Lietuvos piliečiams, šiuo metu esantiems ar gyvenantiems Japonijoje, rekomenduojama sekti oficialią Japonijos vyriausybės platinamą informaciją ir rekomendacijas dėl veiksmų, kuriuos tikslinga atlikti, siekiant apsaugoti save ir savo sveikatą bei kitus asmenis.
Radiacinės saugos centras prie Sveikatos apsaugos ministerijos informuoja, kad Lietuvos piliečiams, šiuo metu esantiems ar gyvenantiems Japonijoje, vadovaujantis Lietuvos Respublikoje galiojančiais teisės aktais, reglamentuojančiais jodo profilaktikos taikymą radiologinių avarijų atveju, jodo profilaktika rekomenduojama taikyti tik tuo atveju, kai viršijamas bent vienas iš šių operatyviųjų apsaugomosios veiklos lygių:
1. aplinkos dozės galia radioaktyviajame debesyje ³0,1 mSv/h; (jodo preparatus vartoti priklausomai nuo tokio debesies buvimo trukmės, bet neilgiau kaip 10 dienų (išskyrus kūdikius iki 1 mėn. ir nėščiąsias bei krūtimi maitinančias moteris-pagal instrukciją)).
2. aplinkos dozės galia nuo radioaktyviųjų iškritų ³1 µSv/h; (jodo preparatus vartoti priklausomai nuo nurodytos dozės trukmės teritorijoje, bet neilgiau kaip 10 dienų (išskyrus kūdikius iki 1 mėn. ir nėščiąsias bei krūtimi maitinančias moteris-pagal instrukciją)).
3. esant informacijai apie dirvožemio paviršiaus radioaktyviojo užterštumo tankį jodo radionuklidais (131I), kai jis yra ³10 kBq/m2 (apribojama arba uždraudžiama vartoti užterštus visus maisto produktus);
4. esant informacijai apie dirvožemio paviršiaus radioaktyviojo užterštumo tankį jodo radionuklidais (131I), kai jis yra ³2 kBq/m2 (apribojama arba uždraudžiama vartoti pieną ir geriamąjį vandenį);
5. esant informacijai, kad savitasis jodo radionuklidų (131I) aktyvumas maisto produktuose ³1 kBq/kg (apribojama arba uždraudžiama vartoti užterštus maisto produktus);
6. esant informacijai, kad tūrinis jodo radionuklidų (131I) aktyvumas piene ir geriamajame 0,1 kBq/l (apribojama arba uždraudžiama vartoti pieną ir geriamąjį vandenyje).
Jodo profilaktikai atlikti naudojami kalio jodido preparatai, kurie pradedami naudoti, kai į aplinką prognozuojama išmesti arba yra išmesta jodo radionuklidų. Atkreipiame dėmesį, kad jodo profilaktika taikoma siekiant apsaugoti skydliaukę nuo radioaktyviojo jodo patekimo, todėl kalio jodido preparatai pradedami naudoti tik jodo radionuklidų išmetimo į aplinką metu ir pirmosiomis avarijos valandomis.
Apie jodo profilaktikos taikymą Japonijoje esantiems Lietuvos piliečiams plačiau Lietuvos Respublikos ambasados Tokijuje interneto svetainėje adresu http://jp.mfa.lt/index.php?-1894788001