Vicemerų kėdės siūbuoja
Pačios griežčiausios partijos kolegų bausmės R. Eitmonė sulaukė po to, kai „Sekundės“ dienraštyje be užuolankų rėžė apie partijos kolegės, kandidatės į merus Janinos Gaidžiūnaitės negebėjimą dirbti miestui, socialdemokratų Panevėžio skyriuje veikiantį uabą ir netgi kai kurių skyriaus narių asmeninius interesus, pridengiamus partijos vėliava.
Socialdemokratams nukryžiavus per daug kalbančią R. Eitmonę, miesto Tarybos opozicija triumfuoja – visą ketverių metų kadenciją girgždėjusi valdančioji dauguma galutinai pakirsta.
Opozicijos ir valdančiųjų jėgos Taryboje dabar lygios. Maža to, politikę pašalinus iš socialdemokratų gretų dar neaišku, ar šiems pavyks išsaugoti jos užimamą vicemerės postą.
Chaosą Panevėžio valdžios olimpe didina ir nežinomybė dėl antrojo vicemero konservatoriaus Maurikijaus Grėbliūno kėdės. Dar šį mėnesį Panevėžio apygardos administracinis teismas skelbs verdiktą dėl jo išrinkimo mero pavaduotoju teisėtumo – suabejota, ar renkant vicemerą Tarybos nariams buvo pateikti teisingi balsavimo biuleteniai.
Laisvė, bet tik už uždarų durų
R. Eitmonės, socialdemokratų šiukšles išnešusios į viešumą, pašalinimui iš partijos iš 20-ies skyriaus tarybos narių nepritarė tik vienas – politikės sūnus, miesto Tarybos narys Martinas Brazauskas.
„Mes R. Eitmonės pasisakymuose įžvelgėme šiurkštų partijos statuto pažeidimą. Mūsų partijos statuto pirmas punktas skelbia, kad socialdemokratas deklaruoja keturias vertybes: laisvę, demokratiją, solidarumą ir socialinį teisingumą. Laisva kritika gali būti, bet neteršiant partijos vardo“, – įvertino skyriaus pirmininkas Rimantas Petukauskas.
Tiesa, skyriaus negailestingas verdiktas R. Eitmonei – dar ne galutinis nuosprendis. Politikė panevėžiečių sprendimą gali skųsti partijos etikos komisijai, o paskutinį žodį dėl pašalinimo iš socialdemokratų gretų taria tik partijos prezidiumas.
Ar socialdemokratai jau numatę kandidatą į R. Eitmonės užimamą vicemero postą, R. Petukauskas neatsakė. Skyriaus pirmininkas mano, kad vertėtų dar palaukti, ar aštrialiežuvei tokie pat griežti bus ir Vilniaus socialdemokratai.
Viešos kritikos neišlaikė
Savivaldybės tarybos Socialdemokratų frakcijos pirmininko pavaduotojas Rimgaudas Pranas Misiūnas įsitikinęs, kad skyriaus pasitikėjimą praradusi R. Eitmonė privalo užleisti ir mero pavaduotojos kėdę. „Man gaila, kad reikėjo šalinti iš partijos aktyviausią skyriaus narę. Bet liežuvio nelaikymas už dantų yra nusikaltimas. Vieša saviškių kritika nėra priimtina“, – R. Eitmonės pasisakymus spaudoje įvertino R. P. Misiūnas.
Vicemerės vieši samprotavimai apie nedirbančius partijos bendražygius R. P. Misiūnui nebuvo netikėta. Anot jo, politikė skyriuje nesipiktindavo ir nebardavo kolegų, tačiau nesusilaikydavo nepratrūkusi viešai.
„R. Eitmonės mada buvo viešai kalbėti. Skyriuje jos tokių pasisakymų nebūdavo, bet girdint koalicijos partnerių atstovams ir net per Savivaldybės tarybos posėdžius jai ne kartą išsprūsdavo, kad esanti tik viena darbininkė, o visi kiti – niekas“, – kolegę sako perpratęs R. P. Misiūnas.
Anot jo, net ir skyriaus tarybai svarstant R. Eitmonės elgesį, ši nepradėjo atgailauti, o kaltę bandė suversti skandalingus pasisakymus paviešinusiems žurnalistams bei socialdemokratams, nevertinantiems tokios aktyvios partietės.
„Ji puolė mus kaltinti, pradėjo įrodinėti, kiek yra nusipelniusi partijai ir kiek mes visi niekiniai. Tada skyriaus taryba ir nutraukė jos kalbą. Kuo dėti žurnalistai, jei viską parodo pačios R. Eitmonės elgesys?“ – stebisi partijos senbuvis.
Socialdemokratų frakcija pakriko
Pašalinta iš partijos R. Eitmonė prarado vietą ir miesto Tarybos frakcijoje, ją delegavusioje į vicemerės postą. Ar socialdemokratams pavyks išsaugoti vietą mero pašonėje, R. P. Misiūnas pripažįsta nebegalintis garantuoti. Mat ši besibaigianti ketverių metų kadencija socialdemokratams buvo kaip niekada nesėkminga.
Kadencijos pradžioje Savivaldybės taryboje rinkėjų valia užėmę net septynias vietas, kairieji ją baigia teturėdami tik tris savo atstovus – P. Vadopolą, R. P. Misiūną ir R. Sankauską. Tiesa, tarp frakcijos narių tebėra ir R. Eitmonės sūnus M. Brazauskas, tačiau R. P. Misiūnas neabejoja, kad jaunasis politikas, palaikydamas mamą, pasitrauks iš socialdemokratų flango.
R. Eitmonė – trečioji per šią kadenciją iš partijos pašalinta socialdemokratė. Tokio pat verdikto yra sulaukę ir Tarybos nariai Algis Balsevičius bei Kristina Petukauskienė. Juos partija nubaudė už tai, kad 2011-ųjų pabaigoje palaikė konservatorių interpeliaciją socialdemokratų merui Povilui Vadopolui. Jį nuvertę dešinieji į mero kėdę pasodino Vitalijų Satkevičių.
Tuomet R. Eitmonė buvo bene didžiausia iniciatorė, kad praradę mero postą socialdemokratai liktų valdančiojoje daugumoje su jiems kiaulę pakišusiais konservatoriais.
„Galiu paliudyti, kad R. Eitmonė dėjo didžiules pastangas, jog mes būtume daugumoje su konservatoriais. Ji buvo viena aktyviausių šio žaidimo dalyvių. Kas būtų geriau – ar turėti savo merą ir dirbti Panevėžiui, ar būti tokioje daugumoje? Turėjome savo merą ir savo rankomis socialdemokratai jį sudorojo“, – „Sekundei“ teigė R. P. Misiūnas.
Ar dabar socialdemokratai nepraras ir vicemero kėdės, pasak R. P. Misiūno, priklausys nuo koalicijos partnerių – Tėvynės sąjungos-krikščionių demokratų bei partijos „Tvarka ir teisingumas“ atstovų Taryboje.
Valdantieji – tik trafaretiniai
Socialdemokratams atsukus nugarą R. Eitmonei, niekada tvirta ir vieninga nebuvusi Panevėžio valdančioji dauguma tapo dar trapesnė. Jos ir opozicijos jėgos dabar pasiskirsto beveik po lygiai.
Tačiau opozicijoje esančios Liberalų sąjūdžio frakcijos lyderis Laimutis Sėdžius įsitikinęs, kad iki savivaldos rinkimų telikus mažiau nei penkiems mėnesiams Panevėžio valdžios olimpe kėdžių perstumdymo nebeturėtų būti.
„Ir Vyriausybėje, ir savivaldybėse likus nedaug laiko iki rinkimų prasideda didžiausi judėjimai. Bet Panevėžyje daryti perversmą būtų nelogiška, nes naujai atėjusiesiems į valdžią tiesiog nebeliktų laiko programinėms nuostatoms įgyvendinti. Manau, čia niekas nesikeis“, – svarsto L. Sėdžius.
Kad Panevėžio valdantieji skeldėja, buvo matyti ištisus trejus V. Satkevičiaus komandos darbo metus. „Valdančiajai daugumai vis sunkiau susirinkti ir priimti savo sprendimus. Net joje esantieji ne kartą yra balsavę prieš daugumos siūlymus. Todėl šios kadencijos miesto Taryba labiausiai išbalansuota iš visų buvusiųjų“, – įvertino liberalsąjūdininkas.
Politikas sako nesurandantis argumentų, kodėl savo nuomonę išsakiusi R. Eitmonė buvo pašalinta iš partijos, užuot bandžius ją išauklėti tik laikinai sustabdant neklaužados narystę. Juolab kad seniai nėra paslaptis, jog socialdemokratai suskilę į flangus.
„Jie net viešai nevengė „pasišpilkuoti“, – stebisi L. Sėdžius.
Įgriso amžinos pastabos
Socialdemokratų į merus siūloma ir pirmojo kibiro pamazgų ne iš politinių oponentų, o iš partijos kolegės sulaukusi J. Gaidžiūnaitė teigia, kad griežčiausia nuobauda R. Eitmonei skirta ne vien už jos stulbinančią kritiką, išsakytą šią savaitę „Sekundėje“.
„Iki to eita nuosekliai, o straipsnis buvo paskutinis lašas taurėje. Tas amžinas R. Eitmonės kartojimas, kad administracija blogai dirba. Kai partijos nariai vieni kitus žemina, nėra gerai. Aš ant jos nepykstu, man jos gaila“, – teigia J. Gaidžiūnaitė.
Anot jos, kolegos R. Eitmonei ne kartą siūlė pasižiūrėti į save iš šalies, netgi prieš paskelbiant griežčiausią verdiktą su ja vienu du dar bandė kalbėtis skyriaus pirmininkas.
Kaip vertina socialdemokratų atsakomąjį kirtį pati R. Eitmonė, politikės paklausti nepavyko. Vakar sporto forume Vilniuje dalyvavusi vicemerė visą dieną telefonu buvo nepasiekiama. Inga Kontrimavičiūtė