Bernardinų kapinės – antrosios pagal senumą Vilniaus kapinės. Taip pat tai – vienas gražiausių XIX amžių menančių istorinių-kultūrinių objektų, kuriems būdingi klasicizmo bruožai. 1969 m. kapinės buvo paskelbtos respublikinės reikšmės istorijos paminklu.
Vilniaus Bernardinų kapinės įsteigtos 1810 metais, jau daugiau nei 200 metų yra įvairių kultūros, visuomenės bei mokslo veikėjų amžinojo poilsio vieta.
Pavasarį tradiciškai čia sumėlynuoja, pražysdama tūkstančiais scylių žiedų.

Kapinėse – tinkamos augimo sąlygos
Anksčiau naujienų portalui tv3.lt Vilniaus universiteto Botanikos sodo atstovė Gitana Štukėnienė atskleidė, kodėl šias gėles taip prisijaukino Bernardinų kapinės.
„Teritorija yra tokia didelė ir augimo sąlygos yra tinkamos joms. Ir jos tiesiog dauginasi, džiaugiasi“, – sakė G. Štukėnienė.
Scylė sena, bet ne lietuviško darželio gėlė. Šaltiniuose, kaip sako gamtininkai, pirmą kartą ji paminėta 1576 m. ir buvo labiau dvaro, kilmingųjų darželio gėlė. O lietuvių literatūroje, pasak pašnekovės, atsidūrė vėliau.
„Būtent Lietuvoje jos žinomos yra nuo 18 amžiaus, bet, sakykim, Anglijoje tikriausiai jos buvo auginamos ir anksčiau, nes šiaip gamtoje jų yra apie 90 rūšių“, – pasakojo Vilniaus universiteto Botanikos sodo atstovė.
Šių žiedų jūra kapinėse stebina ne tik lietuvius, bet ir atvykusius užsieniečius:
„Pirmą kartą matau jų tiek daug ir intensyviai, labai stebina, nuostabi kombinacija gyvenimo, mirties ir grožio.“
„Buvau šioje vietoje kelis kartus, tai amžinas gyvenimas sujungtas su absoliučia tyla vidury sostinės, todėl tai puiki vieta tiesiog pabūti.“
Žydi kovo–balandžio mėnesiais
Botanikos sodo atstovė sakė, kad galima užsiauginti tokį augalėlį ir patiems.
„Suplanuosime rudenį įsigiję svogūnėlius juos pasisodinsime tinkamai paruoštoje vietoje ir visų svogūninių augalų sodinimo taisyklė yra pagrindinė – gylis turi būti per tris svogūno aukščius. Jeigu apie scyles kalbant, tai jos sodinamos ne taip ir giliai“, – teigė botanikė.
Kiek laiko džiaugsimės šiomis gėlėmis jau priklausys nuo oro sąlygų.
„Gali džiaugtis savaitę, dvi, maksimum tris savaites – priklauso nuo orų pagrinde“, – sakė G. Štukėnienė.
Šios gėlės kadaise buvo pasodintos kapinėse ir per daugybę metų išsisėjo per visą jų teritoriją. Dabar jos auga kone visur ir kovo–balandžio mėnesiais stebina gyventojus mėlynais žiedais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!