• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Su gyvenimo dilema, kaip planuoti ateitį, susidūrę jaunuoliai turi galimybę savo karjerą susieti su kariuomene, užuot „sėdėję ant sprando tėvams“, ar susikrovę lagaminus, traukti laimės ieškoti svetur.

REKLAMA
REKLAMA

Švietimo ir mokslo ministras Gintaras Steponavičius savotiškai nuramino jaunimą, patvirtindamas Krašto apsaugos ministrės Rasos Juknevičienės žodžius, kad Lietuvoje galutinai atsisakoma šauktinių kariuomenės. Nuo sovietmečio tradiciškai bauginanti prievarta vaikinus apauti kareiviškais batais ir kalbos apie nestatutinius santykius liko praeityje.

REKLAMA

Patenka ne visi

Šiais laikais, kai Lietuva perėjo prie profesionalios kariuomenės, patekti rikiuotėn anaiptol nelengva. Dar prieš šių metų balandį optimivazus šauktinių prievolės skyrių darbą, buvo nurodoma, kad vos kas trečias jaunuolis dėl savo sveikatos būklės buvo tinkamas karo tarnybai.

REKLAMA
REKLAMA

„Dabar norintiems patekti į profesinę karo tarnybą keliami aukšti reikalavimai,“ - sakė Laimis Bratikas, Karo prievolės administravimo tarnybos prie Krašto apsaugos ministerijos viešųjų ryšių skyriaus vedėjas.

Pasak karininko, šiemet tarnauti Lietuvos kariuomenėje buvo pakviesta apie 300 jaunuolių, tarp jų – kareivišką duoną ragauja bei savo galimybes išbando ir žinomas dainininkas Jurgis Brūzga. L. Bratikas nurodo, kad šalyje veikia sistema, kai karo tarnybos prievolė yra grindžiama savanoriškumu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tarkime, siekiame, kad 600 jaunuolių ateitų į kariuomenę, kaip savanoriai. Jei to skaičiaus nesurenkame, burtų keliu pasirenkame kandidatus ir juos kviečiame,“ - aiškino L. Bratikas ir priduria, kad iškart po Nepriklausomybės paskelbimo norinčiųjų tarnauti ginkluotosiose pajėgose buvo labai daug.

REKLAMA

Dabar toks entuziazmas, koks buvo Lietuvai atkūrus Nepriklausomybę, kiek nuslūgo, o ir sutartis tarnauti profesionalioje kariuomenėje gauna vos 15 procentų baigusiųjų tris mėnesius trunkančius pradinius mokymus.

„Kai buvo šauktiniai, tai „sveikų“ buvo labai mažai, o dabar, kai tapo profesionali kariuomenė, tai pasikeitė motyvacija,“ - pastebėjo kariškis sakydamas, kad karo tarnyba tapo savotišku prestižu.

REKLAMA


Savęs išbandymas


Aukštas kariuomenės prestižas kelia ir didelius reikalavimus siekiantiems karo tarnybos. Tarnyba profesionalioje kariuomenėje suteikia galimybes jaunuoliams tobulėti ir siekti karjeros. Kariai gali rinktis iš beveik dviejų šimtų specialybių – nuo laivo mechaniko iki kompiuterių specialisto.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Jono Žemaičio karo akademijoje studijuojantys kariūnai prasitarė, kad labiausiai juos žavi karo atašė darbo perspektyva, nors daugelis džiaugiasi ir yra patenkinti, gavę prisiliesti prie karo technikos, šaudydami iš kovinių ginklų.

Jau nuo 16 – os metų kompiuterinėse duomenų bazėse registruojami jaunuoliai vėliau gali tikėtis sulaukti kvietimo tarnauti kariuomenėje. L. Bratikas sakė, kad šiais laikais ženkliai supaprastėjo apskaita ir atsirado galimybės išvengti nereikalingo lakstymo ir pažymų rankiojimo.

REKLAMA

„Vis tiek mes valstybėje kompiuterizuojamės, ir bandome supaprastinti tą registraciją, kad nei 16–os, nei 19–os metų jaunuoliams nereikėtų vaikščioti ir registruotis. Mes esame pasirašę sutartis su aukštosiomis mokyklomis, kad studentui nereikėtų kasmet vaikščioti su pažymomis,“ - detalizavo karininkas.

REKLAMA


L. Bratikas nurodė, kad panaši sistema veikia daugelyje NATO valstybių: „Kaip pavyzdį galiu pasakyti, kad Danijoje yra panaši sistema: jei jie nusprendžia priimti, klausia, tarkime, dvidešimtmečių: kas nori į kariuomenę? Taip susirenka apie pusė žmonių, kitiems pasiūloma laiškais.


Turkija pasirinko kitą kelią, teigdama, kad profesionalios kariuomenės sukūrimas ir šauktinių karių atsisakymas turėtų būti pirmaeilis dalykas, vedantis šalį demokratijos link, o Vokietija, po ilgų diskusijų – atvirkščiai, nesiryžo atsisakyti šauktinių kariuomenės,“ - pasakojo L. Bratikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA


Internete, žiniasklaidoje ir mokymo įstaigose kariškiai nuolat aiškina apie karo tarnybą Lietuvos kariuomenėje. „Ką galvoji apie savo ateitį?“ - klausia patyrę kariai jaunuolių ir pasiūlo įvairių savo sugebėjimų išbandymų.

Kasmet rengiamose bei gausiai lankomose kariuomenės ir visuomenės šventėse vienas įdomesnių pratimų – kiek įmanoma ilgiau rankose išlaikyti 45–kių laipsnių kampu pakeltą šautuvą: net ir didžiausi pagyrūnai savo kailiu patiria, kaip tai nelengva. (Lietuvos rekordas – 30 minučių)


Kariškiai nurodo, kad susieti savo ateitį su tarnyba Lietuvos kariuomenėje skatina aiškios tobulėjimo perspektyvos, pasididžiavimas vilkint uniformą ir garantuotos pajamos. Be to, kariams suteikiamos plačios galimybės lavinti savo fizinę formą ir sveikai bei reguliariai maitintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų