• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Tvarkos ir teisingumo“ partija  pažėrė pažadų, prasilenkiančių ne tik su sveiku protu, bet ir su valstybės galimybėmis. Rinkimų pažadais, primenančiais fantastinį pasaulį, partija „Tvarka ir teisingumas“ jau pranoko visus savo konkurentus. Ekonomistė Aušra Maldeikienė „tvarkiečių“ pasiūlymą kasmet pensininkams sudaryti galimybę išvysti pasaulio kultūros objektus, pavadino metų topu.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartu su verslininkais įgyvendinsime Kelionių programą senjorams: kiekvienais metais sudarysime sąlygas susipažinti su pasaulio kultūros objektais“, – skelbiama partijos „Tvarka ir teisingumas“ programoje.

REKLAMA

Pažadėjo orią senatvę

Vos galą su galu suduriantiems Lietuvos pensininkams sužibo viltis įgyvendinti seniai puoselėjamas svajones ir pakeliauti po pasaulį.

Tokią viltį prieš Seimo rinkimus jiems suteikė partija „Tvarka ir teisingumas“. Ji žada, kad jei šios partijos nariai bus išrinkti į parlamentą, šalies pensininkai, kaip ir vokiečiai, amerikiečiai ar britai, galės nevaržomai aplankyti pasaulio kultūros objektus, pradedant Graikija, Italija ir baigiant Meksika bei Čilei priklausančia Velykų sala.

REKLAMA
REKLAMA

„Kartu su verslininkais įgyvendinsime Kelionių programą senjorams: kiekvienais metais sudarysime sąlygas susipažinti su pasaulio kultūros objektais“, – skelbiama partijos „Tvarka ir teisingumas“ programoje.

Lietuvoje senatvės pensijas gauna apie 750 tūkst. senjorų.

„Pažadas įdomus, bet priskirtinas prie utopinių ir visiškai neįgyvendinamų. Jis netgi nevertas to, kad ekspertai jį aptarinėtų“, – sakė Kauno technologijos universiteto (KTU) Sociologijos katedros profesorius Algis Krupavičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Politologo teigimu, girdėdami tokius pažadus rinkėjai turėtų klausti partijų ne ką jos žada, o kaip ketina pažadus įgyvendinti.

„Bėda, kad kai kurių partijų programas rašo ne kompetentingi specialistai, žinantys ne tik ką, bet ir kaip įgyvendinti, o patys politikai“, – teigė KTU profesorius A. Krupavičius.

REKLAMA

A. Maldeikienė: „Programą rašė su protu susipykę žmonės.“

Ekonomistė A. Maldeikienė neįžvelgia jokių perspektyvų „Tvarkos ir teisingumo“ užmačioms įgyvendinti. „Šios programos neįmanoma įgyvendinti, nes ji neturi nieko bendra su ekonomine logika“, – teigė A. Maldeikeinė.

REKLAMA

Ekonomistė apskritai nesistebi „Tvarkos ir teisingumo“ siūlymais.

„Perskaičiau visų partijų rinkimų programas, bet tik „Tvarkos ir teisingumo“ partijos programa parašyta taip, kad pradedi manyti, jog programą rašė su protu susipykę žmonės. Juos keistai traukia prie fašizmo, jie kuria kažkokią Trečiąją Respubliką, bet atrodo, kad ši partija gyvena ne čia, o kažkur kosmose. Ji vis dar gyvena Merkinės piramidėje“, – ironizavo A. Maldeikienė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Valstiečių laikraštis“ primena, kad prieš kurį laiką Rolando Pakso žmona Laima Paksienė žadėjo gulti kryžiumi prieš buldozerius, jei Merkinės piramidė bus griaunama. Dalis žmonių įsitikinę šio įrenginio antgamtinėmis savybėmis.

A. Maldeikienė tikina, kad partijos „Tvarka ir teisingumas“ programą turėtų gerai išanalizuoti psichoanalitikai ir pateikti rekomendacijas, kaip nereikia rašyti programų.

REKLAMA

„Mes neseniai skaitėme, kaip R. Pakso duktė (Inga Paksaitė-Stumbrienė – red. past.) savo šunelio maistui išleidžia 500 litų per mėnesį arba perka papūgą už 5 000 litų, o partijos programoje kalbama apie kažkokį senjorų orumą“, – sakė A. Maldeikienė.

REKLAMA

Pašnekovės teigimu, pensininkai ir dabar naudojasi kompensuojamųjų vaistų, transporto lengvatomis ir tai nėra blogai. „Bet Kelionių programos pasiūlymas prasilenkia su bet kokia logika. Tai, sakyčiau, metų topas“, – neabejojo A. Maldeikiėnė.

Pinigus imtų iš pačių pensininkų

Nė viena kelionių organizavimo bendrovė „Valstiečių laikraščiui“ nekomentavo „Tvarkos ir teisingumo“ pasiūlymo ir įvertinę jį kaip nerimtą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tokią nesąmonę seniai girdėjau“, – kalbėjo vienos stambiausių kelionių agentūrų vadovas, panoręs likti nežinomas.

Norint bent kartą per metus nuskraidinti visus Lietuvos pensininkus pažiūrėti pasaulio kultūros objektų, reikėtų ne mažiau kaip 5 400 lėktuvų skrydžių.

Per dieną vienas „Boeing 737–700“ lėktuvas galėtų nuskraidinti 148 senjorus. Skrydžiams į Graikiją valstybei reikėtų išsinuomoti ne mažiau kaip 170–180 lėktuvų (jei jų įgulos darbuotųsi kiekvieną dieną). Tokia nuoma mėnesiui atsieitų apie 90 mln. Lt.

REKLAMA

Pensininkus po skrydžio tektų apnakvindinti viešbučiuose, o vėliau reikėtų samdyti gidus. Vien 6 nakvynės (už 100 Lt parai) biudžetą paplonintų apie 480 mln. Lt. Oro uosto ir kitokie mokesčiams, taip pat maitinimui prireiktų dar apie 200 mln. Lt. Todėl Kelionių programos senjorams bendros pirminės išlaidos siektų apytiksliai 700–800 mln. Lt.

REKLAMA

Vis dėlto būtų be galo sudėtinga techniškai įgyvendinti programą. Truktų ir pilotų, ir lėktuvų. Bet valstybė galėtų pasirinkti ne tokį sudėtingą būdą. Pakaktų tiesiog pirkti keliones iš kelionių organizatorių. Į Turkiją šios kelionės atsieitų apie 500 mln. Lt.

Tačiau jei Turkija pasirodytų per tolima, pensininkams būtų galima organizuoti išvykas autobusais. „Novaturo“ 7 dienų kelionė į istorijos ir architektūros lopšį Italiją eiliniams keliautojams kainuoja 1 699 Lt. Jei pavyktų susitarti, įmonė galbūt pritaikytų nuolaidą ir kelionę įvertintų, tarkime, tik 500 Lt. Tuomet biudžetui „tvarkiečių“ Kelionių programa senjorams kainuotų 375 mln. Lt.

REKLAMA
REKLAMA

Galbūt šias lėšas būtų galima paimti iš „Sodros“, tai yra iš tų pačių pensininkų ir tik tada „Tvarkos ir teisingumo“ pažadas taptų realybe.

Partijos lyderis kalba neapibrėžtai

Vienas partijos „Tvarka ir teisingumas“ lyderių Valentinas Mazuronis neatskleidė, kuriam partijos nariui kilo idėja už valstybės pinigus senjorus paversti turistais. „Mes kuriame daug programų ir norime, kad valstybė atsisuktu veidu į savo žmones, taip pat ir senjorus“, – teigė V. Mazuronis.

Paklaustas, kaip Kelionių programą senjorams partija įgyvendintų, V. Mazuronis kalbėjo neapibrėžtai. „Tai noras parodyti, kad valstybė turėtų šiam gyventojų sluoksniui (pensininkams) sudaryti galimybes oriai gyventi ir padėti jiems, – sakė V. Mazuronis. – Lietuvos pensininkai turi keliauti po pasaulį, kaip tai daro kitų šalių senjorai.“

Jis priminė, kad valstybė apsiima dalį mokinių maitinti nemokamai, kad yra įtvirtintos įvairios lengvatos pensininkams važiuoti viešuoju transportu.

Verslas kaip paramą gautų iš valstybės mokestinių lengvatų, o jų dydis priklausytų nuo valstybės galimybių“, – programos įgyvendinimo subtilybes aiškino V. Mazuronis. Pašnekovas tikino, kad valstybė neužsiimtų kelionių organizavimu, nes tai pakankamai gerai atlieka privatus verslas.

REKLAMA

„Jūs klausiate apie konkrečias įgyvendinimo detales, bet valstybė pirmiausia turės priimti sprendimą, kokio lygio dotacijos bus skiriamos – 5 ar 10 procentų, ir taip toliau“, – teigė V. Mazuronis.

Asociacija įžvelgia naudą

Lietuvos turizmo asociacijos (LTA) prezidentė Danutė Mažeikaitė nesmerkia „tvarkiečių“ pasiūlytos Kelionių programos senjorams.

„Tai, mano galva, pasiūlymas aktyvinti socialinį turizmą, kuris populiarus Vokietijoje, Prancūzijoje, Lenkijoje. Tiesa, šis socialinis turizmas dažniau taikomas vietos rinkai“, – pasakojo D. Mažeikaitė.

LTA vadovė nurodė, kad tose šalyse valstybė turizmo agentūroms kompensuoja pensininkų keliones iš analogiško fondo, kokiu Lietuvoje yra „Sodra“. Pavyzdžiui, Vokietijos socialinės apsaugos ministerija yra numačiusi lėšų senjorų kelionėms ir tų pinigų negali naudoti kitokiems tikslams.

„Pensininkai tų pinigų tiesiogiai negauna, bet jų turizmas finansuojamas per įvairias bendruomenių veiklos programas, socialines išmokas“, – sakė D. Mažeikaitė.

Pasak jos, Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerija taip pat galėtų dalį lėšų skirti kelionių organizatoriams, kad pensininkai galėtų nuvykti bent jau iki Birštono.

REKLAMA

„Pagrindinės kelionės sąnaudos – tai transporto išlaidos, apgyvendinimas, maitinimas. Gal valstybė kompensuotų ne visas išlaidas, o bent jau 70 proc., ir tai būtų labai gerai. Trūkstamą dalį kelionių organizatoriams būtų galima padengti nustatant įvairias mokesčių lengvatas“, – svarstė LTA prezidentė D. Mažeikaitė.

Politikai šaiposi iš žmonių

Petras Ruzgus, Lietuvos pensininkų sąjungos „Bočiai“ pirmininkas

Apie tas keliones sekamos pasakos. Prieš rinkimus visada atsiranda panašių pažadų. Senjorams, kaip ir visiems, reikia pirmiausia pavalgyti, susimokėti už komunalines paslaugas ir siekti kultūros. Politikams pirmiausia norisi pasakyti: ką ten Meksika, sudarykite sąlygas nuvykti nors į Palangą vasaros metu. Be to, tolimų kelionių metu kai kurie pensininkai ir infarktą gautų. Trumpai kalbant, net neįsivaizduoju, kur yra ta politikų sąžinė, kad tokias nesąmones jie šneka. Iš žmonių šaiposi tokiu metu, kai pensijos yra mažiausios ES. „Sodra“ jau ir taip skolinga 10 mlrd. Lt, tai tokias nesąmones gali žadėti tik žmonės, nenutuokiantys, kas vyksta Lietuvoje. Ką darysi, reikia išklausyti ir tokių nesąmonių...

REKLAMA

„Tvarkiečiai“ begėdiškai meluoja

Lauras Bielinis, politologas

Partijos „Tvarka ir teisingumas“ kelionių pažadai yra utopiški. Jie nei techniškai, nei finansiškai neįgyvendinami. Jeigu „tvarkiečiai“ tai žada, tai jie begėdiškai meluoja. Viena vertus, Lietuvoje yra žmonių, tikinčių pasaulio pabaiga, taip pat marsiečiais ir vaiduokliais, todėl tarp jų gali atsirasti tokių, kurie labai rimtai priims šį pažadą. Tokie žmonės patikės bet kuo, ką jiems pasakysi. Kita vertus, pasaulio kultūros objektu galima laikyti ir Gedimino pilį Vilniuje, ir Kryžių kalną Šiaulių rajone. Deja, nuo pat atsiradimo pradžios partija „Tvarka ir teisingumas“ kalba socialinio konflikto kalba, o jų pasiūlymai ir visa simbolika laviruoja tarp fašizmo ir demokratijos.

Gediminas Stanišauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų