• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors dominuojanti virusinė liga šiuo metu išlieka COVID-19, gydytojai ragina nepamiršti apsaugos ir nuo kitų šiuo metu suaktyvėjančių virusų. Neseniai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino rekomendacijas, kurios leidžia vienu metu pasiskiepyti kad ir trimis vakcinoms. Nors kai kurie gyventojai tokiu siūlymu neatrodė sužavėti, gydytojai aiškina, kad tai – visiškai įprasta praktika.

Nors dominuojanti virusinė liga šiuo metu išlieka COVID-19, gydytojai ragina nepamiršti apsaugos ir nuo kitų šiuo metu suaktyvėjančių virusų. Neseniai Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) išplatino rekomendacijas, kurios leidžia vienu metu pasiskiepyti kad ir trimis vakcinoms. Nors kai kurie gyventojai tokiu siūlymu neatrodė sužavėti, gydytojai aiškina, kad tai – visiškai įprasta praktika.

REKLAMA

Nors dar neseniai specialistai teigė, kad tarp COVID-19 ir kito skiepo reikėtų padaryti 2 savaičių pertrauką, naujosios rekomendacijos kitokios. Dabar Lietuvos infektologų draugijos (LID) rekomendacijomis leidžia vieno vizito metu į skirtingas kūno vietas pasiskiepyti trims vakcinomis – nuo COVID-19, ir nuo gripo, ir nuo pneumokokinės infekcijos.

Be kita ko, priduriama, kad besiskiepijantys nuo COVID-19 to paties vizito metu gali pasiskiepyti ir nuo erkinio encefalito ar nuo kitų ligų (pvz. stabligės/difterijos, meningokokinės infekcijos ir kt.).

REKLAMA
REKLAMA

Pažymima, kad sprendimas, leidžiantis nuo kelių ligų pasiskiepyti vieno vizito metu arba laikantis bet kokio pacientui patogaus intervalo, priimtas remiantis Ligų kontrolės ir prevencijos centrų gairėmis. 

REKLAMA

Aiškinama, kad tokiu būdu siekiama ne tik palengvinti vakcinacijos procesą gyventojams, bet ir sumažinti ir perteklinius vizitus gydymo įstaigose. 

Anot specialistų, pasiskiepyti tiek nuo COVID-19, tiek nuo gripo ir pneumokokinės infekcijos svarbu tam, kad butų išvengta sudėtingesnės ligos eigos. Pažymima, kad sergant, pavyzdžiui, ir gripu, ir koronaviruso infekcija ligos forma bei gydymas yra sudėtingesnis, išauga sunkių komplikacijų (infarkto, insulto ir kt.) tikimybė. 

REKLAMA
REKLAMA

Rekomendacija teikta saugumo sumetimais

Kaip pažymėjo LSMU Kauno ligoninės Infekcinių ligų klinikos vadovė prof. Auksė Mickienė, ši nuostata teikiama remiantis tarptautinėmis rekomendacijomis. 

„Kai tik prasidėjo skiepijimas, kai trūko žinių, saugumo sumetimais buvo rekomenduojama laikytis 2 savaičių pertraukos. Tai buvo svarbu ir dėl šalutinių reakcijų – jei pakils temperatūra, bus skausmas, nežinosi, nuo kuriuos vakcinos tai nutiko.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau sukaupus pakankamai COVID-19 vakcinacijos patirties ir remiantis žiniomis kombinuojant kitas vakcinas, tokia rekomendacija ir pateikta. Vienu metu įskiepyti kelias vakcinas– tai racionalus dalykas. Aišku, žmonės jau patys nuspręs, kaip jie nori elgtis“, – kalbėjo ji.

Mintis labai sena

Gydytojas infektologas prof. habil. dr. Vytautas Usonis taip pat patvirtino, kad 2 savaičių pertraukos tarp vakcinų jau atsisakoma, o mintis vienu metu skiepyti kelias vakcinas – labai sena.

REKLAMA

„Pirmosioms kombinuotoms vakcinoms, ko gero, jau yra virš 70 m. Tai nėra nieko naujo – pasižiūrėkite vaikų skiepijimo kalendorių, kiek per vieną dieną vaikui yra įskiepijama vakcinų. Ir visa tai yra tiek praktiškai, tiek teoriškai paaiškinama. Mūsų imuninė sistema vienu metu gali reaguoti į didelį antigenų skaičių – žymiai didesnį, nei yra rekomenduojama vakcinų. 

Pavyzdžiui, yra vakcina prieš gripą, tai yra keturių komponentų vakcina ir ten yra 4 gripo viruso atmainų mišinys. Ir sakome, kad tai yra vakcina prieš gripą, bet tai yra vakcina prieš keturis gripo   virusus. Taigi tai žinoma seniai, nors galbūt suaugusiųjų skiepijimo praktikoje tai atrodo kaip naujovė. Bet nėra ko stebėtis – yra labai daug dalykų naudojama 10-mečiais, o dabar atrandama kaip naujiena“, – aiškino gydytojas.

REKLAMA

Stabdo logistikos problemos

Čia pašnekovas daugiau įžvelgė logistikos problemų, dėl kurių aptariamą rekomendaciją darosi sunku įgyvendini.      

„Daugeliu atveju COVID-19 vakcina skiepijama specialiuose punktuose, o ne pas šeimos gydytoją. Tai štai čia iškyla bėda, nes šeimos gydytojas yra ta institucija, kuri užtikrina visų vakcinų skiepijimą. Pirminės grandies medikai yra ta grandis, kuri užtikrina nacionalinę programą. Nes kitu atveju nepatogu – COVID-19 vakcina vienoje vietoje, kiti skiepai – kitoje“, – pastebėjo jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys neseniai patikino, kad nuo koronaviruso jau gali skiepyti visi šeimos gydytojai, jei tik to pageidauja. 

Vis dėlto tą daryti dar skuba ne visi, visų pirma, vien dėl jau minėtųjų logistinių niuansų. Tačiau dar viena įvardijama priežastis – apskritai sumažėję norinčiųjų pasiskiepyti srautai.

Kaip teigia SAM, ji sudariusi sąlygas visoms pirminės asmens sveikatos priežiūros įstaigoms gauti vakcinas, tačiau dar ne visos įstaigos išreiškė poreikį dėl vakcinų skyrimo.

REKLAMA

„Įstaigos pačios įsivertina skiepijimo apimtis ir per savivaldybės skiepijimo koordinatorių nurodo pageidaujamą vakcinų kiekį“, – portalui tv3.lt komentavo ministerijos atstovas Julijanas Gališanskis.

Pasikeitė vakcinų laikymo reglamentas

Kaip portalui tv3.lt sakė Kauno miesto poliklinikos vadovas Paulius Kibiša, kol kas didžiausias COVID-19 vakcinomis skiepijamų asmenų srautas išlieka vakcinacijos centre, tačiau jau atsiranda poreikis vakciną turėti ir šeimos gydytojams. 

REKLAMA

„Mes koordinuojame vakcinavimo centrą Ledo arenoje, tai tas poreikis yra mums žinomas, Kaune jau mažiausiai penki privačių gydymo įstaigų tinklai vakcinuoja savo pacientus. Taip pat dar vakcinuojame žmones Ledo arenoje, bet taip bus iki lapkričio 30 dienos, vėliau planuojame vakcinaciją perkelti į 5 mūsų padalinius“, – kalbėjo poliklinikos vadovas.

Jis pridūrė, kad pasikeitus vakcinų laikymo reglamentui, tai palengvina skiepijimo procesą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dabar vakcinas galima laikyti apie mėnesį paprastame šaldytuve, nebėra to barjero, kad reikia -18, labai žemos temperatūros. Tad kiekvienas gali susiplanuoti mėnesiui, savaitei, jau yra siunčiama į tas įstaigas, kurios pareiškė norą. Aišku, kiekiai ko kas nėra dideli“, – neslėpė P. Kibiša.

Kas gali pasiskiepyti nemokamai?

Asmenys, vieno vizito metu norintys iš karto pasiskiepyti nuo kelių skirtingų ligų, tai gali padaryti užsiregistravę pirminės sveikatos priežiūros įstaigoje, kurioje yra prisirašę. 

REKLAMA

Nuo gripo nemokamai pasiskiepyti gali:

•    65 metų amžiaus ir vyresni asmenys;

•    nėščiosios (bet kuriuo nėštumo laikotarpiu);

•    asmenys, sergantys lėtinėmis ligomis nepriklausomai nuo jų amžiaus (taip pat ir vaikai);

•    sveikatos priežiūros įstaigų darbuotojai (taip pat ir odontologai);

•    asmenys, gyvenantys socialinės slaugos ir globos įstaigose (taip pat ir vaikų globos įstaigose). 

REKLAMA

Nuo pneumokokinės infekcijos nemokamai pasiskiepyti gali vaikai nuo 2 iki 18 metų amžiaus, priklausantys šioms rizikos grupėms:

•    sergantys bronchų astma (J45-J46), cistine fibroze (E84), bronchektazine liga (J47);

•    sergantys cerebriniu paralyžiumi (G80), mioneuraliniu jungčių ir raumenų ligomis (G70-G73);

•    turintys įgimtas širdies ydas (Q20-Q25);

•    sergantys cukriniu diabetu (E10-E14);

•    sergantys navikais (C00-D48);

•    sergantys lėtinėmis inkstų ligomis (N04, N18);

•    vaikai, kuriems atliekama hemodializė ir peritoninė dializė (Z49.1, Z49.2, N18.5);

REKLAMA
REKLAMA

•    sergantys lėtinėmis kepenų ligomis (K71.3-K71.7, K73-K74, Q44.2);

•    esant imunosupresinėms būklėms: turintys imunodeficitą(D80-D84), sergantys reumatinėmis ligomis (M05-M08, M30-M36, M79.0), po kraujodaros kamieninių ląstelių ar žmogaus organų, ar audinių transplantacijos (Z94),esant įgimtai, ar įgytai asplenijai (D73.0, Q89.01);

•    vaikai su kochleariniais implantais (Z96.2);

•    sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti (B20-B24, Z21).

Taip pat nemokamai pasiskiepyti gali suaugusieji, priklausantys šioms rizikos grupėms:

•    sergantys lėtine inkstų liga, kai glomerulų filtracijos greitis <30 ml/min/1,73m2(N18.4-N18.5); 

•    sergantys nefroziniu sindromu (N04);

•    asmenys, kuriems atliekama dializėar peritoninė dializė (Z49.1, Z49.2, N18.5);

•    sergantys navikais (C00-C96, D46-D47);

•    asmenys po kraujodaros kamieninių ląstelių transplantacijos (Z94.8);

•    asmenys po parenchiminių organų transplantacijos (Z94);

•    sergantys reumatinėmis ligomis (M02-M08, M13, M30-M36, M45, M46);

•    sergantys kepenų fibroze ir ciroze (K74);

•    asmenys, kuriems nustatytas hiposplenizmas ir įgimta asplenija (D73.0, Q89.01);

•    asmenys, kuriems nustatytas cerebrospinalinio skysčio nutekėjimas (G96.0);

•    asmenys su kochleariniais implantais (Z96.2);

•    sergantys ŽIV sukelta liga ar ŽIV infekuoti (B20-B24, Z21);

•    asmenys, kuriems nustatyta jatrogeninė imunosupresija (D89.8);

•    asmenys, kuriems nustatytas imunodeficitas su vyraujančiais antikūnų pakitimais (D80), kombinuoti imunodeficitai (D81), imunodeficitai kartu su kitais pagrindiniais sutrikimais (D82), įprastas kintamasis imunodeficitas (D83)arba kiti imunodeficitai (D84);

•    pirmo tipo cukriniu diabetu (E10);

•    kitu patikslintu cukriniu diabetu (E13);

•    antro tipo cukriniu diabetu (E11), jeigu jiems planuojama chirurginė operacija;

•    antro tipo cukriniu diabetu (E11), jeigu jie yra vyresni nei 65 metų ir jiems papildomai nustatyta antro tipo cukrinis diabetas su daugybinėmis mikrokraujagyslinėmis ir kitomis patikslintomis nekraujagyslinėmis komplikacijomis (E11.71), antro tipo cukrinis diabetas su inkstų komplikacija (E11.2), antro tipo cukrinis diabetas su kraujotakos komplikacija (E11.5), kardiomiopatija (I42), kardiomiopatija, sergant ligomis, klasifikuojamomis kitur (I43), bent viena iš širdies išeminių ligų (I20-I25), širdies nepakankamumas (I50) arba bent viena iš atitinkamų lėtinių apatinių kvėpavimo takų ligų (J40-J43,J45-J47);

•    sergantys kita lėtine obstrukcine plaučių liga(J44);

•    sergantys širdies nepakankamumu (I50).

Nemokamai pasiskiepyti nuo COVID-19 ligos gali visi gyventojai registruodamiesi internetu koronastop.lt arba telefonu 1808. Kiekvieną ketvirtadienį visos Lietuvos savivaldybės kviečia skiepytis be registracijos.

Eikit na**** su savo tais skiepais!!! Už*isote jau!!!!!
Rekomenduoju vienu metu skiepytis 8 vakcinos, o tada galesite stebinti kas bus toliau.
Pamate ,kad senius su dviem vakcinom pribaigti negali ,bet kai pavarys po tris iš karto pagerins statystika senius sunaikins ir pencijų mokėt nereiks
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų