Genys darbuojasi tyliai ir niekam netrukdo – juokauja neįprastą svečią, margąjį didįjį genį, išskaptavusi ir besitvarkantį uoksą daugiaubučio sienoje, išvydę gyventojai.
Prieš trejus metus renovuoto namo sienoje paukštis įsikūrė vos per kelias dienas. Pirmas jį pastebėjo ir telefonu pabandė įamžinti namo gyventojas Nerijus.
„Mes su sūnumi per balkoną dairėmės į pušyną, ir pradėjo putplasčio gabaliukai skraidyti. Ir tada pasižiūrėjom, kad genys pradeda kalti sau uoksą. Nepatikėjom, galvojom gal nuo karščio jam kas atsitiko“, – sako daugiabučio gyventojas Nerijus Maliukevičius.
Kitą dieną žmonės jau pamatė ir apvalią angą namo sienoje.
„Su kaimynais dabar nesutariam, tą skylę užlopyti, ar palikti, nes ten geniukai gal gali ristis“, – sako N. Maliukevičius.
Ornitologai šiuo reiškiniu nesistebi, juos labiau stebina tik tai, kad genys uoksą kala šiuo metų laiku. Paprastai genių jaunikliai išskridę klajoti, sau žiemojimui uoksus kala rudenį, liepos vidury toks reiškinys retas. Ir užsibūna uokse tik vieną kartą, kitąmet jau ieškos naujos vietos savo buveinei. O namo sienas paukštis renkasi ne šiaip sau.
„Tiesiog tas polisterolas, putplastis, ar vata geniui yra, na tiesiog žymiai lengviau. Jam nereikia tiek darbuotis, kaip kokioj drebulėj ar pušy, ypač, jeigu koks sveikesnis medis. Ten kiek vargo, o čia papešioji, ir jis lengvai gali perėti. Paukščiai yra intelektualūs, jie visada rinksis lengvesnį kelią“, – sako ornitologas Gediminas Petkus.
O gal taip besielgdamas genys ieško sau poros?
„Net yra buvę atveju, kai geniai vilioja pateles taip kalendami, tai irgi arba į tą putoplastą kalena, arba dar įdomiau, kai parkuose skardiniuose šviestuvuose jie kalena pačią skardą, įsivaizduokit, aidi visas parkas nuo to garso. Tai vat kiek geniai sulaukia panų“, – sako G. Petkus.
Statybininkai rekomenduoja genį iškraustyti
Statybų ekspertai rekomenduoja genį išprašyti, o skylę sienoje užtaisyti. Tik tai daryti reikia labai atsargiai. Ornitologai sako, kad genys gali sugrįžti, tik jau į kitą vietą. Ir vejamas uoksą gali kalti šalia.
„Tai va įdomu, kas dabar atsitiks, jeigu užtaisys tą skylę, ar neatsiras dar keletas skylių, tai, aišku, prognozuojam, ir pasakyti, ką genys galvoja šiuo metu, sunku, tai tiesiog žiūrėti, taikyti skirtingus metodus. Kiek yra įmanoma, jeigu tai tarp žmonių, tam langų pabaidyti. Galbūt jis žmogaus išsigąs pavadinkim, ir nebelįs tenai“, – sako G. Petkus.
Savivaldybė sako kartais gaunanti žmonių nusiskundimų, kad vienoje ar kitoje vietoje renovuotame name įsikūrė genys ar žvirbliai.
Tokiais atvejais valdininkai gyventojus ragina pirmiausia kreiptis į būsto administratorių, kuris ir turi sutvarkyti iškilusią neįprastą problemą.