„Duracell“ kiškeliui tai nepatiks: NASA pristatė vandenyje judantį robotą, kuris iš tiesų gali veikti amžinai. Tai pirmasis toks prietaisas, visą reikiamą energiją gaunantis tik iš atsinaujinančių energijos šaltinių.
Šį mėnesį agentūra žurnalistams atskleidė, kad SOLO-TREC, specialaus vaško pripildytas plūduras, varomas vandens temperatūrų skirtumų, Havajų pakrantėje kasdien tris kartus paneria į 500 metrų gylį - ir tai jis daro nesustodamas nuo praėjusių metų lapkričio. Plūduras renka informaciją apie temperatūrą ir druskingumą, kuri reikalinga vandenyno sroves tiriantiems mokslininkams.
SOLO-TREC išgauna šilumos energiją iš vandens kiekvieną kartą kildamas iš šalto gylio į šiltesnius paviršiaus vandenis. Alyvos pripildyti vamzdeliai plūduro šonuose yra įtaisyti kamerose su vašku, kuris suskystėja, kai vandens temperatūra viršija 10 laipsnių Celsijaus.
Suskystėjęs vaškas užima daugiau vietos ir išstumia alyvą iš vamzdelių į plūduro vidų, kur ji laikoma aukšto slėgio rezervuare. Iš čia ji gali būti paleista, kad varytų prietaiso generatorių ir pakrautų baterijas. Šios savo ruožtu aprūpina energija vandens pompas, leidžiančias plūdurui panerti ir vėl iškilti, taip pat - palydovinės navigacijos imtuvą, jutiklius ir siųstuvą, perduodantį duomenis į palydovus, kai prietaisas išneria į paviršių.
„Kiekvienas pilnas panėrimas generuoja maždaug 200 vatų pusę minutės“, - sako Jackas Jonesas, Kalifornijos technologijų instituto specialistas. Su kolegomis jis tikisi ilgainiui sukurti visą robotizuotų plūdurų armiją, kuri gerokai patobulintų vandenyno stebėjimus, beje, glaudžiai susijusius su klimato kaitos prognozėmis.