Visų pirma, viena arbatos rūšis tikrai galėtų tai padaryti, rašo express.co.uk. Įvairūs tyrimai atskleidė oolong arbatos – kiniškos arbatos rūšies, kurios lapai vytinami saulėje, – naudą sveikatai.
Pavyzdžiui, viename tyrime, paskelbtame leidinyje „Archives of International Medicine“, skelbiama, kad per metus kasdien suvartojus 120 ml gėrimo, ženkliai sumažėjo tikimybė susirgti aukštu kraujospūdžiu.
Mažėja hipertenzijos rizika
Aukštas kraujospūdis arba hipertenzija yra potencialiai pavojinga būklė, nes ji padidina gyvybei pavojingų ligų, tokių kaip širdies ligos, širdies smūgis, insultas ir kraujagyslinė demencija, riziką.
Taip yra dėl to, kad ilgalaikis padidėjęs kraujospūdis sukelia papildomą stresą organams. Atlikdami tyrimą 2004 metais, mokslininkai analizavo ryšį tarp reguliaraus arbatos vartojimo ir hipertenzijos.
Jame rašoma: „Įvertinus tiriamųjų amžių, lytį, socialinę ir ekonominę padėtį, hipertenzijos šeimos istoriją, kūno masės indeksą, juosmens ir klubų apimties santykį, gyvenimo būdo ir mitybos veiksnius, paaiškėjo, kad rizika susirgti hipertenzija sumažėjo 46 procentais tiems, kurie vartojo nuo 120 iki 599 ml arbatos per dieną, o tų, kurie gėrė 600 ml ar daugiau, rizika susirgti hipertenzija sumažėjo 65 procentais.
Tačiau arbatos vartojimas ilgiau nei vienerius metus nebuvo susijęs su tolesniu hipertenzijos rizikos sumažėjimu“.
Pastebėta, kad įprastas vidutinio stiprumo žaliosios arba oolong arbatos vartojimas po 120 ml ar daugiau kasdien vienerius metus žymiai sumažino Kinijos gyventojų hipertenzijos išsivystymo riziką.
Įtaka demencijos vystymuisi
Atskirame tyrime, 2022 m. paskelbtame žurnale „Foods“, buvo nagrinėjamas tieguanyino – oolong arbatos rūšies – poveikis Alzheimerio ligai.
Buvo nustatyta, kad arbatos ekstraktai sumažino organizme tam tikrus demencijos rizikos veiksnius.
Jame sakoma: „Šis straipsnis pirmą kartą parodo, kad tieguanyino ekstraktai gali slopinti pernelyg didelį NF-κB p65 signalizacijos kelio aktyvavimą (demencijos rizikos veiksnį) ir pagerinti antioksidacinį pajėgumą smegenų žievėje ir hipokampe, kad pagerintų pažinimo funkciją.
Gauti rezultatai atskleidė teigiamą tieguanyino arbatos ekstraktų poveikį Alzheimerio ligos prevencijai ir jos palengvinimui“.
Kitame žurnale „Journal of Nutrition, Health and Ageing“ paskelbtame 2010 metų tyrime teigiama, kad oolong arbata, kartu su kitomis arbatomis, gali pagerinti smegenų veiklą.
Jame rašoma: „Bendras arbatos suvartojimas buvo siejamas su geresniu pasaulio pažinimo, vykdomosios funkcijos ir informacijos apdorojimo greičiu.
Tiek juodosios / oolong arbatos, tiek žaliosios arbatos vartojimas buvo susijęs su geresniu pažinimo efektyvumu. Nebuvo nustatyta jokio ryšio tarp kavos vartojimo ir pažinimo funkcijos“.
Padeda sergantiems diabetu
2003 m. Taivane atliktas tyrimas, paskelbtas žurnale „Diabetes Care“, atskleidė, kad oolong arbata gali sumažinti cukraus kiekį kraujyje.
Jame teigiama: „Lyginant su pradinėmis koncentracijomis, oolong arbata žymiai sumažino gliukozės ir fruktozamino koncentraciją plazmoje, o vandenį vartojusioje kontrolinėje grupėje rodmenys nepasikeitė.
Oolong arbata gali būti veiksmingas priedas prie vartojamų hipoglikeminių medžiagų, gydant 2 tipo diabetą“.