1994 metais Ruandoje per 100 dienų hutų ekstremistai nužudė apie 800 000 ruandiečių, daugiausia etninių tutsių.
„Ruandą visiškai prislėgė mūsų netekties mastas, o mūsų išmoktos pamokos įsirašė kraujyje“, – Kigalyje per metinių ceremoniją kalbėjo P. Kagame.
„Tarptautinė bendrija nuvylė mus visus, dėl nepaisymo ar bailumo“, – sakė jis, kreipdamasis į auditoriją, kurioje buvo keli Afrikos valstybių vadovai ir buvęs JAV prezidentas Billas Clintonas, pavadinęs Ruandos genocidą didžiausia savo administracijos nesėkme.
Pagal susiklosčiusią tradiciją prasidedant ceremonijai P. Kagame padėjo vainikus prie bendrų kapų ir įžiebė atminimo ugnį prie Kigalio genocido memorialo.
P. Kagame vadovavo sukilėlių grupuotei RPF, nutraukusiai genocidą, bet to smurto randai šioje mažoje šalyje nėra išnykę.
Dėl to, kad tarptautinė bendrija nesikišo, gėda jaučiama iki šiol. Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas sekmadienį turėtų paskelbti, kad jo šalis ir sąjungininkės Vakaruose bei Afrikoje būtų „galėjusios sustabdyti“ kraujo liejimą, bet joms pritrūko valios tai padaryti.
Žudynės prasidėjo 1994 metų balandžio 7-ąją, praėjus dienai po hutų prezidento Juvenalio Habyarimanos nužudymo.
Kaip nurodo Kigalis, šimtai genocidu įtariamų asmenų tebėra laisvėje, taip pat ir tokiose kaimyninėse valstybėse kaip Kongo Demokratinė Respublika ir Uganda.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!