir Varšuva sudarė preliminarų paktą dėl priešraketinės gynybos skydo elementų Lenkijos teritorijoje.