Gėlių augintojai Ričardas Kučinskas ir Sonata Jančauskienė dalijasi patarimais, kaip užtikrinti chrizantemų ilgaamžiškumą.
Dirvožemio ir sodinimo sąlygos
Optimalios dirvožemio sąlygos chrizantemoms yra ypač svarbios jų augimui ir žydėjimui. Pasak S. Jančauskienės, labiausiai chrizantemoms patinka nesunki, lengvai rūgšti, drėgmei laidi žemė – durpė, šiek tiek su smėliu maišyta žemė, gali būti dalis molio, bet geriau nesodinti į sunkią molėtą žemę ar labai šlapiose vietose.
Norint pagerinti dirvos kokybę, rekomenduojama maišyti ją su durpėmis ar kompostu. Tačiau chrizantemos yra gana prisitaikantys augalai ir dirvožemio kokybė nėra itin svarbi, nes jos šaknys neleidžiamos giliai į žemę.
Chrizantemos mėgsta saulę, tačiau jos šviesos poreikiai gali skirtis priklausomai nuo rūšies. Kai kurios chrizantemos žydi anksti rudenį, kitos vėliau, o dar kitos gali būti paveikiamos dirbtinio šviesos reguliavimo.
„Iš esmės chrizantema – mėgstanti saulę gėlė. Norint užtikrinti gausų žydėjimą, būtina atsižvelgti į kiekvienos rūšies šviesos poreikius“, – pabrėžia specialistai.
Laistymas
Tinkamas laistymas yra vienas svarbiausių chrizantemų priežiūros aspektų. Kaip ir visas gėles, laistome pagal poreikį. Saulėtą dieną vazone augančią chrizantemą gali reikėti laistyti net du kartus per dieną, o lietingomis dienomis – galbūt iš viso nereikės.
„Svarbu, kad augalai nebūtų nuolat perdrėkinti – dirva turėtų kartais pradžiūti. Nieko baisaus, jei retkarčiais augalas šiek tiek pavysta, svarbu neleisti perdžiūti“, – priduria jie.
Kalbant apie trąšas, chrizantemoms puikiai tinka universalios augalų trąšos, kurios naudojamos kartą per savaitę. Taip pat galima naudoti ilgalaikes trąšas, kurios dedamos sodinant augalą. Tinkamai tręšiant, chrizantemos ilgiau išlaikys sveiką ir vešlų žydėjimą.
Svarbu suprasti, kada chrizantemoms trūksta vandens, o kada jos yra perlaistytos. „Akivaizdžiausias perdžiūvimo požymis – nuvytę lapai.
„Paradoksalu, tačiau perlaistytas augalas taip pat vysta, nes lapai praranda gyvybę. Kiti perlaistymo požymiai gali būti lapų blyškumas ar geltonavimas. Norint išvengti šių problemų, rekomenduojama leisti žemei šiek tiek pradžiūti, nes augalas negali nuolat stovėti vandenyje“, – teigia gėlių augintojai.
Ligos ir kenkėjai
Chrizantemos dažnai kenčia nuo kenkėjų, tokių kaip amarai ir tripsai. Pasak specialistų, dažniausia problema yra kenkėjai – amarai ir tripsai (matomos smulkios baltos dėmelės).
Tripsų atveju patariama dezinfekuoti šiltnamius ar kitas augalų laikymo patalpas, taip pat naikinti šalia esančias piktžoles, kurios tampa kenkėjų maitinimosi šaltiniu nuo ankstyvo pavasario. Nuo amarų ir tripsų galima gintis naudojant cheminius arba biologinius preparatus, kurie lengvai randami sodo prekių parduotuvėse. Be to, dėl perteklinės drėgmės chrizantemos gali nukentėti nuo šaknų puvinio, todėl būtina tinkamai palaikyti drėgmę.
Estetinė chrizantemų išvaizda priklauso ne tik nuo jų veislės, bet ir nuo reguliaraus genėjimo.
„Chrizantemų formavimas priklauso nuo rūšies – vienas reikia formuoti daugiau, kitų krūmai savaime yra tankesni“, – aiškina augintojai.
Genėti augalus galima pradėti jau tada, kai išauga pirmosios šakelės. Norint suformuoti gražų krūmą, per vasarą chrizantemas galima skabyti du, tris ar net keturis kartus.
Chrizantemų paruošimas žiemai
Chrizantemų paruošimas žiemai yra svarbus žingsnis siekiant išsaugoti šaknų sveikumą iki pavasario.
„Rudenį užėjus stipresnėms šalnoms, paprastai nuo –4 laipsnių, rekomenduojama pridengti žydinčius augalus agroplėvele“, – teigia specialistai.
Jei norima išsaugoti šaknis, augalai turi būti iškasti prieš šalčius, nukirpti stiebai ir laikyti vėsioje, tamsioje patalpoje. Laikant chrizantemas žiemą, svarbu palaikyti lengvą drėgmę, tačiau vengti perlaistymo.
Chrizantemų sodinimas kapinėse Vėlinių laikotarpiu yra tradicinis gestas, siekiant pagerbti artimųjų atminimą. Tačiau specialistai pataria neperkrauti kapaviečių gėlėmis:
„Geriausia pasirinkti vieną, dvi derančias spalvas, atsižvelgiant į bendrą kapavietės spalvinį koloritą.“
Tamsesnėse vietose geriau atrodys šviesesnės spalvos augalai, tokie kaip balti ar geltoni, o šviesiose vietose galima rinktis tamsesnių spalvų chrizantemas.
Chrizantemos yra ne tik nuostabios gėlės, simbolizuojančios rudens grožį ir prisiminimą, bet ir augalai, kuriems reikia tam tikros priežiūros. Tinkamas dirvožemis, saulės šviesa, laistymas, tręšimas bei apsauga nuo ligų ir kenkėjų gali užtikrinti, kad šie augalai ilgai džiugins žiedais. Galiausiai, estetiškai išdėstytos chrizantemos, ypač Vėlinių laikotarpiu, suteiks kapavietėms pagarbos ir grožio.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!