• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Rajono garbę atidavė politikui

Panevėžio rajonas artėjant savivaldos rinkimams Garbės piliečiu išsirinko buvusį kolūkio pirmininką, socialdemokratą, rinkimuose į rajono Tarybą vėl dalyvaujantį Vytautą Rapolą Gritėną. Tarybos opozicija siūlo boikotuoti iškilmingą posėdį, kuriame jam bus įteiktos regalijos ir solidi premija. Rajono tarybos posėdis.

REKLAMA
REKLAMA

Ketvirtadienį prie Panevėžio rajono savivaldybės durų būrelis gyventojų mėgino įtikinti Tarybą nerinkti V. R. Gritėno Garbės piliečiu. U.Mikaliūno nuotr.

REKLAMA

 

Siūlo boikotuoti

Panevėžio rajono taryba 14 balsų už ir 8 prieš šiais metais Garbės piliečiu išsirinko ilgametį Tarybos narį 76-erių Vytautą Rapolą Gritėną. Jo kandidatūrai nepritarusios rajono Tarybos opozicijos atstovas Jonas Katinas paragino kolegas neiti į iškilmingą Vasario 16-osios posėdį, kur V. R. Gritėnui bus įteiktos regalijos ir beveik 3 tūkst. eurų (10 tūkst. litų) premija.

REKLAMA
REKLAMA

Kad buvęs kolūkio pirmininkas, socialdemokratas, rinkimuose į rajono Tarybą vėl dalyvaujantis V. R. Gritėnas nebūtų pagerbtas, vakar rytą prie Panevėžio rajono savivaldybės piketavo būrelis pagyvenusių žmonių. Jie laikė plakatus su užrašais: „Ar kolaboravimas – garbė?“, „Rapolai, jei dar turi sąžinės, atsisakyk“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Piketuotojai mojavo ir padidinta nuotrauka, kurioje V. R. Gritėnas su kitais rajono Savivaldybės atstovais Baltarusijoje pozuoja sovietinės vėliavos, šlovinančios Sovietų Sąjungą, fone. 2010 metų gegužę, kai buvo daryta skandalą sukėlusi nuotrauka, politikas ėjo vicemero pareigas ir vadovavo Panevėžio rajono savivaldybės delegacijai Baltarusijoje.

REKLAMA

Ši nuotrauka V. R. Gritėnui atsirūgo ir vakarykščiame rajono Tarybos posėdyje svarstant, ar jis vertas tapti Garbės piliečiu. Opozicijoje dirbanti Violeta Grigienė ir jos kolegos teigė, kad rajonui turėtų būti gėda rinkti Garbės piliečiu asmenį, kuris patenkintas stovi šalia okupantų vėliavos.

REKLAMA

„Labai liūdna, kad taip suvokiama garbė. Jeigu mes Garbės piliečiu renkame tokį asmenį, parodome, ką galvojame apie šalies Nepriklausomybę“, – kalbėjo V. Grigienė.

Pati į Garbės piliečius siūlyta politikė sakė, kad, kritikuodama rajono Garbės piliečio vardo suteikimo komisijos, vadovaujamos vicemero, socialdemokrato Antano Pociaus, sprendimą pagerbti V. R. Gritėną, patekusi į labai dviprasmišką situaciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip tikino V. Grigienė, ji būtų atsiėmusi savo kandidatūrą, tačiau rajono Taryba nėra patvirtinusi tokios procedūros. Tad politikė nusišalino nuo balsavimo.

 

Prašė apsieiti be Garbės piliečio

Rajono Tarybos nariai Jonas Katinas ir Romas Kiltinavičius siūlė šiais metais apskritai nerinkti Garbės piliečio. Pasak jų, jeigu nėra vertos kandidatūros, geriau jau visai neturėti Garbės piliečio, nei menkinti šios nominacijos prestižą.

REKLAMA

„Nieko asmeniškai neturiu prieš V. R. Gritėną. Jis daug metų dirba savivaldoje, yra nusipelnęs gauti „Auksinės krivūlės riterio“ apdovanojimą, bet Garbės piliečio vardas visai kas kita. Už ką jį rinkti Garbės piliečiu? Už tai, kad Tarybos posėdžiuose riejasi su J. Katinu ir V. Grigiene?“ – klausė J. Katinas.

REKLAMA

Opozicijos atstovų nuomone, politikai, valstybės tarnautojai apskritai neturėtų būti siūlomi rinkti Garbės piliečiais, juolab už darbus, kuriuos jie privalo atlikti pagal savo pareigas.

„Darbietis“ Vytautas Liepa ir vicemeras A. Pocius buvo kitos nuomonės. Jų teigimu, reikia atmesti politiką ir žiūrėti į žmogų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mūru už V. R. Gritėną stojo ir jo partijos bičiulė, Tarybos narė Aldona Vorienė. Pasak jos, buvęs vicemeras yra labai daug gero rajonui nuveikęs žmogus. Esą jis dar sovietmečiu buvo savotiškas sąjūdininkas, nes nebijojo išsakyti savo nuomonės, nekelti su visais rankų, jei tai nesutapo su jo įsitikinimais.

REKLAMA

Kiti valdančiųjų atstovai taip pat negailėjo pagyrų kandidatui.

Posėdyje kalbėjęs visuomenės atstovas Vilius Grybauskas, save vadinantis neatstatydintu Vyriausybės atstovu, pradėjo nuo savo nuopelnų rajonui ir nuoskaudų. Atidžiau klausiusieji pranešėjo suprato, kad jis prieš V. R. Gritėno kandidatūrą.

REKLAMA

Kitas visuomenės atstovas Petras Vanagas aiškino, kad Lietuvoje socialdemokratai išsigimė, kandidatui priekaištavo, kad neugdė moksleivių patriotiškumo.

„Lietuvoje atsirado prorusiškas rajonas“, – baisėjosi pranešėjas. Jis į savo kalbą pašiepiamai įterpė kelis rusiškus žodžius ir sulaukė mero pastabos kalbėti lietuviškai.

REKLAMA
REKLAMA

 

Neima į galvą

Balsų dauguma Garbės piliečiu išrinktas V. R. Gritėnas padėkojo už jį balsavusiesiems ir pareiškė, kad labiausiai dėkingas jo kandidatūrą iškėlusiems ir už jį parašus rinkusiems žmonėms, o ką kalba opozicija – jam nė motais.

„Ne aš pasisiūliau ir ne opozicija mane pasiūlė, o žmonės. Apie buvusius kolūkių pirmininkus žmonės dažniausiai blogai atsiliepia, sako, kad jie buvo vagys. Jeigu daukniūniečiai už mane rinko parašus ir pasiūlė mano kandidatūrą, matyt, esu vertas“, – yra sakęs V. R. Gritėnas „Sekundei“, kai sužinojo, kad komisija siūlys Tarybai jį rinkti Garbės piliečiu.

V. R. GritėnasKaip žinia, V. R. Gritėno kandidatūrą pasiūlė gyventojų bendruomenė „Daukniūnai“ ir Ramygalos bendruomenės centras. Šis politikas 18 metų vadovavo Daukniūnų kolūkiui, paskui bendrovei, dešimtmetį buvo Panevėžio rajono agrokomplekso profesinės sąjungos, vienijančios 30 tūkst. narių, pirmininku. Nuo 1990-ųjų yra Panevėžio rajono tarybos narys.

Pagerbti politiką siūloma už tai, kad jis 2000–2011 metais būdamas vicemeru „nuoširdžiai, principingai, rūpinosi rajono sveikatos, švietimo įstaigų būkle, daug pastangų dėjo, kad jos būtų renovuojamos“. Esą visų jo kuruojamų įstaigų vadovai džiaugėsi turėję tokį teisingą, dalykišką, supratingą globėją.

REKLAMA

Kandidatą liaupsinančiame rašte, žinoma, nutylima, kad jį garsino ir tiesmukas būdas, ir aštrus liežuvis. Politikas ne kartą buvo svarstytas rajono Tarybos etikos komisijoje, o prieš porą metų Vyriausybės atstovė Panevėžio apskrityje Rasa Šošič politiką apskundė Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai bei Lygių galimybių kontrolieriaus tarnybai.

V. R. Gritėnas nepagarbiai atsiliepė apie Vyriausybės atstove Panevėžio apskrityje paskirtą R. Šošič, tiksliau – viename Tarybos posėdyje paleido repliką dėl jos nelietuviškos pavardės.

Panevėžio rajono savivaldybei savo darbuotojus ir politikus teko mokyti tolerancijos ir etiško elgesio. Ukmergės rajone, Siesikų seniūnijoje, prie ežero esančioje kaimo turizmo sodyboje, beveik trys dešimtys Panevėžio rajono politikų, Savivaldybės administracijos vadovų, skyrių vedėjų bei specialistų dvi dienas mokėsi etikos, tolerancijos ir pakantumo vienas kitam.

 

Iš keturių kandidatų trys – politikai

Šių metų rajono Garbės piliečio rinkimuose ypač buvo juntamas politinis prieskonis. Iš keturių pasiūlytų kandidatų: V. R. Gritėno, V. Grigienės, Remigijaus Vilio ir Juliaus Vaupšo tik pastarasis nekandidatuoja į Savivaldybės tarybą.

REKLAMA

Panevėžio palaikomojo gydymo ir slaugos ligoninės direktorė, rajono Tarybos narė V. Grigienė kandidatuoja ir į rajono merus. Kultūros darbuotojas Remigijus Vilys taikosi į miesto Tarybą, jis įtrauktas į Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos sąrašą.

Panevėžio rajonas Garbės pilietį renka nuo 2005 metų. Jais buvo išrinkti

buvę Seimo nariai Alfonsas Giedraitis, Virmantas Velikonis, skulptorius Kazimieras Kisielis, buvęs Naujamiesčio mokyklos direktorius, bendruomenės steigėjas Jonas Rimantas Banevičius, Krekenavos kraštotyrininkas Jonas Žilevičius, klebonas Pranciškus Benediktas Tamulionis, rašytoja Gabrielė Petkevičaitė-Bitė, pokario laikotarpiu Lietuvai nusipelnęs Jonas Čeponis, Piniavos muziejininkas, istorijos puoselėtojas Klemensas Sakalauskas. Pernai Garbės piliete tapo 20 svetimų vaikų auginanti Gražina Grigaliūnienė.

 

Inga SMALSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų