• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei Lietuvos valdžia atmestų visuomenės patariamajame referendumą pareikštą valią ir nuspręstų tęsti Visagino atominės elektrinės iniciatyvą, tai pažeistų teisinės valstybės pamatus, pirmadienį Seime surengtoje spaudos konferencijoje žurnalistams sakė kelių parlamentinių partijų atstovai.

REKLAMA
REKLAMA

(Papildyta 13.54)

Siūlo atšaukti įstatymus, baigiančius numauti žmonėms ,,paskutines kelnes“

V. Žiemelis spaudos konferencijoje informavo žurnalistus, kad jau parengti įstatymų projektai, kuriuose siūloma Seimo priimtus įstatymus, reikalingus atominei elektrinei statyti, pripažinti netekusiais galios.

REKLAMA

,,Rytoj aš ruošiuosi šiuos įstatymo projektus įregistruoti, ir, jeigu tautos rinkta valdžia nepaklus jos valiai, pamindama Konstituciją, tai liudytų apie Lietuvos žengimą diktatūros keliu, kuriam, tikiu, griežtai pasipriešintų dauguma piliečių“, - spaudos konferencijoje sakė V. Žiemelis.

REKLAMA
REKLAMA

Jis pridūrė, kad tai liečia visus su VAE ir Koncesijos sutartimi susijusius įstatymus.

,,Juos reikia pripažinti netekusiais galios ryšium su referendumo rezultatais, nes Seimas ne gali svarstyti, kaip sakė I. Degutienė (Seimo pirmininkė – red. past.), jis privalo svarstyti“, - pabrėžė V. Žiemelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

B. Vėsaitė sakė esanti įsitikinusi, kad naujasis Seimas ,,padarys sprendimus vykdydamas  tautos referendume išreikštą valią“.

,,Dėl VAE likimo susėdusi spręs naujoji dauguma ir naujoji vyriausybė, tačiau prioritetą ateinančių metų biudžete matome su energetinio efektyvumo didinimu ir šilumos ūkio pertvarkymu susijusiose srityse, tam numatant ir pakankamą finansavimą, nes laukti jau nėra kur, kai žmonės gauna sąskaitas, didesnes už jų pajamas.“, - sakė žurnalistams socialdemokratė.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad referendumas ,,pademonstravo žmonių nepasitenkinimą valdančiųjų  vykdoma energetine politika, nes ji baigia numauti žmonėms paskutines kelnes“.

Ž. Šilgalio teigimu, yra parengtas ir Seimo nutarimo projektas dėl nacionalinės energetinės nepriklausomybės strategijos. Jo teigimu, referendumas parodė, kad reikia ieškoti alternatyvių sprendimų, todėl jis  tikisi, kad Seimas turės politinės valios peržiūrėti nacionalinės energetikos strategiją.

REKLAMA

Anot jo, jeigu vietoj atominės elektrinės būtų pasirinktas kelias gaminti elektros energiją kogeneracinėse elekterinėse, panaudojant biokuro katilus, būtų pasiekta daug geresnių rezultatų.  Ž. Šilgalis taip pat pabrėžė, kad reikia pasverti šalies galimybes, nes vienu metu kelių didelių energetinių projektų valstybės nebus pajėgi įgyvendinti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip  jau skelbta, kartu su Seimo rinkimų pirmuoju turu surengtame referendume dėl VAE statybos 62,68 proc. rinkėjų balsavo prieš naujos atominės jėgainės Lietuvoje statybą. ,,Už“ naujos jėgainės statybą pasisakė 34,09 proc. dalyvavusių rinkėjų.

(Papildyta 13.37)

Tautos valią reikia vykdyti, o nedalyvavusiems referendume VAE nerūpi

Socialdemokratė Birutė Vėsaitė spaudos konferencijoje priminė, kad ,,paprastai Lietuvoje referendumai su mažomis išimtimis neįvykdavo“.

REKLAMA

,,Šitas referendumas įvyko <...> tauta aiškiai pasisakė, kad nepritaria VAE statybai. Neatėję į rinkimus ir referendumą piliečiai parodė, kad jiems nerūpi šis klausimas, o tiems, kuriems rūpi, aiškiai išreiškė savo valią. <...> referendumas įvyko, tautos valia aiški“, - pabrėžė ji.

REKLAMA

Anot B.Vėsaitės, referendumas pademonstravo tautos nepasitenkinimą valdančiųjų vykdoma  energetine politika.  ,,Aš žiūriu į energetikos ministerijos steigimą kaip į plyno lauko investiciją, kuri nepasiteisino“, - pridūrė socialdemokratų atstovė.

,,Kai kuriems Lietuvos valdžios atstovams ši elektrinė, matyt, yra gyvybiškai svarbi, todėl jie interpretuoja tautos valią, kaip jiems yra palanku. Norėčiau pasakyti ir gerbiamai prezidentei, kad reikėtų šiek tiek susilaikyti nuo tokių komentarų ir paaiškinimų, kad nors referendume žmonės pasakė ne, bet tai buvo tik trečdalis žmonių. Ir priminti prezidentei, kad ji buvo lygiai tokiu pat principu išrinkta. <...>  Bet niekas neabejoja, kad ji eina savo pareigas legaliai, kad tai yra tautos valia ir ji yra nekvestionuojama. Pašyčiau Lietuvos vadovų netaikyti dvigubų standartų ir vertinti situaciją taip, kaip ji atrodo ir daryti sprendimus, kuriuos tauta pasirinko. O tauta aiškiai pasakė  - tokiai atominės elektrinės statybai STOP“, - žurnalistams sakė sąjungos TAIP atstovas Ž. Šilgalis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

,,Visuomenė pasakė, kaip ji mato tolimesnį energetinės nepriklausomybės užtikrinimo kelią, ir kokiu keliu turėtų judėti valstybė. Antras klausimas – šis referendumas sukūrė prielaidas diskusijai, kokiu keliu eiti toliau norint užtikrinti šalies energetinę nepriklausomybę“, – sakė jis.

REKLAMA

V. Žiemelis: bandantys manipuliuoti referendumo dėl VAE rezultatais pamina žmonių valią

,,Mūsų nuomone, jeigu šalies valdžia atmestų referendume pareikštą žmonių valią nestatyti naujos elektrinės, ji ne tik pažeistų demokratijos ir teisinės valsybės pamatus, bet ir savo rankomis atvertų vartus teisiniam nihilizmui ir pastūmėtų visuomenę į politinių santykių aiškinimąsi gatvėje“, – sakė vienas referendumo iniciatorių Seimo krikščionių partijos frakcijos seniūnas Vidmantas Žiemelis.

REKLAMA

Jo teigimu, parlamentarų bandymas nepaisyti tautos sprendimo ,,prilygtų abejonei dėl jų pačių valdžios galių. <...> Ar vėliau nekiltų pagundos ignoruoti ir Konstitucijos nuostatas, draudžiančias jungtis į posovietinius blokus“.

V. Žiemelio teigimu, nesunku įsivaizduoti bet kurios Europos valstybės reakciją, jei referendume pareikštą tautos spredimą ,,valstybės vadovai pavadintų nedidelės suabejojusios tautos dalies nuomone“.

REKLAMA
REKLAMA

,,Aš viliuosi, kad žmonės neleis atimti iš tautos jai priklausančių suverenių gali“, – pridūrė jis.

V. Žiemelis pabrėžė, kad akivaizdu, jog VAE gamintų žymiai brangesnę elektros energiją, negu paruodama laisvoje rinkoje. ,,Prieš tautos valią pastačius VAE šalies vartotojai būtų verčiami pusantro karto brangiau mokėti už elektros energiją, kasmet patiriantnuostolį.

,,Nors referendumas vadinamas patariamuoju, jo rezultati valdžiai yra privalomi, kaip visos tautos priimti sprendimai“, – sakė V. Žiemelis.

Priminęs, kokiais atvejais rengiami privalomieji ir patariamieji referendumai, V. Žiemelis sakė, kad Seimas, atsižvelgdamas į referendumo rezultatus privalo priimti atitinkamus sprendimus.

,,Klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per vieną  mėnesį po jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime. Seimas negali nepriimti sprendimų, kuriais turi būti įgyvendinama konsultacinio referendumo išreikšta tautos valia“, – sakė jis.

,,Premjero Andriaus Kubiliaus žodžiai apie antrojo referendumo surengimo galimybę aiškiai prasilenkia su priesaika, kurią jis davė kaip Seimo narys ir premjeras – gerbti ir vykdyti Konstiticiją ir įstatymus. Seimas ir vyriausybė privalo atšaukti priimtus sprendimus dėl ketinimų statyti VAE ir nutraukti tolimesnes derybas su ,,Hitachi“ dėl reaktoriaus pirkimo“, – pridūrė V. Žiemelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų