Šią problemą tikimasi greitu metu išspręsti, mat pastaruoju metu Seimas Lietuvoje siūlo praplėsti bankomatų tinklą, kad 95 proc. gyventojų bankomatą pasiektų ne daugiau kaip 5 kilometrų atstumu. Tuo metu bankai įspėja, kad dėl to gali brangti paslaugos.
Kiti bankomatai – kituose miestuose
Į naujienų portalą tv3.lt kreipęsi ir anonimais panorėję išlikti skaitytojai pasidalijo laišku, kuriame atkreipia dėmesį į bankomatų išdėstymą Birštone ir jo apylinkėse.
„Birštone yra tik „Swedbank“ pinigų nuėmimo bankomatas ir „Šiaulių banko“ skyrius ir bankomatas.
Pasibaigus pinigams (savaitgaliais) nusiimti pinigų su „Swedbank“ kortele galima tik parduotuvėje „Aibė“ už 1 eurą, o „Iki“ Perlo terminale pinigų negrynina ir neįneša. Banko skyrius – Prienuose, už 4 kilometrų. Eilė patekti – 3 dienos, aišku, šalia yra ir išmanieji bankomatai“, – dalijosi skaitytojai.
Laiške jie taip pat atkreipė dėmesį ir į kitų bankų bankomatų atstumus nuo Birštono.
„Luminor“/ „SEB“ bankomatai tik už 4 kilometrų Prienuose, skyriai – už 37 kilometrų Alytuje arba už 45 kilometrų Kaune“, – patikslino skaitytojai.
Bankomatai įrengiami pagal poreikį
Aušrinė Mincienė, banko „Luminor“ bankomatų produkto vadovė sako, kad artimiausiu metu Birštono gyventojai gali sulaukti patogių pokyčių, tik neatskleidžia, kokių bei neatsako, kodėl mieste iki šiol nebuvo jų banko bankomato.
„Kol kas pačiame Birštone banko klientai išsigryninti pinigų gali mūsų partnerių prekybos taškuose – „Perlo“ terminaluose, bet greitu metu kurorto gyventojams bei svečiams pasiūlysime ir daugiau galimybių“, – atsako A. Mincienė.
SEB banko atstovė žiniasklaidai Ieva Dauguvietytė-Daskevičienė atkreipia dėmesį, kad privatūs banko klientai grynųjų pinigų tomis pačiomis sąlygomis gali pasiimti iš bet kurio bankomato Lietuvoje ir užsienyje.
„Todėl klientai gali naudotis ne tik tais bankomatais, kurie yra su būtent mūsų banko logotipu, bet ir kitų bankų bankomatais, esančiais tam tikrame mieste. Tokią paslaugą siūlome vieninteliai Lietuvoje“, – prideda I. Dauguvietytė-Daskevičienė.
Banko atstovė žiniasklaidai patikslina, kad be papildomo mokesčio grynųjų pinigų banko klientai gali pasiimti visose prekybos centrų „Maxima“, „Iki“, „Rimi“ ir kai kurių mažesnių prekybos tinklų kasose, jei įsigyjama prekių ir atsiskaitoma už jas banko mokėjimo kortele.
„Svarbu paminėti, kad kasose imami pinigai į grynųjų pinigų paėmimo per mėnesį limitą neįskaičiuojami ir ši paslauga klientui yra nemokama. Papildomai grynuosius banko klientai gali pasiimti iš daugiau negu 9 tūkst. prekybos vietų kasose ir terminalų „Perlas“, – prideda I. Dauguvietytė-Daskevičienė.
Tuo metu „Swedbank“ atstovas spaudai Saulius Abraškevičius sako, kad bankomatus, kurie ne tik išduoda grynuosius pinigus, bet ir juos priima, bankas įrengia atsižvelgdami į tokių operacijų poreikį, jų galimą intensyvumą ir bankomato naudotojų srautą.
„Bendras tikslas yra bankomatus išnaudoti kuo efektyviau, tad jie paprastai įrengiami ten, kur grynųjų pinigų įnešimo poreikis potencialiai yra didžiausias“, – paaiškina S. Abraškevičius.
Problemą sprendžia Seimas
Šią savaitę Seimas pradėjo svarstyti Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Mykolo Majausko pristytas įstatymo projektą, kuriuo ruošiamasi sureguliuoti šalies bankomatų tinklą.
„Bankams bus siūloma kooperuotis ir turėti ne, tarkime, tris skirtingus bankomatus Jiezne, bet vieną bespalvį, bankų spalvomis nenudažytą, bankomatą, kuris būtų prieinamas ir tinkamas ir bet kokio banko sąskaitų turėtojams.
(...) Tai apsimokėtų ir bankams, ir gyventojams ir, man atrodo, būtų racionalus sprendimas, užtikrinantis geresnes bankines paslaugas rajonuose ir regionuose“, – naujienų portalo tv3.lt laidoje „Dienos pjūvis“ kalbėjo politikas.
Valdžios dėmesį į bankomatų problemą atkreipė pasaulio bankas, 2019 m. atlikęs tyrimą ir nustatęs, kad yra kelios šalys, kur bankomatų tinklas yra tikrai labai retas ir pats jų kiekis yra labai mažas, teigia M. Majauskas.
Remiantis Pasaulio banko duomenimis, bankomatų skaičiaus vidurkis Europos Sąjungoje 2019 m. buvo 66 bankomatai 100 tūkst. gyventojų, Lietuvoje – 39 bankomatai 100 tūkst. gyventojų, kaimyninėse šalyse: Latvijoje 58 bankomatai, Estijoje 67 bankomatai, Lenkijoje 71 bankomatas 100 tūkst. gyventojų. Šiuo metu Lietuvoje (2021 m. duomenimis) 100 tūkst. gyventojų tenka 37 bankomatai.
„Ir tos šalys buvo Lietuva ir Švedija. Švedija, 2019 m. reaguodama į tyrimą, priėmė įstatymą, kuriame labai aiškiai nurodė, kad bankomatas negali būti nutolęs nuo gyventojo per tam tikrą atstumą.
Todėl ir mes, reaguodami į situaciją ir rekomendacijas, įrašėme į įstatymo pasiūlymą tai, kad bankomatai nebūtų nuo gyventojų nutolę tam tikru atstumu. Tai mūsų nustatytu atveju, 95 proc. gyventojų turėtų pasiekti bankomatą ne didesniu nei 5 kilometrai atstumu“, – paaiškina M. Majauskas.
Politikas patikslina, kad pagal parengtą įstatymo projektą Lietuvoje atsirastų papildomi 200–300 bankomatų.
„Žinoma, turime prižiūrėti jų išdėstymą ir kad jų padaugėtų būtent regionuose, nes ten tokios bankinės paslaugos prieinamumas yra labai mažas arba nekokybiškas“, – prideda M. Majauskas.
Prognozuoja paslaugų brangimą
Lietuvos bankų asociacija (LBA) kritiškai vertina Seime svarstomas Bankų įstatymo pataisas, įpareigojančias bankus įrengti daugiau bankomatų.
Pasak LBA prezidentės Eivilės Čipkutės, siūlomas reikalavimas turėti bankomatų tinklą brangintų bankų paslaugas, užkirstų kelią ateiti naujiems rinkos dalyviams, šalyje negalėtų veikti virtualūs, arba vadinamieji neobankai, neturintys fizinės aptarnavimo infrastruktūros.
„Be to, siūloma plėsti fizinę bankomatų infrastruktūrą ne pagal verslo logiką, o pagal valstybės nustatytus kriterijus. Todėl būtina išanalizuoti galimą tokio reguliavimo poveikį, nes jis gali paveikti galutinę finansinių paslaugų kainą šalyje“, – pranešime sakė E. Čipkutė.
Pasak jos, rengiant pataisas dėl jų nebuvo išsamių diskusijų.
„Įstatyme pasiūlyti atstumai neatitinka Lietuvos demografinių ir geografinių realijų. Juolab kad kiekvienas papildomas bankomatas reiškia, kad jam reikia parinkti tinkamą vietą, užtikrinant bankomato, pinigų ir klientų saugumą“, – tvirtino E. Čipkutė.
Jos teigimu, LBA siūlo problemą spręsti savanorišku rinkos dalyvių susitarimu, jame galėtų dalyvauti ir Lietuvos bankas. Tokį būdą pasirinko Latvija, tokiu keliu eina Belgija ir Nyderlandai.
Ji priminė, kad išsiimti grynųjų Lietuvoje galima net tik iš bankomatų, bet ir „Perlo“ terminalų, parduotuvių kasose.
LBA duomenimis, šiuo metu šalyje veikia 1045 bankomatai, 2238 „Perlo“ terminalai, 1500 taškų „Maximos“, „Iki“, „Rimi“ parduotuvėse bei „Narvesen“ ir „Lietuvos spaudos“ kioskuose – iš viso yra apie 5 tūkst. vietų.
„Grynųjų infrastruktūrą ir jų išdavimo taškus galima koreguoti. Šiuo metu apie tai diskutuojame su Lietuvos banku“, – tvirtino E. Čipkutė.