Rusijos federalinė kosmoso agentūra „Roskosmos“ pranešė planuojanti kosminę misiją į asteroidą „Apofis“, kuris, kaip manoma, teoriškai kelia susidūrimo su Žeme 2036 metais pavojų.
Maždaug 300 metrų skersmens asteroidas Nr. 99942 „Apofis“ tapo sensacija 2004 m., kai pasaulio žiniasklaida pranešė NASA specialistų skaičiavimų rezultatus: jie patvirtino egzistuojant 1 : 223 tikimybę, kad šis dangaus kūnas susidurs su Žeme 2029 metais.
Vėliau atlikti papildomi „Apofio“ orbitos skaičiavimai atskleidė, kad šis asteroidas 2023 metais prasilenks su Žeme nors ir nedideliu, tačiau saugiu 36 000 kilometrų atstumu. Tiesa, kai kurių specialistų manymu, dėl tokio didelio priartėjimo prie Žemės jos trauka gali neprognozuojamai pakeisti asteroido orbitą. Taigi, vis dėlto išlieka pavojus, kad 2036 metais, kai jis vėl priartės prie Žemės, gali įvykti susidūrimas, skelbia RT.com. Jei tai įvyktų, smūgio galia prilygtų 500 megatonų branduoliniam sprogimui, kurio pasekmės būtų milžiniškos.
NASA Reaktyvinio judėjimo laboratorijos bei Kalifornijos technologijos instituto (JAV) mokslininkai yra paskelbę savo skaičiavimus apie 2029 m. ir 2036 m. įvyksiantį „Apofio“ priartėjimą prie Žemės. Jų teigimu, naujausi skaičiavimai, kurie bus atlikti 2013 m., veikiausiai patvirtins, kad 2036 m. balandžio 13 d., Velykų sekmadienį, „Apofis“ prasilenks su Žeme daugiau nei 49 mln. km atstumu.
Kad būtų galima geriau įvertinti „Apofio“ potencialaus pavojaus Žemei tikimybę, „Roskosmos“ planuoja į asteroidą nuskraidinti Rusijos kosminį aparatą, kuris asteroido paviršiuje paliktų radijo švyturį. Jo siunčiami signalai leistų mokslininkams tiksliai apskaičiuoti „Apofio“ orbitos pokyčius.
Pasak „Roskosmos“ vadovo Vladimiro Popovkino, ši kosminė misija įvyktų ne anksčiau nei 2020 metais.