• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rebusas – kaip po gimdymo susigrąžinti figūrą?

Po gimdymo padidėjęs svoris – normalus reiškinys, ir smarkiai krimstis dėl jo tikrai nereikėtų.

Po gimdymo padidėjęs svoris – normalus reiškinys, ir smarkiai krimstis dėl jo tikrai nereikėtų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Diena, kai moteris tampa motina, būna viena laimingiausių gyvenime. Šio džiaugsmo netemdo nei bemiegės naktys, nei nuolatinis nuovargis, neatsiejami nuo mažylio atsiradimo. Jei kas ir apkartina pirmuosius motinystės mėnesius (o kartais ir metus), tai – antsvorio problema.

REKLAMA

Daugiau nei viena priežastis

Kaip jau minėta, po nėštumo užsilikę papildomi kilogramai – visiškai normalu. Juk būtent šie fiziologiniai pokyčiai iš dalies padeda išnešioti ir pagimdyti sveiką, stiprų mažylį. Bet kiekvieną jauną mamą vis tiek kamuoja klausimas: kaip susigrąžinti buvusias formas ir kuo greičiau?

REKLAMA
REKLAMA

Ką gi, dabar, kai mažylį jau sūpuojate ant rankų, antsvorio galima ir atsikratyti. Juolab kad būdų tai padaryti – daugybė. Pirmiausia išsiaiškinkime, kodėl visos būsimos mamos priauga svorio. Tam yra kelios priežastys. Pirmoji – moteris pradeda valgyti už du tiesiogine prasme, staiga ir smarkiai sumažėja jos fizinis aktyvumas. Be to, besilaukiančiosios organizmas ima kaupti atsargas – paprasčiau sakant, riebalus: ant klubų, pilvo, krūtinės. Taigi ar reikia stebėtis, kad ir pagimdžius iškyla papildomų kilogramų problema.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Organizme užsilaikantys skysčiai taip pat gali pridėti svorio, tačiau šiuo atveju visi patinimai ir pabrinkimai pamažu pranyksta kūdikiui gimus – ir be jokių pastangų.

Visa, kas minėta, yra norma. Tačiau daugelis maitinančių motinų įsitikinusios: kad pienas būtų sotus ir sveikas kūdikiui, joms pačioms reikia valgyti kuo daugiau riebaus ir kaloringo maisto. Taigi ką tik pagimdžiusių moterų valgiaraštyje atsiranda saldžios bandelės, šokoladas, riebūs produktai – grietinė, varškė, mėsa. O laiko sportuoti ar bet kokiems fiziniams pratimams nėra ir artimiausiu metu tikrai nebus. Viso to – persivalgymo, sėslaus gyvenimo būdo – rezultatas ir yra keliskart nei prieš nėštumą padidėjęs svoris.

REKLAMA

Gali prabėgti net keleri metai, kol moteris atras laiko prisiminti, kad jos atžala jau seniai nebėra žindomas kūdikis, o atliekami kilogramai vis dar niekur nedingę. Bet tai irgi nėra blogai. Itin aktyvi fizinė veikla ir dideli krūviai po gimdymo draudžiami tiek dėl medicininių priežasčių, tiek dėl to, kad gali sutrikdyti gamintis pienui. Todėl prieš pradėdamos sportuoti būtinai pasikonsultuokite su gydytoju.

REKLAMA

Tik be fanatizmo!

Po nėštumo likęs antsvoris nėra neįveikiama problema. Jeigu gerai apmąstysite, ką, kada ir kaip valgote, ką perdien veikiate ir kokius krūvius patiria jūsų kūnas, suprasite, ką reikėtų pakeisti, kad sublogtumėte.

Nepersivalgykite. Jums nebūtina kimšti kaloringus, riebius patiekalus tam, kad jūsų pienas būtų sveikas mažyliui ir jo netrūktų. Išbraukite iš savo valgiaraščio riebią mėsą – pakeiskite ją paukštiena ir žuvimi. Atsisakykite greitųjų angliavandenių (kepinių, bulvių, cukraus, saldumynų) ir verčiau rinkitės lėtuosius (laukinius ryžius, kvietinių kietų rūšių miltų makaronus). Vartokite kuo daugiau baltymų ir augalinių riebalų, vietoj kepto maisto valgykite virtus, garuose pagamintus patiekalus. Įtraukite į meniu kuo daugiau vaisių ir daržovių (tačiau tokių, kurie, žinote, nesukels alerginės reakcijos jūsų mažyliui), neriebius (bet nevisiškai be riebalų!) pieno produktus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valgykite mažai, bet dažnai. Mažus vaikus auginančios mamos dažnai normaliai nepavalgo – bėgomis nugriebia kąsnelį kitą arba priešingai: kai kūdikis pagaliau užmiega, skuba atsigriebti už visą dieną ir, žinoma, persivalgo. Mamoms, kaip ir visiems savo sveikata besirūpinantiems žmonėms, valgyti reikia 4–5 kartus per dieną nedidelėmis porcijomis.

REKLAMA

Sportuokite. Suprantama, visiškai nebūtina iškart po gimdymo pulti kiloti svarmenų ar bėgti maratoną. Juk yra mankšta vandenyje, joga, greitas ėjimas ir lengvi pabėgiojimai rytais. Jie tikrai nepakenks nei jūsų, nei jūsų mažylio sveikatai, o susigrąžinti formą padės. Svarbu nesitikėti staigaus įspūdingo rezultato. Paprastai pirmieji 6–8 kilogramai po gimdymo ištirpsta greitai ir be didesnių pastangų; atsikratyti likusio antsvorio būna jau sudėtingiau.

REKLAMA

Miegokite, kai tik galite. Visų naujagimių mamos neišsimiega, o tai labai kenkia medžiagų apykaitai. Pasistenkite pamiegoti bent po 15–30 minučių perdien – pavyzdžiui, kai mažylis užmiega. Nes kuo geriau išsimiegosite, tuo greičiau dings nėštumo mėnesiais sukaupti kilogramai.

Apsilankykite pas psichologą. Labai daug moterų po gimdymo išgyvena depresiją – sunkesnę ar lengvesnę jos formą, nors to nenujaučia. Depresija gali būti persivalgymų ir nenoro judėti, kuo nors užsiimti priežastis. Tačiau svarbiausia – atminkite: visos ekstremalios priemonės svoriui mesti po gimdymo yra griežtai draudžiamos. Negali būti nė minties apie dietas, badavimą, alinamus fizinius krūvius. Optimaliu variantu specialistai laiko 500 gramų netekto svorio per savaitę.

Jeigu, nepaisant net uoliausių pastangų, antsvorio po nėštumo nepavyksta atsikratyti, vertėtų apsilankyti pas endokrinologą: besikaupiančių kilogramų priežastis gali būti hormonų disbalansas.

Parengė Sandra MIŠKINIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų