2014-uosius Vilniaus nekilnojamojo turto rinka pradėjo ryžtingai. Aktyvių pirkėjų gausa augina ne tik sandorių skaičių, bet ir po ilgos pertraukos leidžia fiksuoti ženklesnį NT kainų šuolį, tiesa, kol kas tik butų segmente. O dažniausiai narpliojamų NT temų sąrašo lyderio pozicijų jau ištisus metus neužleidžia magiškas žodis – Euras.
Augantis aktyvumas
Vilniaus NT rinkos butų segmentui prireikė 4 metų, kad sandorių skaičius grįžtų į prieškrizinį 2002-2006 metų lygį. 2013 m. Vilniuje įregistruoti 8148 butų pirkimo sandoriai – daugiausiai per pastaruosius 6 metus. 2014 m. pradžia – dar aktyvesnė. Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Vilniuje parduota/nupirkta 53 proc. daugiau butų nei per atitinkamą 2013 m. laikotarpį. Tam daugiausiai įtakos turėjo išaugę NT vystytojų pardavimai Vilniuje.
Individualių namų segmento aktyvumas – rekordinis. Pateiktame sandorių skaičiaus Vilniaus mieste grafike galima matyti, jog 2013 m. Registrų centre įregistruota 713 sandorių, ir tai yra aukščiausias metinis sandorių skaičius nuo 2000 m. Beje, tikėtina, kad šiais metais individualių namų sandorių bus įregistruota dar daugiau, mat jau per pirmąjį 2014 m. ketvirtį praėjusių metų rezultatas aplenktas 56 proc.
Vilniaus NT rinkos žemės sklypų segmente taip pat stebimas sandorių skaičiaus augimas. Tiesa, lyginant su prieškriziniu laikotarpiu, 2013 m. įregistruotų žemės sklypų sandorių skaičius Vilniuje (1226) yra dvigubai mažesnis. 57 proc. šių sandorių sudaro gyvenamosios paskirties žemės įsigijimas.
Butai brangsta
Ženkliai išaugęs potencialių pirkėjų skaičius ir aktyvumas lemia pastaruoju metu ūgtelėjusias kainas Vilniaus NT butų segmente. Lyginant su 2013 m. pradžia, šiuo metu rinkoje stebimas 10-15 proc. kainų prieaugis. Senos statybos butų miegamuosiuose rajonuose vidutinis kainų kitimas pavaizduotas Vilniaus senos statybos butų kainų grafike. Reikėtų pastebėti, jog ne visų būstų kainos pakilo vienodai. Daugiausiai pirkėjų dėmesio sulaukia 1-3 kambarių butai, tad jų kainos kito labiausiai. Didesnių neekonomiškų arba prabangių butų kainos koregavosi daugiausiai 5 proc. arba išliko nepakitusios. Individualių namų ir sklypų kainų korekcijos yra sunkiai apčiuopiamos, ir ženklesni pokyčiai šiame segmente nestebimi.
Ramybės neduoda euras
Karčiausia NT sektoriaus tema – euro įsivedimo įtaka NT kainoms. Didžiausią įtaką NT kainoms (pasiūlos ir paklausos santykiui) turi ekonominiai, demografiniai ir psichologiniai procesai. Euro įvedimas daro įtaką ekonominiams ir psichologiniams procesams – ilguoju laikotarpiu jis turėtų teigiamai paveikti šalies ekonomiką, taip pat ir NT rinką. Tačiau trumpuoju laikotarpiu euro įvedimas psichologiškai sukelia tam tikrą neapibrėžtumą. Žmonės naująją valiutą sieja su kainų augimu, o tai gali tiek paspartinti, tiek nukelti jų sprendimus, susijusius su NT. Pirkėjai skuba įsigyti ir investuoti, o pardavėjai kartais linkę palūkėti. Tokia situacija nėra racionaliai pagrįsta, tad emocijoms nuslūgus rinkai gali tekti žengti laipteliu žemyn.