Europos Sąjunga pasisakanti prieš bet kokią rasinę, tautinę, socialinę diskriminaciją ir siekdama, kad kiekvienas asmuo jaustųsi lygiavertis ir pilnateisis Europos pilietis visomis įmanomomis priemonėmis siekia atkreipti dėmesį į visas rizikos grupes, kurios yra arba gali būti diskriminuojamos dėl įvairių socialinių statusų.
Tokiai rizikos grupei yra priskiriami ir nuteistieji bei asmenys, paleisti iš įkalinimo įstaigų. Mes, savaime suprantama, būdami Europos Sąjungos šeimos nariais, taipogi privalome dėti visas pastangas, kad būtų užtikrinta socialinė lygybė, net ir tokioje, labai dažnai skeptiškai vertinamoje srityje, kaip nuteistųjų socialinė integracija. Tam, kad būtų išvengta šių asmenų socialinės atskirties, Socialinė apsaugos ir darbo ministerija du kartus (2004 m ir 2005 m) kvietė teikti paraiškas asociacijoms, viešosioms įstaigoms, valstybės ir savivaldybių biudžetinėms įstaigoms, labdaros ir paramos fondams. Šiam tikslui pasiekti skirta 13 mln. Lt, kurie paskirstyti 14 projektų (iš jų 12 biudžetinės įstaigos).
Vidutinė struktūrinė parama vienam projektui siekia iki 1 mln. Lt. Minimali skirta parama – beveik 28 tūkst. Lt., už kurią projekto įgyvendintojai kartu su partneriais perkvalifikuos 7 nuteistuosius. O Mykolo Romerio universitetas drauge su partneriais už skirtą 2,8 mln. Lt paramą rengia 18 modulių, skirtų nuteistiesiems ir asmenims, paleistiems iš laisvės atėmimo vietų.
Kalėjimų departamentas prie LR Teisingumo ministerijos, įgyvendindamas 4 projektus, kuria kompiuterinę nuteistųjų informavimo ir motyvavimo programą, rengia profesinės karjeros planavimo įgūdžių ugdymo programą nuteistiesiems ir asmenims, paleistiems iš laisvės atėmimo vietų bei specialistams dirbantiems su šia grupe. Šios grupės asmenims teikiamos ir konsultacijos profesinės karjeros planavimo klausimais, ugdoma jų praktiniai gebėjimai. Mokymai (kompiuterinėje, socialinėje ir teisinėje srityse) organizuojami ir darbdavių atstovams bei asmenims dirbantiems su nuteistaisiais bei paleistais iš įkalinimo įstaigų.
Struktūrinės paramos pagalba kuriamas ir pirmas Lietuvoje dienos bei nakvynės paslaugas išėjusiems iš laisvės atėmimo vietų asmenims derinantis Adaptacijos Centras, kuris padės išėjusiems iš įkalinimo įstaigų asmenims integruotis į darbo rinką bei visuomenę. Šalia Adaptacijos centro bus kuriama ir pirma išėjusių iš laisvės atėmimo vietų asmenų Krizių Tarnyba, kuri rems šios grupės asmenis, tiek ieškant darbo, suteikiant neintensyvią paramą, tiek užtikrinant palaikymą jau įsidarbinus.
Pagrinde, asmenys išėję iš įkalinimo įstaigų, gauna socialinę, psichologinę pagalbą integracijos į darbo rinką klausimais bei kompiuterinio raštingumo, užsienio kalbų, vairavimo mokymus. Šie asmenys struktūrinės paramos pagalba įgis mūrininko, apdailininko, pastatų apšiltintojo, kepėjo, staliaus specializacijas, o apie 70 asmenų pagal įgytas specializacijas bus įdarbinti. Šias paslaugas(mokymų ir konsultacijų) teikia Kauno miesto socialinių paslaugų centras, Pravieniškių 3-ieji pataisos namai, Alytaus profesinio rengimo centras, LR Darbo birža. Asmenys, norintys pasinaudoti šiomis paslaugomis, turėtų būti užsiregistravę teritorinėje darbo biržoje arba įkalinimo įstaigoje.
Tam, kad būtų užtikrinta teikiamų paslaugų kokybė, specialistai, dirbantys su nuteistaisiais arba asmenimis, paleistais iš laisvės atėmimo vietų dalyvauja mokomuosiuose seminaruose, kuriuose pristatoma projektų metu parengta metodinė medžiaga, moduliai (profesinio mokymo ir psichologinio konsultavimo) srityje.
Tačiau ..... nuteistųjų buvo ir bus nuolat, galbūt keisis, tik jų skaičius, amžius, bet šiomis paslaugomis nuteistieji ir asmenys, išėję iš įkalinimo vietų, galės naudotis, deja, tik projektų įgyvendinimo laikotarpiu. Tad, koks yra paramos tikslingumas neužtikrinant projektų veiklų tęstinumo? Galbūt šiek tiek perspektyvų teikia metodinės medžiagos, modulių parengimas, mokomųjų vadovų išleidimas, tačiau vėlgi, jais bus naudojamasi tik tuomet, jei bus asmenų teikiančių konsultacijas, mokymus nuteistiesiems ir asmenims, paleistiems iš laisvės atėmimo vietų. Europos Sąjungos politika per struktūrinę paramą, taikliai orientuota į esminius kiekvienos demokratinės valstybės pamatus, o kiekvienos šalies pareiga užtikrinti šios politikos įgyvendinimą ir tęstinumą. Ar mes jau „užaugome“, kad taip elgtumėmės?