„Ruduo dėl šviežio derliaus gausos yra itin palankus palaikyti subalansuotą mitybą. Formuodami produktų asortimentą, pirkėjams užtikriname platų įvairių sezoninių, vietoje augintų daržovių pasirinkimą. Taip pat turime gausybę produktų tiems, kurie ieško sveikesnio maisto, siekia išbandyti įvairesnius receptus. Tai ir nuolat pildomas šviežios bei atšaldytos žuvies asortimentas, įvairios kruopos, skirtingų rūšių aliejai.
Analizuodami rinką ir vartotojų įpročius pastebime, kad susidomėjimas išskirtiniais, sveikai mitybai palankesniais produktais auga“, – pranešime spaudai teigia Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė.
Tinkami produktai gerai nuotaikai palaikyti
„Maistas tikrai daro įtaką mūsų nuotaikai. Gerai psichologinei būsenai palaikyti reikalingos tokios maistinės medžiagos kaip omega–3 riebalų, EPA ir DHA rūgštys. Jų galima rasti žuvyse, ypač lašišoje, silkėje, jūros gėrybėse, kai kuriuose augalinės kilmės aliejuose. Moksliniai tyrimai parodė, kad laikantis Viduržemio jūros dietos, žmonės jaučiasi laimingesni, turi daugiau energijos“, – sako D. Vaitkevičiūtė.
Pasak gydytojos dietologės, gerai nuotaikai svarbu B grupės vitaminai, esantys avižose, pupelėse, žirniuose, jautienoje, špinatuose, kiaušiniuose, žaliosiose lapinėse daržovėse, citrusiniuose vaisiuose.
Taip pat, remiantis moksliniais tyrimais, vitaminas D lemia geresnę nuotaiką, kognityvinę sveikatą, padeda išvengti depresijos. Vitamino D gausite valgydami riebios žuvies, kiaušinių trynių. Be abejo, taip pat labai svarbu valgyti ir tinkamą kiekį daržovių ir vaisių. Juose yra gausu flavanoidų, darančių teigiamą įtaką smegenims ir psichinei sveikatai.
Kada ir kokius angliavandenius vartoti?
D. Vaitkevičiūtė teigia, kad pastaruoju metu sklando mitas, jog angliavandenių reikėtų vengti, tačiau tai netiesa. Organizmui svarbūs tiek angliavandeniai, tiek baltymai, tiek riebalai. Jų balansas itin svarbus gerai savijautai. Kalbant apie angliavandenius, jie skirstomi į kompleksinius ir paprastuosius.
„Paprastieji angliavandeniai, kurių daugiausia yra greitajame maiste, makaronuose, saldžiuose gėrimuose, desertuose, cukruje, turi vadinamąjį aukštą glikeminį rodiklį. Suvartoję daug paprastųjų angliavandenių turinčio maisto, labai greitai pasisotiname, gauname energijos ir atitinkamai jaučiamės geriau. Tačiau tai trunka labai trumpą laiką ir netrukus vėl norisi ką nors suvalgyti“, – pasakoja gydytoja dietologė.
Piktnaudžiaujant paprastaisiais angliavandeniais nuotaika tik prastėja, gresia nutukimas, įvairios ligos. Tuo tarpu kompleksiniai angliavandeniai, D. Vaitkevičiūtės teigimu, veikia visai kitaip. Jie lėčiau įsisavinami, ilgesniam laikui suteikia sotumo jausmą bei energijos. Todėl vertėtų rinktis grūdus, kruopas – avižas, soras, grikius, bolivines balandas, ruduosius ryžius, pilno grūdo produktus, nesaldžius vaisius, daržoves.
Saldumynai: ar galima jais mėgautis?
Kaip sako D. Vaitkevičiūtė, kartais visiems norisi pasilepinti kokiu nors nuodėmingu, bet nebūtinai sveiku skanėstu. Tačiau ir tokiu atveju svarbu nesigraužti, nes gyvenimas per trumpas, kad nuolat save ribotume ir vengtume desertų.
„Visiškai normalu, kad kartais norisi pasilepinti kuo nors, kas nebūtinai sveika, bet labai skanu. Žinoma, labai svarbu, kad tai netaptų kasdienybe. Be to, jei labai norisi ko nors saldaus, rinkitės sveikesnes alternatyvas, tokias kaip vaisiai, džiovintos datulės. Taip pat ir bananuose gausu natūralaus cukraus, jie veikia mūsų organizmą panašiai kaip šokoladas – suvalgius nuotaika iškart pagerėja ir atsiranda daugiau energijos“, – pataria D. Vaitkevičiūtė.
Apibendrindama gydytoja dietologė sako, kad nėra bendros taisyklės, kada ir ką valgyti, tinkamos visiems žmonėms. Svarbu subalansuota mityba, fizinės veiklos ir poilsio režimas tiek rudenį, tiek bet kuriuo sezonu. Įsiklausykite į savo kūno poreikius, pasimėgaukite šio rudens teikiamomis gėrybėmis ir nepamirškite tinkamai pailsėti. Už tai padėkos ir kūnas, ir psichologinė būsena.