Jolanta Sabaitienė, prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė, sako, kad Briuselio kopūstuose gausu mineralų ir antioksidantų. Šios daržovės įtraukimas į kasdienį racioną apsaugo nuo įvairių rūšių vėžinių susirgimų bei širdies ligų ar per didelio cholesterolio kiekio.
„Briuselio kopūstai Lietuvoje vis labiau mėgstama ir vis dažniau vartojama daržovė. Pastebime, kad pirkėjai pastaruoju metu vis dažniau eksperimentuoja su receptais, dairosi įmantresnių ingredientų, į kasdienę mitybą stengiasi įtraukti daugiau šviežio ir sveiko maisto, vaisių bei daržovių, todėl siūlome platų jų pasirinkimą: nuo bulvių iki patisonų ar Briuselio kopūstų“, – teigia J. Sabaitienė.
Ypatingai mėgstamas garnyras
Pasak ekspertės, Briuselio kopūstų skonis priklauso nuo jų paruošimo būdo. Nors daugelis mano, kad jie yra kartūs, tačiau tinkamai pagaminus Briuselio kopūstai įgauna saldų, riešutinį ir dūminį skonį, kuriam sunku atsispirti. Briuselio kopūstai dažnai naudojami garnyrams: derinami su šonine, patiekiami prie jautienos, kiaulienos ar vištienos kepsnių. Briuselio kopūstai puikiai tinka ir salotoms: juos galima maišyti su šviežiais špinatais, morkomis ar bulvėmis, įvairiausiomis šviežiomis prieskoninėmis žolelėmis, rašoma „Iki“ pranešime spaudai.
Briuselio kopūstus itin gardu ruošti su įvairiausiais sūriais. Ši daržovė puikiai dera su pelėsiniu sūriu: tereikia keptus kopūstus sumaišyti su sūrio gabaliukais, džiovintomis spanguogėlmis, skrudintais riešutais ir mėgstamu padažu.
Briuselio kopūstus galima ruošti ir su parmezano sūriu: pakeptus kopūstus reikėtų orkaitėje užkepti susmulkintu parmezanu ir viską pagardinti tarkuotomis citrinų žievelėmis. Ši daržovė dera ir su Anglijoje taip mėgstamu čederiu: Briuselio kopūstus reikėtų pakepinti kartu su šonine, svogūnais ir orkaitėje viską užkepti sutarkuotu čederiu. Briuselio kopūstai gali būti ir puikus ingredientas prie makaronų ar mėgstamų kruopų. Jie puikiai tiks daržovių pyragams ruošti.
Vardą įgavo pagal kilmę
Briuselio kopūstai tokį savo vardą gavo ne veltui. Mat pirmą kartą ši daržovė išaugo XVI a. Belgijoje. Būtent dėl to jai suteiktas šalies sostinės vardas. Ši daržovė primena nedidelius, tobulai apvalius kopūstėlius, o kiekviename jų kąsnyje gausite didelę dozę įvairiausių vitaminų ir mineralų. Briuselio kopūstai priklauso brokolių, žiedinių ir paprastųjų kopūstų šeimai. Ši daržovė turi ne tik didelį kiekį įvairiausių sveikatai naudingų maistinių medžiagų, bet ir itin nedidelį kiekį kalorijų – viename puodelyje jų galima rasti vos 56. Briuselio kopūstuose gausu vitamino C ir K, folio, kalcio, geležis ir kalio.
Valgydami daug Briuselio kopūstų galite apsisaugoti nuo skrandžio, plaučių, inkstų, krūties, šlapimo pūslės ir prostatos vėžio. Daržovės, tokios kaip briuselio kopūstai, taip pat gali padėti išvengti kitų sveikatos problemų, tokių kaip aukštas kraujospūdis ir cholesterolio kiekis, širdies ligos ir diabetas. Briuselio kopūstai taip pat turi karotinoidų, kurie yra naudingi jūsų akims.
Vaisių ir daržovių ekspertė pasakoja, kad parsinešus namo, Briuselio kopūstai šaldytuve išsilaikys savaitę ar dvi. Anot jos, norėdami kuo skaniau paruošti kopūstus pirmiausia turite nuo jų pašalinti visus nešvarumus ir išorinius, apvytusius lapus. Briuselio kopūstus geriausiai yra kepti keptuvėje, svieste arba naudojant alyvuogių aliejų tol, kol jie gražiai paruduos. Mat virtas kopūstas įgauna keistą tekstūrą ir skonį.
J. Sabaitienė dalijasi ir keliais nepaprasto skonio, tačiau itin paprastai pasigaminamais receptais, kuriuos verta išbandyti.
Briuselio kopūstai su šonine ir balzaminiu actu
Jums reikės:
Pusės kilogramo Briuselio kopūstų; dviejų šaukštų sviesto; pusės puodelio supjaustytos rūkytos šoninės; pusės puodelio vištienos sultinio; žiupsnelio druskos; šlakelio balzaminio acto.
Pagaminimas:
Briuselio kopūstus nuplaukite šiltu vandeniu. Nupjaukite stiebus ir perpjaukite juos per pusę, pašalinkite visus pažeistus lapus. Tuomet ¾ vidutinio dydžio puodo pripildykite vandens ir užvirkite. Briuselio kopūstus sudėkite į verdantį vandenį kelias minutes pavirkite – tik pasistenkite jų nepervirti. Tuomet juos nusausinkite. Įkaitinkite keptuvę ant vidutinės ugnies ir įdėkite į ją sviesto. Kai sviestas ištirps ir keptuvė įkais sudėkite kopūstus ir kepkite 6–8 minutes. Tuomet sudėkite šoninės gabaliukus, įberkite žiupsnelį druskos ir dar kelias minutes viską patroškinkite. Galiausiai supilkite vištienos sultinį ir viską patroškinkite dar kelias minutes. Galiausiai gautą patiekalą apšlakstykite actu. Viską nuimkite nuo ugnies ir sudėkite į lėkštes.
Makaronai su Briuselio kopūstais
Jums reikės:
Mėgstamų makaronų; 2 šaukštų alyvuogių aliejaus; kelių saujų apipjaustytų ir atskirtų Briuselio kopūsto lapų; pusės puodelio supjaustyto pančetos kumpio; žiupsnelio druskos ir šviežių maltų juodųjų pipirų; 4 šaukštų sviesto; 1/2 puodelio tarkuoto parmezano sūrio; 2 kiaušinių trynių
Pagaminimas:
Pirmiausia pasūdytame vandenyje pagal instrukcijas nurodytas ant pakelio išvirkite makaronus. Tuomet į didelę, įkaitintą keptuvę įpilkite 1 šaukštą alyvuogių aliejaus. Sudėkite Briuselio kopūstų lapus ir kepkite 4-5 minutes arba tol, kol lapai lengvai paruduos. Viską pagardinkite druska ir perkelkite į dubenį. Iki vidutinės ugnies įkaitintoje keptuvėje įpilkite šaukštą alyvuogių aliejaus ir pakepkite pančetą, kol ši apskrus ir taps traški, ją pagardinkite šviežiai maltais juodaisiais pipirais.
Tuomet sumažinkite temperatūrą ir įpilkite 1/2 puodelio makaronų vandens, po to įdėkite 1 šaukštą sviesto ir pamaišykite, kol gautas padažas taps šilkinis. Galiausiai į padažą sudėkite makaronus ir viską patroškinkite dar apie kelias minutes. Tuomet suberkite parmezano sūrį ir dar kartelį viską išmaišykite. Galiausiai išplakite kiaušinio trynius ir įmaišykite į makaronus, sudėkite pakepintus Briuselio kopūsto lapus. Gautą patiekalą sudėkite į lėkštes ir viską pabarstykite sutarkuotu parmezano sūriu. Skanaus!