Žydrūnė JANKAUSKIENĖ
Buvęs bankrutavusios žuvų perdirbimo įmonės „Lignesa“ vadovas Jonas Dungveckis stveriasi už galvos – jo nuomone, dalį įmonės įsigijusi bendrovė „Taurų žuvys“ savivaliauja: sumanė nuleisti vandens telkinio, kuriame vyras veisia eršketus, vandenį. Bendrovei vadovaujantis Steponas Nacius aiškina ketinąs išvalyti kūdros krantus, J.Dungveckis baiminasi dėl žuvų likimo ir tikina, kad tokiu būdu jo, kaip nepageidaujamo kaimyno, bandoma atsikratyti.
Iškvietė policiją
Skambučio apie kūdroje senkantį vandenį redakcija sulaukė praėjusį penktadienį. Jonas Dungveckis patikino šįkart nieko nelaukdamas iškvietęs policijos pareigūnus.
– Atvažiavusios pareigūnės sakė, kad esu teisus – bendrasavininkiai apie tokį žingsnį mane, šios kūdros nuomininką, privalėjo informuoti prieš kelis mėnesius, kad spėčiau šiam žingsniui pasiruošti. Juk kūdroje plaukioja žuvų už 30–50 tūkstančių litų. Pareigūnės susisiekė su bendrovės „Taurų žuvys“ atstovu ir kalbėjosi telefonu. Steponas Nacius policijai aiškino, kad ketina nuleisti tik 20 centimetrų vandens, kad savo teritorijoje nori sutvarkyti kūdros krantus. O man jis sakė, kad ketina kūdrą savo teritorijoje apskritai panaikinti, todėl išleis visą vandenį, – kalbėjo buvęs „Lignesos“ vadovas.
Nuvykome prie nurodyto vandens telkinio – vandens lygis buvo nukritęs akivaizdžiai daugiau nei 20 cm, o vandens paviršiuje raibuliavo tepalų dėmės. Žurnalistę pasitikę vyrai aiškino, kad netoli kūdros bendrovės darbuotojai galėjo laikyti dyzelino atsargas. Pasitikusieji parodė, kad vandens nuleidimo darbai vyksta intensyviai.
– Iš pradžių kūdra seko pamažu – matyt, vanduo buvo nuleidžiamas naktimis ir po truputį, o savaitgalį paleistas sraunia srove. Vanduo teka tokiu tempu, kad jo nespėja sugerti specialiai šiam tikslui įrengti vandens nuleidimo grioviai, – rodydami į tiesiai ant kelio besikaupiantį kūdros vandenį, kalbėjo vandens telkinį prižiūrintys darbuotojai.
Susidomėjo aplinkosauga
Pirmadienį į konflikto vietą nuvyko Tauragės rajono aplinkos apsaugos agentūros vedėjas Darius Ciganas.
– Kūdra teoriškai priklauso dviem savininkams: viena jos dalis – „Taurų žuvims“, ir ši nuosavybė įtraukta į kadastrą, kita dalis turėtų priklausyti fiziniam asmeniui. Tačiau juridiškai fizinio asmens plote jokios kūdros nėra, duomenų bazėje ši vieta žymima kaip žemės ūkio paskirties žemė. Tad kyla logiškas klausimas: kieno kūdroje auginamos žuvys ir kam jos priklauso? Santykius tarp dviejų savininkų reguliuoja Civilinis kodeksas. Tad šiuo atveju ginčą galėtų išspręsti tik teismas, – aiškino aplinkosaugininkas.
D.Ciganas sakė įvertinęs kūdros paviršiuje plaukiojančias dėmes. Aplinkosaugininko nuomone, tai ne tepalų dėmės, o sujudinto kūdros dugno teršalai.
Vandenį nori išleisti visai
Tačiau J.Dungveckis nepasiduoda – tikina, kad žuvys yra jo nuosavybė, o tokio dydžio vandens telkinio, jo nuomone, registruoti nereikia.
– Vandens telkinio, jeigu jo dydis iki pusės hektaro, nereikia registruoti. Žuvivaisai patentą turiu, mano kaimynai dėl to negali turėti jokių pretenzijų. Kalbu apie žmogiškumą – taip staiga niekas vandens nenuleidinėja: juk man reikia žuvis išgaudyti, perkelti jas į kitą vietą. Galbūt galvočiau kitaip, jeigu nebūtų buvę grasinimų žuvis išmarinti. Dėl ko? Viskas dėl pinigų – bendrovė siekia mano valdomą sklypą nupirkti už kuo žemesnę kainą, – žurnalistei dėstė J.Dungveckis.
UAB „Taurų žuvys“ direktorius Steponas Nacius baksnoja į besiskundžiantįjį – J.Dungveckį. Esą jis pats dėl visų savo tariamų nelaimių kaltas.
– Tepalai vandens paviršiuje su mūsų bendrove neturi nieko bendro. Tai Dungveckis savo teritorijoje dyzeliną laikė. Vandens lygį turėjo nužeminti labai nedaug, gal 10–20 centimetrų. Pats nebuvau Tauragėje, nemačiau. Reikia savo kūdros krantus sutvarkyti. Be to, ketiname kreiptis į aplinkosaugininkus, kad jie išduotų leidimą kūdros vandenį išleisti visiškai. Neabejoju, kad tokį leidimą gausime. Manau, kad tas besiskundžiantis žmogus yra kaltas dėl to, jog kasant kūdrą aukštos įtampos elektros laidų liniją palaikantis stulpas atsidūrė beveik kūdros viduryje. Šito negali būti ir mes ketiname klaidą ištaisyti. Pagaliau vandens telkinys įrengtas per du sklypus, jame verčiamasi žuvininkyste. O ar mūsų sutikimą Dungveckis šiai veiklai gavo? Ne. Jis pamiršta, kad viską reikia teisiškai pagrįsti, – savo poziciją gynė bendrovės „Taurų žuvys“ direktorius S.Nacius.
Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovė spaudai Rūta Janavičiūtė patvirtino – praėjusį penktadienį policijos ekipažas buvo nuvykęs į buvusią „Lignesos“ teritoriją.
– Išsiaiškinus, dėl ko nuleidžiamas vanduo, pranešėjas pareiškimą rašyti atsisakė. Tad joks tyrimas neatliekamas, – informavo R.Janavičiūtė.