Nutikimas Biržų ligoninėje rodo, kaip skiriasi ligonio, jo artimųjų ir rentgeno kabineto darbuotojų atmintis.
Rentgeno nuotrauką norėjęs pasidaryti pacientas sako, kad Biržų ligoninėje esą nebuvo priimtas dėl to, kad jis... dar nemirštantis.
Nusprendė, kad dar gyvens
„Nei verkti, nei juoktis“, - apibendrino moteris pasakojimą, kas nutiko jos sergančiam vyrui pirmadienį. Žmogus grįžo iš Biržų nebaigęs tyrimų tik dėl to, jog rentgeno kabineto darbuotoja esą nusprendusi, kad pacientas dar nemirštantis, todėl galintis atvykti… kitą pirmadienį.
67 – erių metų paciento klausytis nebuvo lengva. Dėl balso stygų paralyžiaus sunkiai žodžius tariantis, chroniškos plaučių ligos kamuojamas vyras duso ir švokšdamas bandė papasakoti, kas jam nutiko.
Nuo 1981 metų periodiškai pas gydytojus besilankantis rajono gyventojas praėjusį pirmadienį nuvyko patikrai pas šeimos gydytoją į Biržų šeimos gydytojų centrą. Ne tik chroniškos plaučių ligos kamuojamam, bet ir neseniai karščiavusiam žmogui statytos lašinės, darytos vaistų injekcijos.
Vyrui buvo pasiūlyta pasidaryti plaučių nuotrauką, dėl to parašytas siuntimas.
Registratūroje žmogui patarta prašyti, kad rentgeno nuotrauką galbūt būtų galima padaryti ir tą pačią dieną. Žmogus sako laiko tiksliai neprisimenantis, tačiau galėję būti apie 13 valandą.
Prie rentgeno kabineto tebuvęs vienas žmogus, tačiau plaučių ligos kamuojamam vyrui rentgeno nuotraukos pasidaryti nepavyko. Pasak vyro, kabinete dirbanti medikė pareiškė, kad ligonis „nemirštantis“ ir dėl to galintis atvykti kitą pirmadienį.
„Tai Biržų ligoninės rentgenas dabar aptarnauja tik mirštančius? Nei verkti, nei juoktis“, - korespondentei mintis dėstė paciento žmona.
Anot moters, jos vyras „dūstantis, kriokiantis“ ir vos galintis paeiti. Laimei, jis gali pats vairuoti ir nuvykti į Biržus. Tačiau tai atima pildomai jėgų. Nors žmogus serga seniai ir, anot moters, „plaučių gali būti ir nelikę“, atvykus į Biržus rentgeno tyrimą padaryti buvę svarbu ir patogu.
Labiausiai moterį stulbina tai, kad medikas gali garsiai svarstyti ir nuspręsti, kiek žmogui dar likę gyventi, ir pagal tai pasiūlyti atvykti patikrai vėliau.
Įvykio ir žmogaus nepamena
Dėl to, ką išgirdo, „Šiaurės rytai“ kreipėsi į Biržų ligoninės vyriausiąjį gydytoją Nikolajų Jelozą. Ligoninės vadovas teigė kalbėjęsis su medikėmis, kurios rentgeno kabinete dirbo prieš pietus ir kitą dienos pusę. Nė viena iš jų neprisiminė ligonio, kuriam buvo pasiūlyta atvykti kitą dieną. Anot gydytojo N. Jelozos, žmogų, kuriam pažeistos balso stygos, atsiminti nebūtų sunku. Todėl gydytojas linkęs patikėti ligoninės darbuotojų pasiteisinimu, kad pacientas „neįstrigęs į atmintį“.
Alfreda Gudienė