Referendumo dėl Ignalinos atominės elektrinės veiklos pratęsimo iniciatyvinė grupė surinko vos šeštadalį piliečių parašų, reikalingų, kad būtų surengtas referendumas dėl Ignalinos jėgainės veiklos pratęsimo po 2010-ųjų. Referendumo iniciatorių nuomone, dabartiniai įstatymai pasmerke žlugti bet kokį piliečių valios pareiškimą.
Pirmadienį Vyriausiajai rinkimų komisijai įteikta šiek tiek daugiau negu 50 tūkst. parašų, remiančių referendumo dėl Ignalinos AE veiklos pratęsimo organizavimą. Įstatymas numato, kad referendumui paskelbti reikia 300 tūkst. gyventojų paramos.
Referendumo iniciatyvinės grupės vadovas Arvydas Akstinavičius naujienų portalui „Balsas.lt“ sakė, kad kad 300 tūkstančių parašų riba yra neįveikiamas barjeras. Pasak jo, tokia nuostata galėtų būti taikoma tik sprendžiant tokius esminius klausimus, kaip kalba, valstybingumas ar kiti fundamentalūs valstybės gyvenimo klausimai. Dėl kitų dalykų, jo nuomone, pakaktų kelis kartus mažesnio parašų skaičiaus. Pasak A. Akstinavičiaus, 8 mln. gyventojų turinčioje Šveicarijoje referendumu sprendžiama daugybė valstybės gyvenimo klausimų, o 100 surinkti tūkstančių iniciatorių parašų skiriama net pusė metų .
Kita vertus, A. Akstinavičius pasidžiaugė, kad parašų rinkimo akcija nenuėjo veltui. „Kėlėme ir kitus tikslus: išjudinti valdžią ir energetikus, kad jie net pradėtų apie tai kalbėti. Ir šis rezultatas pasiektas. Pagaliau informacija pasiekė ir Europos komisiją, kad uždarius atominę elektrinę, Lietuvai kils problemų su energetika. Iki šiol jie vadovavosi 2007 metais G. Kirkilo nusiųsta ataskaita, kad Lietuva tokiu atveju energetinių problemų neturės“ - sakė A. Akstinavičius
Pasak jo, Europos Parlamento pirmininko pavaduotojo kalba, kad reikia spręsti šią problemą – irgi rezultatas. Pagaliau ir mūsų tauta jau žino, kad uždarius atominę, elektros energijos kainos šoktelės su su puse karto. O tai sukels nevaldomą kitų kainų kilimą.
Penkta, jei jei žmogus padeda parašą ir, paėmęs lapą, atneša dar keliolikos draugų ar kaimynų parašus – tai irgi pasiekimas, - džiaugėsi A, Akstinavičius.
Parašus dėl referendumo rinko švietimo darbuotojų, muitininkų, energetikų profsąjungos, pensininkų sąjunga, Socialdemokratų sąjunga ir parlamente savo atstovų turintis Liberalų sąjūdis.
Kita vertus,A. Akstinavičius piktinosi, kad Profesinių sąjungų konfederacija, paėmusi net 260 parašų rinkimo lapų, išsaugojo tik vieną lapą su 20 parašų, o kitus lapus parašų rinkėjai teigia pametę.
„Tikėjomės paramos iš Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos (LPSK). Tačiau ji su gebėjo pristatyti vos 20 parašų, o likusius 259 lapus su parašais. Organizacija, deklaruojanti, kad turi kelias dešimtis tūkstančių narių sugebėjo pristatyti vos dvidešimt parašų. Kitaip, kaip sabotažu, to pavadinti negalėčiau, - piktinosi A. Akstinavičius.
LPSK deleguota į referendumo koordinatorius Dalia Vilimaitė portalui „Balsas.lt“ negalėjo įtikinamai paaiškinti, kur ir kodėl dingo parašų lapai.
„Lapai tikrai dingo, bet kas juos paėmė negaliu pasakyti, nes tuo metu buvau išvykusi į Maskvą. Rinkimų parašai dubliavosi dėl kitų referendumų, ten mes surinkome beveik 19 tūkst. parašų ir daug kas nenorėjo pasirašinėti antrą kartą“ -, aiškino profsąjungų atstovė.
Seime po pateikimo jau pritarta liberalcentristų siūlymui rengti tokį referendumą spalio 12-ąją, kartu su Seimo rinkimais.
Sėkmingu referendumas būtų laikomas, jeigu už elektrinės veiklos pratęsimą dar penkeriems metams pasisakytų ne mažiau kaip trečdalis rinkimų teisę turinčių šalies gyventojų - 800-900 tūkst. žmonių.
Dabar rinkimuose savo valią gali pareikšti apie 2,7 mln. gyventojų.
Lietuva norėtų pratęsti Ignalinos atominės elektrinės darbą, nes naują jėgainę ketina pasistatyti tik maždaug po dešimtmečio, tuo tarpu Ignalinos jėgainę planuojama visiškai sustabdyti 2009-ųjų pabaigoje.