Namus praradusiems Ukrainos vaikams pagalbą žada Nobelio taikos premijos laureatas, rusų žurnalistas Dmitrijus Muratovas. Jis aukcione pardavė savo Nobelio premijos medalį už rekordinę sumą – beveik 100 mln. eurų.
Beveik keturis mėnesius žiaurų Rusijos karą Ukrainoje stebintys žmonės jau žino taisyklę – kai mieste pasirodo tik-toko kariai kadyrovcai arba propagandininkai, vadinasi, rusai, gyvenvietę jau beveik užėmė.
Severodoneckas. Okupantai propagandininkams pasakoja, kaip šluoja miestą nuo žemės paviršiaus: „Judesio nėra, ten juos sunaikinome…“
Filmuoja propagandinius filmukus apie išvadavimą: „Bandome išsaugoti kuo daugiau civilių.“
Ukrainiečių vaizdai iš to paties Severodonecko. Miesto gynėjai nepasiduoda. Tiesa, skelbiama, kad jiems praktiškai beliko chemijos gamyklos „Azot“ teritorija, kur požemiuose slepiasi šimtai civilių. Vyksta artimi gatvių mūšiai. O stabdyti priešą ukrainiečiams Severodonecke padeda ir tarptautinio legiono kariai.
Deja, rusai, meluojantys, kad rūpinasi civiliais, stumiasi į priekį tik štai taip šluodami miestus ir kaimus. Severodonecko pašonė, Toškivka. Luhansko srities valdžia praneša liūdnas naujienas – okupantai sukaupė pakankamai rezervų ir beveik visas savo pajėgas metė šia kryptimi, pradėjo didesnį puolimą, taip pat ir Lysyčanske, ir naikina visus kaimus palei Lysyčansko – Bachmuto trasą.
Putinas visa tai vadina karu su išgalvotais neonaciais. Taip jis šiandien plauna smegenis netrukus orkų gretas papildysiantiems Rusijos karo akademijų absolventams. Ir žada tik stiprinti Rusijos karinę galią.
„Didžiuojamės, kad per specialiąją operaciją mūsų kariai elgiasi drąsiai, profesionaliai – kaip tikri didvyriai“, – kalba Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas.
Štai, ką Putinas vadina didvyriškumu. Charkivo srityje rusai taip pat stiprina puolimą. Liubotine rusai subombardavo geležinkeliečių profesinę mokyklą. Pačiame Charkive nusitaikė į vandens pompų sandėlį ir gamyklą. Naikina viską. O Odesoje rusų raketos susprogdino maisto sandėlį.
„Kaip ir prognozavau, Rusija nervinasi dėl mūsų veiksmų. Vėl apšaudė Charkivą, Odesą. Vėl bando atnaujinti žiaurų puolimą Donbase. Tai blogis. Blogis, kurį galima numalšinti tik kovos lauke. Giname Lysyčanską, Severodonecką – visą šią teritoriją. Ten sudėtingiausia. Ten aršiausi mūšiai. Bet ten mūsų stiprūs vaikinai ir merginos“, – sako Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelensky.
Kyjivas po ilgesnės pauzės skelbia ir liūdnus skaičius. Per beveik keturis mėnesius gindami šalį žuvo 10 tūkst. Ukrainos karių, o dar 30 tūkst. sužeisti. Okupantų, anot Kyjivo, žuvo 34 tūkst. Skaičius maždaug atitinka ekspertų vertinimus, kad puolančios šalies nuostoliai – kelis kartus didesni nei besiginančios.
Per naujausius rusų smūgius supleškėjo ir mokykla Donecko srityje, Avdijivkoje. Rusams stiprinant puolimą, iš Donbaso srities skuba evakuotis žmonės. Daugelis supranta, kad nebeturės kur grįžti, mat Putinas nori tiesiog sunaikinti Ukrainą: „Tik namo norisi. – Kirilai, namų jau nėra. Nėra kur grįžti… Mūsų stogas ir viskas sugriuvo. Gyventi ten jau…“
Namus praradusiems Ukrainos vaikams pagalbos ranką tiesia pernai metų Nobelio taikos premijos laureatas, rusų žurnalistas, „Novaja Gazeta“ redakcijos vadovas Dmitrijus Muratovas. Jis aukcione Niujorke už rekordinę sumą – beveik 100 mln. eurų – pardavė savo Nobelio premijos medalį. Iki šiol brangiausiai aukcione Nobelio premijos medalis buvo parduotas už maždaug 5 mln. Pinigai keliaus namų per karą netekusiems vaikams.
„Nes mano šalis įsiveržė į Ukrainą. Ir būdamas savo šalies piliečiu jaučiu atsakomybę už tai, kas vyksta su Ukrainos gyventojais. Ir daugelis rusų jaučia atsakomybę. Ir bando kažką daryti“, – teigia žurnalistas, Nobelio premijos laimėtojas Dmitrijus Muratovas.
Tuo metu Ukrainoje viešintis visame pasaulyje žinomas aktorius Benas Stileris – susitiko su prezidentu Zelenskiu: „Jūs mano herojus! Jūs metėte puikią aktoriaus karjerą dėl šito… – Ne tokią puikią, kaip jūsų. – Pakankamai gerą. Tai, ką jūs darote, kaip vienijate šalį, darote pasauliui – tai įkvepia.“
Garsaus aktoriaus ir JT žmogaus teisių ambasadoriaus vizitas taip pat svarbus, padeda pasauliui neužmiršti, kad karas toli gražu dar nesibaigė.
„Žmonėms neįdomu kalbėti apie karą kiekvieną dieną. Bet mums tai labai svarbu. Kai žmonės apie tai nebekalba – sunku įtakoti ir spausti Rusiją“, – teigia V. Zelensky.
Su Zelenskiu telefonu šiandien bendravo ir mūsų prezidentas Gitanas Nausėda. Išreiškė paramą Kyjivo siekiui tapti ES nare.
Ukraina jau šią savaitę kartu su Moldova turėtų išgirsti EVT sprendimą dėl kandidatės statuso tapti ES nare. Beveik neabejojama, kad Europos sostinės tam pritars.
O Sakartvelo sostinėje Tbilisyje vakar tūkstančių žmonių susirinko į „Eitynes už Europą“ prie parlamento. EK nerekomendavo bendrijai pritarti Sakartvelo kandidatės statusui, dėl neįvykdytų reikalingų reformų. Kartvelai nepatenkinti: „Jie neįvykdė reformų. Todėl mus išskyrė iš trejeto.“
Tbilisyje į europinį šalies kelią palaikančią akciją susirinko maždaug 120 tūkst. žmonių. Tai didžiausias mitingas Sakartvele per kelis dešimtmečius:
„Manau, kad žmonių balsas yra svarbus šiame procese, bet vyriausybė nedirba, kad pasiektų tikslą.“
„Norime laisvės, norime geresnio išsilavinimo, visko, ką turi kiti europiečiai.“
Sakartvelo premjeras pareiškė, kad jo šalis norėtų stoti ir į NATO, bet prieš tai turi išspręsti teritorines problemas su Rusija.