• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Artėjant rinkimams kai kurie politikai sužibo ypač originaliomis idėjomis. Štai Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė siūlo įstatymu įtvirtinti, kad prekybos centrai žmonėms, perkantiems savitarnos kasose, kažkaip kompensuotų už jų vargą. Politikė sako, kad žmonės, apsiperkantys savitarnos kasose, yra priversti dirbti kaip laisvai samdomi vergai.

Artėjant rinkimams kai kurie politikai sužibo ypač originaliomis idėjomis. Štai Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė siūlo įstatymu įtvirtinti, kad prekybos centrai žmonėms, perkantiems savitarnos kasose, kažkaip kompensuotų už jų vargą. Politikė sako, kad žmonės, apsiperkantys savitarnos kasose, yra priversti dirbti kaip laisvai samdomi vergai.

REKLAMA

Liberalūs politikai ir prekybininkai su tokiais vertinimais nesutinka, sako, kad politikė kelia problemą ten, kur jos nėra, ir kišasi į laisvą rinką.

Lietuvoje, vis dažniau parduotuvėse vietoj įprastų kasų su pardavėju galima rasti savitarnos kasas. Dalis žmonių tuo patenkinti, dalis ne. Štai Birutė iš Trakų rajono socialiniuose tinkluose pasidalino istorija, kaip su trimis vežimėliais turi pati skenuoti prekes savitarnos kasoje, mat kasos su pardavėjais neveikia.   

„Ar norėtumėte su trimis vežimėliais dirbti prie savitarnos kasos? Nes kasa atsidaro tik 10 valandą”, – sekėjų klausė Birutė. 

REKLAMA
REKLAMA

Skundžiasi pardavėjų trūkumu

Tokių istorijų yra ne viena. Pasak kalbintų gyventojų, savitarnos kasos yra skirtos apsipirkti su keliomis prekėmis, o ne su pilnu vežimu. Tiesa, dažnai žmonės, turintys didelius pirkinių krepšius, yra priversti naudotis savitarna, nes tradicinės kasos neveikia.

REKLAMA

Štai, ką apie savitarnos kasas mano parduotuvėse kalbinti žmonės:

„Tikrai pastebiu daug senjorų, kurie sunkiai susidoroja su tais aparatais. Tarkim, mažesnėse parduotuvėse kartais net nėra kasininko ir tu neturi kito pasirinkimo, kaip eiti į savitarnos kasą.”  

„Viskas čia naujoviška, seniau man buvo smagiau.”

Seimo socialdemokratų frakcijos seniūnė Rasa Budbergytė teigia, kad žmonės, atsiskaitantys savitarnos kasose, ne savo noru dirba kasininko darbą. Todėl siūlo įstatymais numatyti, kad prekybos centrai žmonėms, kurie perka savitarnos kasose, kažkaip kompensuotų už prekių skenavimo darbą ir vargą.   

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu mes tikrai norime gyventi valstybėje, kur vartotojų teisių apsauga yra aukšto lygio, tai tiems žmonėms, kurie dirba, drįstu pasakyti, kaip laisvai samdomi vergai, turėtų būti kažkokios kompensacijos”, – siūlė Seimo narė.    

Pasak Seimo narės, pirkėjus eiti į savitarnos kasas priverčia kasininkų trūkumas.   

„Formuojama mūsų vartotojų elgsena, kad esi priverstas eiti į savitarną, kelti sunkius daiktus ir dėti juos ant kasos. Sunkus darbas, sakyčiau”, – dėstė R. Budbergytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Siūlo kompensacijas pirkėjams

Su tokiais pareiškimais nesutinka liberalų frakcijos narys Simonas Gentvilas, kuris teigia, kad, pasitelkus tokią logiką, nuolaidos naudojantis savitarna turėtų būti visur, kur yra kokia nors savitarna, pavyzdžiui, prekes atsiimant iš paštomatų. Pasak jo, politikė dėmesį turėtų sutelkti į tikras problemas.  

„Tai yra problemos išsigalvojimas. Jei plėtosime šią logiką, greitai pereisime prie nekilnojamojo turto kainų reguliavimo ar manikiūro paslaugų – jei atsineši savo laką, turėtum gauti nuolaidą”, – kalbėjo Seimo narys.

REKLAMA

Prekybininkai tokias pataisas vertina neigiamai. Lietuvos prekybos įmonių asociacija teigia, kad taip Seimas kištųsi į įmonių kainodarą.   

„Toks įpareigojimas taikyti kažkokias specifines savitarnos kasų programas yra ne kas kita, kaip sutarčių laisvės, kontrakto laisvės ir laisvos kainodaros pažeidimas. Kišimasis į tai”, – kritikavo asociacijos direktorė Rūta Vainienė.

„Savitarnos kasa ar kasa be kasos aparato yra mažmeninės prekybos ateitis, kuri visų pirma padeda suvaldyti [srautus] ir atliepti [pirkėjų] lūkesčius”, – tikino „Maxima” atstovė spaudai Raminta Gecevičiūtė.

REKLAMA

Kalbinti žmonės pataisas vertina pozityviai, teigdami, kad savitarnos kasos dažnai stringa, vyresnio amžiaus žmonės nežino, kaip pasverti specifinį produktą, o, norint įsigyti alkoholio ar tabako gaminių, loterijos bilietų, reikia ilgai laukti kasininko, kuris patikrins pirkėjo amžių. Norint apsipirkti įprastoje kasoje, tokios galimybės kartais nėra.   

„Pažiūrėkit, kiek žmonių laukia dėl vieno banano ar kitos smulkmenos. Kame reikalas, kiek tuščių kasų stovi? Tegul pinigus išmoka tiems žmonėms, jei jie patys save aptarnauja”, – siūlė kalbintas pirkėjas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Prekybininkų apklausa parodė, kad kas antras pirkėjas parduotuvėje teikia prioritetą savitarnos kasoms. Pagrindinės priežastys, pasak apklaustųjų, yra greitesnis apsipirkimas, patogumas perkant mažiau prekių, o kai kurie pirkėjai savitarnoje išvengia juos varginančio bendravimo su kitais žmonėmis. 

Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.

tv3.lt

Jei glusas Gentvilas prieštarauja, tai reiškia Budbergyte sako tiesą. Savitarnoje kai kurių dalykų reikia prašyti atskirai patvirtinti, duoti, įvesti nuolaidas ir t.t. Reikia mokėti surasti viena bandelė tarp šimto kitų bandelių, surasti adata šieno kupetoje.
Neapkenciu savitarnos-hujitarnos kasu. As perku uz 50eur, sveriamu produktu, kodel as turiu dirbt kasininkes darba ir ilgiausiai zaist prie tu kasu. Cia patogi kasa paaugliams nebent. Skubantiems 1 dalykeli perkantiems.
Netycia arkune ar striuke prisilieti ir cypia kasa, kad turi ateit kasininke. Neapkenciu siu kasu. Jos tinka tik susikaupusiam metalui is pinigines isnaudoti, tada einu, kad nusikratyt monetu.
Visad turi dirbt normalios kasos, o ne ta slamstiska savitarna prievartine.
Prekybininku savivale ir gobšumas
Prekybininku savivale ir gobšumas
Baisu kokia neteisybe musu šalyje, parduotuve turi 5-10 kasu, bet dirba viena arbe visai nedirba, žmones priversti savitarnoje patys skanuoti prekes, kur pastoviai kas nors stringa, ištaisyti negalima, reikia laukti kol malones koks darbuotojas prieiti, nes dažnai ju net nebuna, o kokios eiles prie tu aparatu susidaro po darbo, kodel valdžia leidžia prekybininkams tokia betvarke daryti, jie pirkeju saskaita kraunasi pelnus, nes sumažino pardaveju skaičiu ir nebereikia moket atlyginimu, tai kodel pirkejai turi už dyka atlikti pardaveju darba, teisingas siulymas, tegu padaro nirs keliu proc. nuolaida prekems už atliekama darba, o parduotuvese privalo dirbti kelios kasos, kad žmones pasirinktu patys kur jie nori apsiprekinti...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų