Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT) informuoja, kad vienoje iš veikiančių interneto svetainių (tinklalapių) pateikiama informacija apie „stebuklingą“ preparatą nuo parazitų „Wortex“, kuris neva platinamas pagal specialią valstybinę programą, praktiškai nemokamai. Tinklalapyje melagingai teigiama, kad „gydytojai dažniau nori išrašyti pacientams brangius preparatus ar procedūras, kadangi už tai gauna savo dalį, o ne rekomenduoti šį pigų preparatą“.
Neaiškios kilmės produktas
Klaidingai nurodoma, kad Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) rado šios situacijos sprendimą. Rašoma, kad SAM neva sukūrė specialią užsakymo formą, kurioje užklausą gali pateikti bet kuris valstybės gyventojas. Raginama šioje formoje palikti savo vardą ir telefono numerį. Straipsnyje nuolat cituojama žurnalistė Rūta Janutienė.
Šioje svetainėje gausu gramatinių klaidų, o, pasirinkus bet kokią antraštę, patenkama į minėto produkto užsakymo formą.
VVKT pažymi, kad šis neaiškios kilmės produktas nėra įrašytas į Lietuvos Respublikos vaistinių preparatų registrą, Sąjungos vaistinių preparatų registrą ar Lygiagrečiai importuojamų vaistinių preparatų sąrašą.
Svarbu žinoti, kad prekyba vaistais ar kosmetikos gaminiais, taip pat jų reklama nėra nei VVKT, nei SAM veiklos sritis, tad tai turėtų būti vienas pirmųjų indikatorių žmonėms atskiriant – tiesa ar melas skelbiamoje informacijoje.
Logotipas, privalomas teisėtai vaistinei
VVKT tai pat atkreipia dėmesį, kad vartodamas abejotinos vertės produktą, žmogus rizikuoja savo sveikata. Gyventojai turėtų rinktis tik patikrintus, Lietuvoje registruotus vaistinius preparatus. O juos derėtų pirkti tik vaistinėse ir kitose teisėtose prekybos vietose arba vaistinių internetinėse svetainėse, kurios yra pažymėtos specialiu logotipu, nurodančiu, kad šioje vaistinės internetinėje svetainėje pirkti vaistus yra saugu.
Logotipu galima pasitikėti tik tada, kai jį paspaudus atsiranda vaistinių, parduodančių vaistus nuotoliniu būdu, sąrašas (Lietuvos atveju šią informaciją matysite www.vvkt.lt svetainėje). Šį logotipą privalo turėti kiekviena teisėta internetinė vaistinė visose Europos Sąjungos šalyse. Logotipas privalomas tik vaistų prekybai internetu. Nei maisto papildams, nei medicinos pagalbos priemonėms jis neprivalomas. Tačiau, įsigiję minėtus produktus iš legaliai veikiančių vaistinių, jūs būsite tikri, kad šie gaminiai yra saugūs, nes jų pardavėjas yra legalus ir kontroliuojamas.
Taip pat būtina žinoti, kad piktybiškai sukurtos, paprastai net ne Lietuvoje registruotos interneto svetainės, kuriose siūloma įsigyti vienokį ar kitokį preparatą, išsiskiria specifiniu savo stiliumi: daug rėksmingų spalvų ir dar rėksmingesnių šūkių. Dauguma rubrikų, skilčių ar ikonų yra neaktyvios, pats tekstas „suveltas“, tarsi pažodžiui išverstas iš užsienio kalbos, dažniausiai su gramatinėmis klaidomis. Svetainėse cituojami fiktyvūs gydytojai. Įvedus jų pavardes į Google paiešką, dažniausiai tokių asmenų ir gydymo įstaigų, kurios pateikiamos kaip jų darbovietė, nerandama. Dar vienas ryškus bendras fiktyvių svetainių bruožas – jos tarpusavyje labai panašios. Kartais naudojama ta pati platforma, pakeistas būna tik preparato pavadinimas bei pastarojo nuotrauka.
Kai kuriose fiktyviose interneto svetainėse nurodomas telefonas, kuriuo raginama paskambinti ir produktus užsisakyti „čia ir dabar“, kol dar galioja nuolaida. Atsiliepę asmenys dažniausiai kalba su didžiuliu entuziazmu, skubina nedvejoti, pažada papildomų dovanų ar nuolaidų. Paklausti, ar tai išties patikimas, legalus, registruotas vaistas, nesutrinka, aiškina, jog jis labai populiarus užsienio šalyse, kad Lietuvoje tai dar naujiena, kad Lietuvos institucijos kaip tik dabar sprendžia šį klausimą ir kad visai netrukus produktą bus galima įsigyti visose vaistinėse. Kartais teigiama, jog produktas specialiai neregistruojamas, nes taip nukentėtų farmacijos verslas.
Informaciją, ar vaistas yra registruotas Lietuvoje, galima pasitikrinti čia.