Rusija sustiprins savo karines pajėgas Kryme, siekdama apsisaugoti nuo išorinių grėsmių, cituodama gynybos viceministrą Jurijų Borisovą ketvirtadienį pranešė naujienų agentūra „Itar-TASS“.
„Pusiasalyje būtinai reikės sukurti karinę infrastruktūrą, kad Krymas būtų vertas Rusijos Federacijos atstovas ir būtų apsaugotas nuo visų galimų įsibrovimų“, – sakė jis.
17 val. 04 min. EP prezidentas Martinas Schulzas: Krymo aneksija - tai jau faktas
"Tai, kas įvyko Kryme yra grubus tarptautinės teisės pažeidimas, tačiau įvedę sankcijas, mes Krymo nesusigrąžinsim," - teigė Europos parlamento prezidentas.
16 val. 36 min. Ukraina pirmoji nepradės prekybos karo su Rusija, sako pasiuntinys
Ukraina pirmoji nepradės prekybos karo su Rusija ir tikisi, kad Pasaulinė prekybos organizacija (PPO) išspręs bet kokius konfliktus, kuriuos inicijuotų Rusija, ketvirtadienį pareiškė Ukrainos ambasadorius Ženevoje per spaudos konferenciją.
„Manau, kad jie neapsiribos karine intervencija. Prie jos jie pridės garsiuosius prekybos karus, kuriuos pradės su Ukraina. Jie turi didelę patirtį tame reikale“, - sakė Jurijus Klymenka.
Pasak jo, abi šalys yra priklausomos nuo tarpusavio prekybos ryšių, bet prekyba buvo tapusi Ukrainos ir Rusijos trinties tašku dar prieš Krymo krizę, dėl kurios abi šalys pastarosiomis savaitėmis atsidūrė ant karo slenksčio.
Rusija blokavo ukrainietiškų prekių importą praėjusį rugpjūtį, kai pradėjo daug laiko reikalaujantį krovinių iš Ukainos patikrinimą muitinėse, prisiminė ambasadorius.
Abi šalys apsikeitė prekybos suvaržymais – Ukraina apribojo automobilių importą iš Rusijos, o Rusija atsakė tuo pačiu Ukrainoje pagamintiems šokolado ir stiklo gaminiams.
Praėjusią liepą Rusija paskelbė radusi kancerogeninių medžiagų Ukrainos kompanijos „Roshen“ konditerijos gaminiuose ir uždraudė jų importą. Ketvirtadienį Ukrainos vyriausybė pranešė, kad Rusijos riaušių policija perėmė „Roshen“ gamyklą Rusijos Lipecko mieste.
Pasak J.Klymenkos, dabar Ukrainai labiau nei anksčiau svarbi jos narystė PPO ir ji pasinaudos pasaulinės organizacijos nuostatomis, kad apgintų savo nacionalinius interesus.
„Mes nuoširdžiai tikime šios organizacijos galimybėmis. Ir manome, kad ši organizacija ateityje mums padės surasti civilizuotą būdą prekybos konfliktams, visų pirma su Rusijos Federacija, išspręsti“, – pareiškė jis.
„Esame labai suinteresuoti turėti normalius prekybinius santykius su Rusija, mes siekiame išplėsti juos“, – sakė Jurijus Klymenka, nors pridūrė linkstąs manyti, jog Rusija apribos prekybą po Krymo aneksijos.
15 val. 47 min. Ukrainos pasieniečiai ir kiti kariškiai palieka Krymą
Ukrainos pasieniečiai pradėjo trauktis iš Rusijos pajėgų kontroliuojamo Krymo į žemyninę Ukrainos teritoriją, ketvirtadienį pranešė vienas aukšto rango pareigūnas.
„Pradėjome palaipsniui perdislokuoti mūsų pareigūnus į Chersono ir Mykolajivo regionus“, – valstybės sienos apsaugos tarnybos vadovo pavaduotojas Pavlo Šyšolinas sakė per spaudos konferenciją, pridurdamas, kad valstybė ketina paremti iš Krymo išvažiavusių pasieniečių šeimas.
Pasak jo, karinio jūrų laivyno kariškiai perkelti į Mariupolį ir Odesą.
P.Šyšolinas dar sakė, kad pusiasalį taip pat paliko jau apie tūkstantis civilių.
Jis pranešė, kad pasieniečiai jau kelias dienas kontroliuoja įvažiavimą į Chersono ir Zaporožjės sritis iš Krymo, taip pat ir išvažiavimą; tikrinamos visos transporto priemonės, taip pat ir traukiniai.
P.Šyšolinas pažymėjo, kad į Ukrainos žemyninę dalį atvyko apie tūkstantis žmonių, kurie buvo priversti tai daryti.
14 val. 10 min. Patruliuodamas vidaus vandenyse Ukrainos fregata „Getma Sagaidačnyj" neleido 4 Rusijos jūrų pajėgų laivams pažeisti šalies teritorinius vandenis, praneša censor.ua.
Vykdydamas karinę užduotį Ukrainos laivas buvo nusiųstas į vietą, kur, žvalgybos duomenimis, rusų jūrų karinės pajėgos ruošėsi kirsti jūrinę sieną. Pastebėjęs pavojingai manevruojančius laivus, ukrainiečių kapitonas perspėjo rusų kariškius atidengsiąs ugnį.
Rusijos laivyno pajėgos pakeitė kursą ir įplaukti į teritorinius Ukrainos vandenis nesiryžo.
14 val. 00 min. Ukrainos pasienio tarnybos duomenimis, 11 val. 30 min. Rusijos pasieniečiai nutraukė sienos blokadą.
Vilkikai, vežantys Ukrainoje pagamintas prekes, vėl įleidžiami į Rusijos Federacijos teritoriją.
Vakar, 22 valandą, Rusija visiškai uždarė sienas ukrainiečių produkcijai, praneša censor.net.ua.
Pasak Ukrainos transporto bendrovių atstovų, mašinos su šalies produkcija nepraleidžiamos Rusijos Federacijos pasienio postuose. Į bet kokius klausimus nėra atsakoma.
„Mašinos paprasčiausiai grįžta į Ukrainos teritoriją, netgi nevykdomos jokios apžiūros, – teigia eksporto bendrovių atstovai. – Pasieniečiai savo veiksmų nekomentuoja, jokių dokumentų nepateikia.“
Neutralioje pasienio teritorijoje susidarė kilometrinės transporto mašinų eilės.
13 val. 51 min. Vokietija įšaldė svarbią sutartį dėl karinio bendradarbiavimo su Rusija
Vokietija trečiadienį įšaldė svarbią sutartį su Maskva, pagal kurią buvo įsipareigojusi įrengti mokymų stovyklą Rusijos pajėgoms, sakydama, kad bet koks toks šalies karinės galios stiprinimas būtų „nepateisinamas“, įsiplieskus krizei dėl Krymo aneksijos.
Vicekancleris Sigmaras Gabrielis (Zigmaras Gabrielis) paskelbė, kad įšaldomas bendrovės „Rheinmetall“ vykdomas projektas, Maskvai stiprinant savo gniaužtus Ukrainai priklausančiame Juodosios jūros pusiasalyje.
Vokietijos vyriausybės pranešime sakoma, kad ji palaiko ryšį su tuo gynybos pramonės koncernu, kurio kontraktas su Rusijos vyriausybe, kaip pranešama, vertas apie 100 mln. eurų (345 mln. litų).
Vienas „Rheinmetall“ atstovas anksčiau sakė, kad bendrovė vykdys pagal tą kontraktą numatytus įsipareigojimus pastatyti centrą, kuriame kasmet būtų apmokoma 30 tūkst. karių.
13 val. 50 min. ES dėl Ukrainos taikys sankcijas didesnei žmonių grupei, sako Merkel
Vokietijos kanclerė Angela Merkel ketvirtadienį sakė, kad Europos Sąjungos (ES) lyderiai išplės sąrašą žmonių, kuriems dėl Ukrainos krizės bus taikomi kelionių draudimai ir turto įšaldymas.
„Per Europos Vadovų Tarybos (susitikimą), kuris prasideda šiandien, Europos Sąjungos valstybių ir vyriausybių vadovai paskirs tolesnes antrosios fazės sankcijas, dėl kurių susitarėme prieš dvi savaites“, – sakė A.Merkel Bundestagui – žemiesiems parlamento rūmams.
„Tarp jų yra atsakingų žmonių, kuriems galioja kelionių suvaržymai ir sąskaitų įšaldymas, sąrašo išplėtimas“, – pridūrė ji.
13 val. 48 min. Rusijos bendrovės turi būti registruotos savo šalyje, sako prezidentas Putinas
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas ketvirtadienį pareiškė, kad Rusijos bendrovės turi būti įregistruotos savo šalyje ir turėti skaidrią valdymo struktūrą, pabrėždamas savo žinią, jog verslas turėtų būti sugrąžintas į tėvynę.
„Mūsų principinė pozicija – jog Rusijos bendrovės turi būti įregistruotos mūsų šalies teritorijoje ir privalo turėti skaidrią nuosavybės struktūrą. Būtent dėl to yra iškeltas uždavinys deofšorizuoti šalies ekonomiką“, – V.Putinas sakė stambiausių Rusijos bendrovių vadovams per vietos verslo konferenciją.
„Jeigu šalies bendrovės pradės mokėti mokesčius Rusijoje; jeigu jos nesislapstys, nesikratys atsakomybės už šalį – padidės pasitikėjimas verslu, privačios nuosavybės principui, ekonominio verslumo laisvės vertybėms“, – pridūrė prezidentas.
10 val. 01 min. Taktinės grupės „Krym“ vadovybė ruošiasi atremti šturmą, praneša Krymo organizacijos „Informacinis pasipriešinimas" narys.
„Šiomis minutėmis taktinės grupės „Krym“ vadovybė ruošiasi šturmui. Ukrainos kariškiai yra užsibarikadavę ir pasiryžę laikytis iki paskutiniųjų“, – rašo D. Tymčukas.
Jo teigimu, taktinės grupės „Krym“ vadas šiuo metu veda derybas su Rusijos kariuomenės ir Federalinės saugumo tarnybos atstovais, skelbia unian.net.
09 val. 47 min. Rusija žada šia savaitę baigti visas teisines Krymo prijungimo procedūras
Visos teisinės procedūros, reikalingos Krymo inkorporavimui į Rusijos Federaciją, bus atliktos iki šios savaitės pabaigos, ketvirtadienį pranešė Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas – praėjus dviem dienoms po to, kai prezidentas Vladimiras Putinas pasirašė sutartį dėl to Ukrainos regiono prijungimo.
„Atliekami praktiniai žingsniai įgyvendinti susitarimus, kuriuos pasirašė Rusijos Federacijos, Krymo ir Sevastopolio miesto vadovai dėl dviejų naujų subjektų įėjimo į Rusijos sudėtį, – S.Lavrovo žodžius citavo naujienų agentūra ITAR-TASS. – Juridinis procesas bus baigtas šią savaitę.“
Rusijos parlamento žemieji rūmai – Valstybės Dūma – planuoja ketvirtadienį ratifikuoti minėtą sutartį ir priimti įstatymą, skelbiantį Krymą bei Sevastopolį Rusijos regionais. Aukštieji parlamento rūmai – Federacijos Taryba – tuos pačius veiksmus ketina atlikti penktadienį.
Abeji parlamento rūmai ištikimi V.Putinui, ir nėra jokių galimybių, kad tie teisės aktai nebus priimti. Prezidento pasirašytoje sutartyje nurodoma, kad ji įsigalios, kai bus ratifikuota, o visiška Krymo integracija turėtų įvykti po pereinamojo laikotarpio, kuris baigsis 2015-ųjų sausio 1 dieną.
Rusijos pastangos aneksuoti šį Juodosios jūros pusiasalį padidino konfrontaciją su Europa ir Jungtinėmis Valstijomis, tapusia didžiausia Rytų ir Vakarų santykių krize nuo Šaltojo karo pabaigos.
JAV ir Europos Sąjunga (ES) paskelbė sankcijų Rusijos bei Krymo pareigūnams ir įstatymų leidėjams, laikomais susijusiais su ta aneksija, taip pat iš dalies įšaldė karinius bei prekybos ryšius ir pagrasino imtis tolesnių priemonių, jeigu V.Putinas nepakeis kurso.
Rinkėjai Kryme, tarp kurių nedidelę daugumą surado rusakalbiai, praeitą sekmadienį triuškinamai nubalsavo už atsiskyrimą nuo Ukrainos referendume, kurį Kijevas ir Vakarų šalys laiko neteisėtu.
08 val. 09 min. Šiąnakt buvo paleisti visi Krymo „savigynos būrių“ laikyti įkaitai, praneša censor.net.ua, kurie remiasi Aukščiausiosios Rados pranešimu spaudai.
Po vakar paskelbto Ukrainos laikinai einančio Prezidento pareigas Aleksandro Turčinovo ultimatumo, šiąnakt buvo paleisti Ukrainos jūrų laivyno kontradmirolas Sergejus Gaidukas ir visi civiliai įkaitai (taip pat Ukrainos deputato A. Gricenko sūnų), kurie buvo sulaikyti rusų kariškių ir Krymo „savigynos būrių“ atstovų.
Ukraina planuoja atsitraukti iš Krymo, sako saugumo tarybos vadovas
Ukrainos saugumo vadovas trečiadienį vakare nurodė, kad Kijevas planuoja evakuoti savo karius ir jų šeimas iš Krymo, Rusijai ruošiantis prisijungti tą strategiškai svarbų pusiasalį.
„Kuriame veiksmų planą, kuris mums leis greitai ir veiksmingai perkelti ne vien karius, bet, visų pirma, Kryme esančius jų šeimų narius, į žemyninę Ukrainą“, – Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus sakė per televizijos transliuotą spaudos konferenciją.
Kol kas neaišku, kiek karių turės išvesti Ukraina. Daugelis jų jau perėjo į Rusijos pusę, tačiau pareigūnai sakė, kad jie pasiruošę evakuoti iki 25 tūkst. karių ir jų šeimų.
Ukraina neįstengė sutrukdyti Rusijos kariams perimti kontrolės Kryme, kurį Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas antradienį formaliai aneksavo vienu rašiklio brūkštelėjimu.
Krymas inkorporavimas į Rusijos Federacijos sudėtį buvo pradėtas po paskubomis surengto referendumo, kuriame šio pusiasalio gyventojai triuškinama daugumą nubalsavo už atsiskyrimą nuo Ukrainos ir perėjimą prie Maskvos valdymo – nors balsavimas vyko sąlygomis, prilygstančioms karo padėčiai.
Ukraina įveda vizų režimą Rusijai
Ukrainos saugumo vadovas trečiadienį pareiškė davęs nurodymą užsienio reikalų ministerijai įvesti vizas rusams, reaguojant į Kremliaus pastangas prisijungti Ukrainai priklausantį Krymo pusiasalį.
„Užsienio reikalų ministerija buvo instruktuota įvesti vizų režimą Rusijos Federacijai“, – sakė Ukrainos nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos vadovas Andrijus Parubijus spaudos konferencijoje, kurią transliavo televizija.
Šis žingsnis gali turėti skaudžių padarinių emigravusiems ukrainiečių darbininkams, kurie dirba Rusijoje ir siunčia į namus pinigus.
Sprendimas įvesti vizų režimą priimtas pasigirdus kalboms, kad Rusijos piliečiai masiškai vyksta į Ukrainą kurstyti separatistinių neramumų pasienyje esančiuose rytiniuose Ukrainos regionuose.
Ukraina surengs karines pratybas su JAV ir Britanija
Ukraina surengs bendras karines pratybas su Jungtinėmis Valstijomis ir Didžiąja Britanija – šalimis, kurios kartu su Rusija pasirašė 1994 metų Budapešto memorandumą, trečiadienį pranešė Nacionalinio saugumo ir gynybos tarybos sekretorius Andrijus Parubijus.
Jis neatskleidė daugiau detalių.
Budapešto memorandumas, kurį pasirašė JAV, Didžioji Britanija ir Rusija, garantuoja Ukrainos teritorinį vientisumą – mainais į Kijevo sutikimą atsisakyti branduolinio arsenalo, kuris liko Ukrainoje, kai 1991 metais subyrėjo Sovietų Sąjunga.
Ukraina kaltina Rusiją pažeidus tą sutartį, kai Maskva faktiškai aneksavo Krymo pusiasalį.
Tuo tarpu Pentagonas nurodė ateinančią vasarą dalyvausiantis tarptautinėse karinėse pratybose Ukrainoje.
Sausumos pajėgų mokymai „Rapid Trident“ („Staigusis tridantis“) kasmet rengiami kartu su Britanijos ir kitomis NATO šalimis, taip pat Ukrainos, kuri yra Aljanso partnerė, tačiau jam nepriklauso, pajėgomis.
Pentagonas nepateikė detalių, kokio dydžio JAV pajėgos dalyvaus planuojamose pratybose ir kada jos bus surengtos. Praeitais metais tokios pratybos vyko dvi savaites, o jose dalyvavo 17 šalių kariai.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.