Gydytoja, galbūt pirmiausia galėtumėte pasidalinti savo praktika ir papasakoti, kokios retos ligos pasitaiko dažniausiai?
Prie dažniausiai sutinkamų ligų galima būtų priskirti ne endokrinines ligas, bet centrinės nervų sistemos ligas, kaip pvz.: išsėtinė sklerozė, narkolepsija. Endokrininės retos ligos yra sutinkamos dar rečiau. Tokios ligos, kaip prolaktinoma, sutinkamos dažniau ir skaičiuojama netgi nuo 1 iki 5 atvejų 2 ar 5 tūkst. gyventojų. O Kušingo sindromas ar akromegalija sutinkamos tik nuo 1 iki 9 atvejų 100 tūkst. gyventojų. Todėl vieno dažnio nusakyti negalima, net ir retų ligų tarpe jis yra skirtingas.
Buvote užsiminusi apie akromegaliją. Gal galite papasakoti kas tai ir dėl kokių priežasčių ši liga atsiranda?
Akromegalija yra tokia liga, kurios metu organizmas gamina per daug augimo hormono. Pagrindinė priežastis yra navikas, besiformuojantis galvos smegenyse esančioje liaukoje, kuri atsakinga už augimo hormono gaminimą. Šis hormonas skatina audinių ir kaulų augimą. Jei augimo hormono perteklius nustatomas vaikystėje, tokia liga įvardijama kaip gigantizmas. Jei šia liga suserga suaugęs žmogus, tuomet ji įvardijama kaip akromegalija. Klinikiniai simptomai jau yra kitokie – kaulų augimas ne į ilgį, bet į plotį, dėl ko atsiranda tam tikri akromegalija būdingi bruožai.
Pilną interviu skaitykite čia.