Piliečių parašų rinkimą už referendumą dėl euro įvedimo inicijavę tautininkai tikisi didesnės politinės paramos. Tačiau „Omni.lt“ kalbinti didžiųjų partijų atstovai teigė nepalaiką tokios idėjos, o galimus kitus politinius partnerius atstumia tautininkų noras vadovauti.
Trečiadienį iniciatyvinė piliečių grupė Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikė prašymą, kad galėtų rinkti parašus žmonių, palaikančių idėją rengti referendumą dėl euro įvedimo.
Ardo vidiniai nesutarimai
Šią iniciatyvą koordinuojančios piliečių grupės vadove, „Omni.lt“ šaltinių teigimu, trečiadienį buvo paskirta Birutė Bagvilienė.
Anot šaltinio, buvo nutarta, kad vadovauti turėtų nepartinis asmuo. Jau anksčiau grupėje buvo keliama sąlyga, kad visoje iniciatyvinėje grupėje neturėtų būti partijų vadovų, o tie partijų vadovai, kurie norės įeiti į šią grupę, sustabdytų savo pirmininkavimą, taip pritraukiant daugiau galimų politinių partnerių.
Tačiau Lietuvių tautininkų sąjungos vadovas Gintaras Songaila liko iniciatyvinės grupės nariu. „Todėl didžiausi potencialūs partneriai atkrito, nenorėdami būti po svetimos partijos sparnu“, - aiškino „Omni.lt“ pašnekovas, nenorėjęs būti įvardytas.
„Vienos partijos vadovas, buvęs aukštas valstybės pareigūnas, aiškiai pasakė, kad dirbti svetimai partijai nematantis prasmės, nebent šios partijos susijungtų“, - tęsė jis, pridurdamas, kad ši partija nuo iniciatyvinės grupės bando atsiriboti teisindamasi, jog ne taip formuluojamas klausimas.
Referendumo iniciatoriai siūlo Lietuvos gyventojams pritarti tam, kad „2007 metais numatytas nacionalinės valiutos (lito) panaikinimas būtų atidėtas, o vėliau dėl galimo euro įvedimo būtų apsisprendžiama tik Tautos referendumu“.
Liberalų demokratų partijos pirmininkas Rolandas Paksas sakė esą partija laikosi vienareikšmiškos pozicijos, kad referendumas turi būti, tačiau tik rudenį spręs, ar pradėti parašų rinkimą. „O tautininkai, mano supratimu, negerai klausimą formuluoja, turėtų būti tiesiog „už“ ar „prieš“ eurą, - aiškino jis. - Kadangi jie ne taip formuluoja klausimą, mums sunku sutikti su tokia pozicija“.
Anot šaltinio, panašiais argumentais nuo tiesioginės paramos išsisuko ir „viena iš didžiausių šiandieninių parlamentinių partijų“, žadėdama „apsvarstyti“ šį klausimą artimoje ateityje.
„Noras paversti šią iniciatyvą išties plačia visuomenine iniciatyva kol kas nepavyksta dėl kai kurių partijų vadovų ambicijų, vieniems - mėginant užsėsti dvi kėdes, kitiems - nenorint dalytis galimais veiklos rezultatais, - aiškino „Omni.lt“ pašnekovas. - Labai tikėtina, kad ši iniciatyva būtų buvusi sėkmingesnė, jeigu nebūtų išsyk susieta su smulkia partija, tuo atbaidant kitas - įtakingesnes ir turinčias daugiau galimybių surinkti referendumui reikalingus parašus“.
Iniciatyvai nepritaria
Anksčiau kalbinta Darbo frakcijos Seime seniūnė Loreta Graužinienė pripažino, kad partijoje yra politikų, pasisakančių ir „už“, ir „prieš“ referendumą, todėl paramos galimybę reiktų svarstyti.
Seimas vasaros pradžioje du kartus atmetė liberaldemokratų siūlymą surengti referendumą dėl euro įvedimo. Tuomet už tokį pasiūlymą balsavo liberaldemokratų atstovai bei dalis darbiečių ir valstiečių.
Ir nors, „Omni.lt“ šaltinių teigimu, bandoma prisivilioti ne tik kai kuriuos Darbo partijos narius, bet ir kitų parlamentinių partijų atstovus, pastarųjų nariai iniciatyvą vertina skeptiškai.
„Aš manau, kad paramos mūsų frakcijoje neras. Ne kartą esame pareiškę nuomonę, kad Lietuvos piliečiai apsisprendė dėl euro jau balsuodami už stojimą į Europos Sąjungą, - sakė socialdemokratų frakcijos seniūnas Juozas Olekas. - Manau, kad ši iniciatyva tėra tų politinių jėgų, kurios nerado vietos politiniame gyvenime, todėl dabar bando atkreipti dėmesį“.
Socialliberalų frakcijos vadovas Vaclovas Karbauskis teigė, kad apie galimą paramą referendumo iniciatoriams dabar nekalbėta, tačiau anksčiau tokios idėjos palaikymo nesulaukdavo: „Negaliu atsakyti už visus, tačiau anksčiau buvo remiamas euro įvedimas“.
Panašiai „Omni.lt“ atsakė ir Valstiečių ir Naujosios demokratijos frakcijos seniūnė Aldona Staponkienė: „Frakcijoje šis klausimas kol kas nesvarstytas, tačiau anksčiau buvo kalbėta, kad referendumo nereikėtų“.