Socialiai pažeidžiamoms žmonių grupėms, kurios verčiasi sunkiausiai, valstybė šiais asmenimis stengiasi rūpintis ypatingai ir sudarė papildomas galimybes renovacijos metu.
Teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją turintys gyventojai iš valstybės gauna absoliučią paramą visoms su renovacija susijusioms išlaidoms, todėl neišleidžia nė cento. Tarp šių gyventojų patenka ir pensininkai, turintys teisę į šildymo kompensaciją.
Šiems butų savininkams padengiamos visos investicijos į projekto parengimą ir statybos techninę priežiūrą, taip pat paskolos ir palūkanų išlaidos.
Tačiau reikėtų atkreipti dėmesį, kad už renovaciją nieko nemoka tik tie gyventojai, kurie dalyvauja namo atnaujinimo procese ir jam pritaria. Priešingu atveju, jie praranda ne tik šildymo išlaidų kompensaciją, bet ir negauna paramos būsto modernizavimui.
Investicijas padengia ir kitiems gyventojams
Valstybė taip pat remia ir įvairių energinį efektyvumą didinančių priemonių diegimą ir kompensuoja 30 proc. renovacijos išlaidų. Tai tokios priemonės kaip rekuperacijos ar ventiliacijos sistemų pertvarkymas, bendrojo naudojimo patalpų ar balkonų įstiklinimas bei langų pakeitimas, šildymo ir karšto vandens sistemų pertvarkymas ar pakeitimas, liftų atnaujinimas ir kitos.
Dar 10 proc. gyventojų investicijų valstybė kompensuoja, jei jie įsirengia papildomas priemones, t.y. balansinius ventilius ant stovų, pertvarko ar pakeičia šildymo sistemą, butuose ir kitose patalpose įrengus individualios šilumos apskaitos prietaisus ar daliklių sistemą ir (ar) termostatinius ventilius, modernizavus seną ar įsirengus visiškai naują automatizuotą šilumos punktą.
Taip pat valstybė padengia visas išlaidas, susijusias su renovacijos projekto parengimu, administravimu ir statybos technine priežiūra.
Pirmuosius penkerius metus – lengvatinis kreditas
Visi šalies gyventojai turi galimybę pasiimti lengvatinį kreditą, kurio metinė palūkanų norma pirmuosius penkerius metus siekia tik 3 proc. Be to, šiai paskolai netaikomi jokie pasirašymo, išmokėjimo ar kiti mokesčiai.
Gyventojai kreditą arba jo dalis gali grąžinti ir prieš numatytą kredito grąžinimo terminą – ši paslauga taip pat nieko papildomai nekainuoja. Galiausiai, paskolos grąžinimą galima ir atidėti, o ją pradėti grąžinti, kai bus pabaigti rangos darbai ir žmonės jau bus gavę valstybės paramą.
Remia ir atsinaujinančius energijos šaltinius
Seni ir nerenovuoti daugiabučiai švaisto daugybę energijos ir prisideda prie su klimato kaita susijusių problemų eskalavimo, todėl valstybė nusprendė paskatinti tvarias renovacijos investicijas. Paskutinio kvietimo atnaujinti būstus metu buvo sudaryta papildomos galimybės daugiabučiams tapti daugiau nepriklausomiems nuo išorinių tiekėjų, taip dar labiau tausojant aplinką.
Tai buvo įgyvendinta nusprendus skirti 30 proc. paramą iš Aplinkos ministerijos administruojamos Klimato kaitos programos projektams, padedantiems energiją šilumai ar karštam vandeniui gamintis patiems. Tarp šių priemonių pateko saulės kolektorių, jėgainių, šilumos siurblių ar kitų atsinaujinančių energijos išteklių įrengimas.
Parama suteikiama po modernizavimo
Valstybės paramos daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) įstatyme numatoma, kad paramą po atnaujinimo proceso pabaigos gauna tų pastatų butų savininkai, kurių būstai po renovacijos sutaupo ne mažiau, nei 40 proc. šilumos energijos sąnaudų. Kultūros paveldo objektai turėtų sutaupyti mažiausiai 25 proc. energijos.
Valstybė paramą skiria tiems daugiabučiams, kurie po modernizavimo pasiekia ne žemesnę kaip C pastato energinio naudingumo klasę.
Daugiau informacijos nemokama telefono linija 8 800 200 12.