Ekspertai nustatė, kad žmogus mirė dėl ūmaus apsinuodijimo narkotine medžiaga – karfentaniliu. Beje, tos pačios narkotinės medžiagos aptikta ir nelaimės vietoje rastuose milteliuose.
Narkotinė medžiaga naudojama drambliams nuraminti
Karfentanilis – tai gana nauja narkotinė medžiaga, Europoje pradėjusi plisti prieš šešetą metų.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas jau tuomet įspėjo, kad šis naujas sintetinis opioidas kelia didelį pavojų sveikatai.
Pasak Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento atstovų, karfentanilis yra tūkstančius kartų pavojingesnis nei morfinas ir fentanilis. Šis naujasis opioidas verčia susirūpinti dėl keliamos didelės perdozavimo rizikos ir dėl perdozavimo sąlygotų mirties atvejų, netgi tarp patyrusių opioidų vartotojų.
Karfentanilis teisėtais tikslais yra naudojamas kaip raminamieji vaistai dideliems ir stambiems žinduoliams, tokiems kaip drambliai, todėl net ir labai mažos karfentanilio dozės žmonėms gali būti mirtinos.
Karfentanilis nelegalioje rinkoje gali būti platinamas įvairių formų – milteliai, tabletės, lapeliai („markutės“), pleistrai ir purškalai.
Pavojinga ne tik vartoti, bet ir prisiliesti
Pavartojus šių narkotikų susilpnėja, sulėtėja kvėpavimas, atsiranda mieguistumas, dezorientacija, slopinimas, drėksta oda, susitraukia vyzdžiai. Šie simptomai dažniausiai pasireiškia praėjus kelioms minutėms po medžiagos vartojimo.
Anot specialistų, karfentanilis ir kitos panašios medžiagos gali pradėti veikti labai greitai, todėl įtariant asmenį pavartojus, labai svarbu nedelsiant kreiptis pagalbos. Įtarus apsinuodijimą per kvėpavimo takus įkvepiant medžiagos, perkelti asmenį į gryną orą; pavartojus medžiagos per burną ir jeigu asmuo sąmoningas – išplauti akis ir burną šaltu vandeniu.
Įtarus, kad medžiagos sudėtyje gali būti karfentanilio, specialistai nerekomenduoja net liesti šios medžiagos, nes tai gali sukelti netyčinį apsinuodijimą.
Prieš šešetą metų Lietuvoje apsinuodijimų neužfiksuota
2016 metais išplatintame Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento pranešime buvo teigiama, jog Lietuvoje šia medžiaga apsinuodijimo atvejų dar nebuvo užfiksuota.
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas įspėja, kad vartodami narkotines ir psichotropines medžiagas, žmonės rizikuoja pakenkti centrinės nervų sistemos ir psichinių bei gyvybinių funkcijų veiklai.
Esant įtarimui, jog asmuo svaiginasi kokiomis nors medžiagomis, būtina jį nukreipti į sveikatos priežiūros įstaigas. Kontaktus galima rasti interneto svetainėje www.ntakd.lrv.lt arba paskambinus tel. 8 7066 80 60.
Neatidėliotina informacija apsinuodijus suteikiama Apsinuodijimų kontrolės ir informacijos biure tel.: +370 5 236 20 52 arba +370 687 53 378.