Ant dešimtis milijardų rublių tėvynainių grąžinimui metančios Rusijos kabliuko Lietuvos ir gretimų Europos Sąjungos (ES) valstybių rusai neužkimba.
Lapkričio pradžioje Maskvoje vykusiame forume "Tėvynainių integracija 2007" konstatuota, kad pagal tėvynainių sugrąžinimo programą per metus į Rusiją, turinčią apie 140 mln. gyventojų, sugrįžo vos 130 asmenų, rašo „Lietuvos žinios“.
Pasak Rusijos ambasados atstovo J.Ustinovo, visą programą koordinuoja šios šalies Federalinė migracijos tarnyba (FMT) ir jos padaliniai užsienio šalių atstovybėse. Kadangi šiuo metu Lietuvoje Rusijos FMT atstovybės nėra, tėvynainių sugrąžinimo programą koordinuoja šios šalies konsuliniai skyriai.
Lietuvos rusai didelio susidomėjimo V.Putino palaiminta programa nerodo. "Nelabai ką galiu papasakoti apie tai, kaip vykdoma ši programa. Ambasada turėtų organizuoti kokius nors susitikimus, skleisti informaciją, bet nieko apie tai negirdėjau. Gal mūsų, nevyriausybinių organizacijų, informacija nepasiekia, nes nesame tikslinė grupė? - svarstė Lietuvos rusų kultūros centro vadovė Tatjana Jasinskaja. - Negirdėjau, kad kas nors iš mūsų norėtų išvykti į Rusiją. Mes įleidome šaknis Lietuvoje - pasirinkome savo valstybę."
Seimo narys Vladimiras Orechovas taip pat tvirtino, kad niekas iš jo pažįstamų nesusidomėjo persikėlimo galimybe. Politikas svarstė, kad Rusijos ambasada galbūt tyčia nesiima agresyvios kampanijos: "Ji juk veikia Lietuvos teritorijoje. Gal būtų negražu labai aktyviai agituoti. Ypač kai dabar ir Lietuvoje trūksta darbo jėgos."
2001 metų gyventojų surašymo duomenimis, iš 219,7 tūkst. rusų vos 13,4 tūkst. neturėjo lietuviško paso. Statistikos departamento duomenimis, daugiausia rusų iš Lietuvos išvyko 1989-2000 metais - bendras rusakalbių skaičius tuomet sumažėjo nuo 344,5 tūkst. (9,4 proc.) iki 219,7 tūkst. (6,3proc.). Po 2001-ųjų į Rusiją emigravo dar keli tūkstančiai asmenų. Per septynis šių metų mėnesius į Rusiją išvyko 543 žmonės, tačiau iš tos pačios šalies į Lietuvą atvyko 540 asmenų, rašo „Lietuvos žinios“