Prieš startą beveik niekas neabejojo, kad tauriausios prabos medalius išsidalins seserys dvynės iš Rusijos – Dina ir Arina Averinos. 22-ejų metų sportininkės 4 pastaruosius metus tiesiog dominavo meninės gimnastikos pasaulyje ir atrodė, kad neturi savęs vertų konkurenčių.
Visgi, finale sensaciją sukūrė Izraelio sportininkė Linoy Ashram. Ji surinko 107.800 balo ir vos 0.150 balo aplenkė D.Averiną. Tuo tarpu A.Averina po visiškos nesėkmės pratimuose su kaspinu nukrito į 4-ą vietą (102.100) ir praleido į priekį bronzą iškovojusią baltarusę Aliną Harnasko (102.700).
Rusės olimpiniuose meninės gimnastikos finaluose buvo laimėjusios penkias olimpiadas iš eilės. L.Ashram tapo pirmąja ne Rusijos atstove nuo pat 1996 m., laimėjusia šias varžybas olimpiadoje.
Rusams užkliuvo tai, kad D.Ashram pasirodymo metu pametė kaspiną, bet vis tiek gavo 23.300 balo ir išlaikė persvarą prieš D.Averiną. Tuo tarpu A.Averina pati susikomplikavo padėtį, kai už pratimus su kaspinu gavo 19.550 balo – mažiausiai iš visų finalo dalyvių.
Rusių dominavimas nutrūko ir komandinėse varžybose. Sekmadienį rusės užėmė antrą vietą su 90.700 balo ir praleido į priekį bulgares su 92.100 balo įvertinimu. Rusės šiose varžybose pralaimėjo pirmą sykį nuo 1996 m.
Po netikėtos olimpinių žaidynių pabaigos labai piktą komentarą parašė Karolina Sevastjanova. Ji su Rusijos meninės gimnastikos komanda 2012 m. laimėjo Londono olimpiados auksą, o Tokijo olimpiados teisėjus išdėjo į šuns dienas.
„Kas tokie čia teisėjavo? Šita olimpiada sunaikino sporto ateitį. Dabar bet kas, pasirodęs prastai, galės laimėti pirmą vietą ir teisintis tuo, kad dabar viskas atleidžiama. Kam mums reikalinga olimpiada ir kam apskritai mums reikia treniruotis, jei pametusi kaspiną gali užimti pirmą vietą?
Aš neįsivaizduoju, kaip ir kodėl tai galėjo nutikti. Žinau tik viena – Dina, tu mums visiems esi olimpinė čempionė ir tą įrodei savo pasirodymu. Tai, kad didelę klaidą padariusi gimnastė gavo auksą, yra pasityčiojimas. Kaip galima taip elgtis, stebint visam pasauliui? Aš vis dar šoke ir negaliu suvokti, kaip buvo galima taip pasielgti“, – rašė K.Sevastjanova.
Rusai taip lengvai šio finalo nepamirš ir kreipėsi į tarptautinę gimnastikos federaciją, kad ši pradėtų nuodugnų tyrimą dėl teisėjų darbo. Rusijos olimpinio komiteto atstovai Tokijo žaidynes baigė su 20 aukso, 28 sidabro ir 23 bronzos medaliais.
Bendroje įskaitoje jie užėmė 5-ą vietą. Rio de Žaneire rusai buvo 4-i, nors tada laimėjo mažiau medalių (19 aukso, 17 sidabro, 20 bronzos).
„Mūsų tikslas buvo pasirodyti geriau nei Rio de Žaneire. Tiek pagal aukso medalių skaičių, tiek pagal bendrą apdovanojimų kiekį tą tikslą įvykdėme. Mūsų sportininkams sporto arbitražo teismo verdiktas didesnės įtakos nepadarė, jei vertinsime tik rezultatus“, – aiškino Rusijos olimpinio komiteto prezidentas Stanislavas Pozdniakovas.