Prezidentas Valdas Adamkus pirmadienį susitikęs su vidaus reikalų ministru Raimondu Šukiu ir Lietuvos policijos generaliniu komisaru Vytautu Grigaravičiumi pažymėjo „su skausmu“ priėmęs abiejų pareigūnų prašymus atsistatydinti. Premjeras Gediminas Kirkilas prieš susitikimą su prezidentu teigiamai įvertino R. Šukio pasitraukimą iš posto.
Įsisenėjusios problemos, pareigūnų nuopelnai
Po susitikimo su pareigūnais V. Adamkus konstatavo, kad policijos vadovybė nesugebėjo užtikrinti tinkamo policijos pareigūnų rengimo, o vidaus reikalų ministras nesugebėjo tinkamai kontroliuoti jo pavaldumo sferoje esančio Policijos departamento. Visgi savo pasisakyme V. Adamkus pabrėžė, kad abiejų pareigūnų atsistatydinimą priėmė "su skausmu", abu vertina kaip aukštos klasės profesionalus.
"Dirbdamas vidaus reikalų ministru, R. Šukys nuveikė tikrai daug, kad Lietuva taptų Šengeno erdvės nare. Generalinio policijos komisaro V. Grigaravičiaus nuopelnas - sutramdytas organizuotas nusikalstamumas", - sakė prezidentas.
Kartu jis pridūrė, kad avarija Skuodo rajone "tapo rimtos krizės policijoje atspindžiu".
"Nelaimė Skuodo rajone išryškino vidaus reikalų sistemoje įsisenėjusias problemas, dar labiau sumenkino žmonių pasitikėjimą policija. Prarastos vaikų gyvybės, pareigūno padarytas nusikaltimas ir jo aplinkybės reikalauja aiškių atsakymų, kodėl tai įvyko, ir ryžtingų sprendimų. Netoleruotina, kad pareigūnų padaryti nusikaltimai sulaukia pateisinimų ar palyginti švelnių bausmių", - kalbėjo V. Adamkus.
Jis pabrėžė, kad policininkas labiau nei eilinis pilietis turi jausti atsakomybę ir savo elgesiu rodyti pavyzdį visuomenei, nes jį valstybė įpareigojo saugoti viešąją tvarką ir taip garantuoti visuomenės saugumą.
Anot prezidento, didžiausia policijos problema - kvalifikuoto personalo trūkumas.
"Per pastaruosius metus dėl menko darbo užmokesčio pasitraukė nemažai pagarbos vertų profesionalų. Turiu ilgą sąrašą įvairių vidaus reikalų sistemos raštų, įsakymų su siūlymais, kaip gerinti policininkų rengimą, jų socialinę padėtį. Nemažai jų gauta ir vidaus reikalų ministro R. Šukio vadovavimo laikotarpiu. Tačiau iki šiol policija neturi mokymo įstaigos, kuri jai rengtų pareigūnus", - pabrėžė V. Adamkus.
Jo teigimu, atsakomybę už policijos veiklą turi prisiimti ir Vidaus reikalų ministerijos vadovybė, kuri privalo kontroliuoti pavaldžių institucijų veiklą, atlikti jų valdymo priežiūrą.
Tarpusavio nesutarimams – ne vieta
Prezidento nuomone, greičiausio ir efektyviausio rezultato galima tikėtis, kai Vidaus reikalų ministerijos ir policijos vadovybė veiks išvien, o ne glaistys tarpusavio nesutarimus.
Iš naujos policijos ir VRM vadovybės V. Adamkus ketina reikalauti realių darbų ir žadėjo asmeniškai kontroliuoti, kaip vykdoma pertvarka policijos sistemoje.
Pasisakymo pabaigoje prezidentas paragino Lietuvos žmones neteisti visų policininkų, nes "dauguma jų atsidavusiai dirba, sąžiningai atlieka savo profesinę pareigą, dažnai už tai negaudami deramo atlygio", o policijos pareigūnus nepasiduoti nusivylimui ir tęsti savo tarnybą.
URM nurodymai buvo vykdomi?
Po susitikimo su V. Adamkumi policijos vadovas pranešė apie savo atsistatydinimą, tačiau teigė nesutinkąs su vertinimais, kad "policija yra nuvaryta". V. Grigaravičius siūlė prisiminti, kokia buvo organizuoto nusikalstamumo padėtis jam pradėjus eiti šias pareigas ir sakė, kad šiuo metu kriminalinei policijai nėra neįveikiamų užduočių.
"Tačiau mes turime kitą problemą - pareigūnų rengimą", - konstatavo V. Grigaravičius teigdamas, jog nėra kuo pakeisti susikompromitavusių ir nedrausmingų pareigūnų.
V. Grigaravičius teigė, kad, nepaisant kai kurių nuomonių skirtumų, tarp Vidaus reikalų ministerijos ir Policijos departamento visada vyko "normalus darbinis bendravimas".
"Nebuvo nė vieno VRM nurodymo, kuris nebūtų įvykdytas", - sakė V. Grigaravičius.
G. Kirkilas vertina teigiamai
Vidaus reikalų ministras R. Šukys, priešingai negu V. Grigaravičius, prašymą atleisti buvo įteikęs dar prieš susitikdamas su prezidentu. Jau praėjusią savaitę ministras grasino trauktis, jei savo pareigų nepaliks V. Grigaravičius.
Pasak R. Šukio, tragiškas įvykis Skuodo rajone tik apnuogino septynerius metus policijoje brendusias problemas ir parodė, kad šalies policija ištikta krizės - tiek valdymo, tiek moralinės.
Premjeras Gediminas Kirkilas teigiamai įvertino R. Šukio sprendimą trauktis iš pareigų.
"Man atrodo, kad ministras užima principingą poziciją, vertinu teigiamai", - pirmadienį žurnalistams sakė G. Kirkilas.
Jo nuomone, atsistatydindamas ministras parodė, kad prisiima atsakomybę dėl situacijos vidaus reikalų ministerijoje. R. Šukys darbą ministro poste norėtų baigti gruodžio 10-ąją.
Atsistatydinimo pareiškimą R. Šukys premjerui įteikė pirmadienį ryte. Pagal įstatymus, per penkias dienas premjeras turi šį pareiškimą perduoti prezidentui. Iki to laiko ministras atsistatydinimo pareiškimą gali atsiimti.
Pagal Konstituciją, ministrus skiria ir atleidžia prezidentas premjero teikimu.
R. Šukį į ministro pareigas yra delegavę liberalcentristai, kurie kol kas nekomentuoja, kas galėtų pakeisti jų partietį.
Konservatoriai reikalauja naujų prioritetų
Komentuodamas susidariusią padėtį, Tėvynės sąjungos lyderis Andrius Kubilius pirmadienį pareiškė, kad Vyriausybė nepadarė nieko, kad išspręstų karo keliuose problemą.
"Nors Vyriausybė ir kartoja, kad jai karas keliuose yra svarbiausia problema, bet iš tiesų per visus šiuos paskutinius metus nemačiau jokių ypatingų Vyriausybės pastangų pasiekti, kad reikalingi įstatymai būtų priimti. (...) Neužtenka Vyriausybei vien tik parengti kad ir gerus įstatymų projektus, juos atsiųsti į Seimą ir galvoti, kad štai Vyriausybė visą darbą atliko", - pirmadienį spaudos konferencijoje piktinosi A. Kubilius.
Jo teigimu, grasinimai ar reikalavimai atsistatydinti girdimi tik po trijų vaikų gyvybes nusinešusios avarijos Skuodo rajone, tuo metu nei premjeras Gediminas Kirkilas, nei vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys nesisvaidė žaibais, negrasino palikti postų, jei nebus priimti reikiami saugų eismą reglamentuojantys įstatymai.
Anot A. Kubiliaus, tai tik rodo, jog Vyriausybė ir atskiri jos nariai saugaus eismo nelaiko prioritetu.
"Negi tik tokios tragedijos atveria ministrui, Vyriausybei, premjerui akis ir ar be tokių tragedijų ministras negali matyti realios padėties ir policijoje, ir visoje teisėtvarkoje. Kad iki šiol Šengenas ministro veikloje buvo pats svarbiausias prioritetas tą tikrai matėme. Bet kad policijos veikla ir jos problemos, karas keliuose būtų ministrui svarbiausia problema - to tikrai nematėme.", - sakė konservatorių lyderis.