• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Remiantis statistika atlyginimai nors ir ne visiems, bet toliau Lietuvoje auga, o dabar jau pradėta diskutuoti ir apie minimalios algos kėlimą. Tiesa, tai gali būti ne tik džiaugsminga žinia.

Remiantis statistika atlyginimai nors ir ne visiems, bet toliau Lietuvoje auga, o dabar jau pradėta diskutuoti ir apie minimalios algos kėlimą. Tiesa, tai gali būti ne tik džiaugsminga žinia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TV3 studijoje kalbėjęs Lietuvos pramoninkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis patikino, kad yra daug geresnių kelių keliant algas nei tiesiog nustatant didesnę minimalią algą.

REKLAMA

MMA pakėlimas gali būti žalingas

Vyriausybė siūlo minimalią mėnesio algą nuo kitų metų sausio 1 dienos padidinti iki 400 Eur, tačiau R. Dargis pastebi, kad tai gali būti didžiulė bėda smulkiesiems verslininkams.

„Atlyginimai pramonės įmonėse jau keli metai iš eilės nuosekliai didinami ir pramonės įmonėms tai nėra problema. Labiau klausimas tada regioninis ar atskirties. Pramonės įmonės regionuose rūpinasi įmonėmis, investuoja į atlygius, bet smulkusis verslas, ypatingai smulkus paslaugų verslas mažose savivaldybėse, labai sunkiai laikosi ir, jei galvojame, kad ten tas MMA padidinimas neturės įtakos, tai yra klaida. Savivaldose realiau reikėtų žiūrėti, kokia situacija, kiek galima didinti ir palikti iš dalies sutarti tarp dirbančiojo ir darbą duodančiojo žmogaus“, – teigia R. Dargis.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, kartais politikai taip tiesiog nori parodyti „rūpestį“ žmonėmis, tačiau MMA kėlimas nėra vienintelis kelias.

„Taip, Lietuvoje atlyginimų skirtumas tikrai yra problema. MMA kėlimas kaip ir teisingas dalykas, bet nėra svarbiausias ir vienintelis. Ekonominių paskatų sistema, biurokratijos mažinimas, administracijos mažinimas, laisvės didesnės suteikimas tiems, kurie norės užsiimti verslu, paslaugomis, tiek savivaldos, tiek centrinės valdžios lygmeniu, turėtų būti kitoks. Nes visos kalbos apie biurokratinio mechanizmo mažinimą lieka kalbamos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, kai valdžia kalbėjo, kad mažins apmokestinimą minimalią algą gaunantiems, tai ir teisingas dalykas. Jei kalbame apie atlyginimų kėlimą, tai reikėtų pamąstyti ir apie darbo pajamų apmokestinimą“ , – sako R. Dargis.

Pats lankęsis regionuose ir kalbėjęs su vietos verslininkais, jis prisimena, kokių nuostolių atnešė praeitais metais padidintas MMA. Pavojinga situacija, paskatinusi net emigruoti, gali pasikartoti.

REKLAMA

„Paėmus regioninį aspektą, sunkiai besilaikantiems bus rimtas iššūkis, kaip išmokėti atlyginimus, gal jie galvos kaip atsisakyti tam tikrų žmonių, trumpinti darbo laiką, kad išsilaikytų.

Po praeito MMA didinimo man teko diskutuoti su verslininkais regionuose, konkrečiai verslininkai kalbėjo apie dešimtis uždarytų įmonių, nes po MMA didinimo neapsimokėjo dirbti. Jie uždarė verslus ir emigravo. Vien kalbėjimas iš aukštų tribūnų nieko nežinant, kaip situacija pasikeis regionuose, yra per skubotas.

REKLAMA

Manau, kad ir dabar MMA didinimas palies ypatingai smulkias paslaugas teikiančias, miestuose esančias kavinukes ar įmonėles“, – pasakoja LPK prezidentas.

Trišalėje taryboje esanti profesinių sąjungų konfederacija pasisako už tai, jog per mažiau nei tris metus MMA padidėtų iki 500 eurų. R. Dargio teigimu, norėti neuždrausi, tačiau jis daug rimčiau vertintų kitą profsąjungų siūlymą – MMA nustatyti pagal verslo šaką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jie patys iškėlė neblogą mintį, kurią reikėtų pavystyti, kad MMA atskirose šakose galėtų būti skirtinga. Nes mes tiek pramonėje, tiek paslaugose įvairių sektorių turim. Tai viešbučiai, restoranai, tada parduotuvės smulkios ir didelės ir ten vyksta skirtingi dalykai. Tai šakos lygyje galėtų diskusija būti apie tam tikrus sutarimus“, – mano jis.

REKLAMA

Nesikeičiant darbdaviams jų įmonė neturės ateities

R. Dargis pokalbyje taip pat nurodė, kad ne tik darbdaviai yra atsakingi nustatant atlyginimus. Šiems tenka investuoti į įmonę, ieškoti naujų technologinių sprendimų ir, be abejonės, dairytis kokius atlyginimus siūlo konkurentai, norint išsilaikyti ir pritraukti darbo jėgą.

REKLAMA

Tačiau dėl savo atlyginimo atsakingi ir patys žmonės, kurie turi būti nusiteikę nuolat kelti savo kvalifikacijos lygį, tobulėti.

Bet visgi, norint prisitaikyti prie besikeičiančios verslo aplinkos, turės keistis ir pačių įmonių vadovai.

„Tik įmonė, kur darbuotojams bus smagu dirbti ir kurti turi ateitį. Aš niekada įmonėje nebuvau viršininku mes visada tarėmės kaip geriau padaryti. Darbdaviai keičiasi, ir čia ta vieta, kuri per artimiausius penkis metus stipriai pasikeis, tie kurie bandysi išlaikyti 19–20 amžiaus hierarchijos modelį, nematydami kaip technologija pakeis gamybos būdus ir kuo toliau tau reikės kūrybingų ir kuriančių žmonių, nes tik su jais robotus gali įdarbinti, jie neturi ateities. Ir tie žmonės neturi ateities ir jie bus išmesti į istorijos šiukšlyną“, – sako R. Dargis.

Visą pokalbį žiūrėkite vaizdo įraše.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų