Nepaisant euro zoną krečiančios finansų krizės, kurio naujausia auka tapo Kipras, Lietuva nekeičia savo planų pereiti prie bendrosios ES valiutos nuo 2015 metų. Tačiau tai, ar mūsų šalis atitiks griežtus Mastrichto kriterijus ir ar Lietuvą priims - paaiškės tik kitų metų viduryje.
,,Manau, kad ir Graikijos, ir Kipro pavyzdžiai mums gali parodyti, kad euro zona sugeba išspręsti savo problemas, ir euras iš tikrųjų yra stipri valiuta. Net tokie ekonominiai sunkumai, su kuriais susiduria atskiros euro zonos šalys, nepajėgūs išjudinti pačios euro zonos pamatų“, - pirmadienį po pirmojo darbo grupės euro įvedimo veiksmams koordinuoti posėdžio žurnalistams sakė šios darbo grupės vadovas finansų ministras Rimantas Šadžius.
Jis patvirtino, kad prisijungusi prie euro zonos Lietuva turės prisidėti prie sunkumus patiriančių šalių gelbėjimo, tačiau tai nebus dovanos.
,,Taip, Lietuva prisidės prie gelbėjimo, tačiau tai mes darysime ne dovanodami kažkam dovanas. Europos stabilumo mechanizmas nėra dovanų maišelis, iš kurio šalys gauna tam tikras dotacijas, tai yra fondas, kuris skolina su problemomis susidūrusioms šalims, jų bankinėms sistemoms, siekiant išspręsti grynųjų pinigų ar finansinių srautų subalansavimo klausimus, ir šios paskolos yra teikiamos už tam tikras palūkanas, jos nėra teikiamos neatlyginamai“, - aiškino R. Šadžius.
Jis patvirtino, kad Lietuva turės prisidėti prie Europos stabilumo mechanizmo ir investuoti į jį savo lėšas bei tapti ,,šio Europos stabilumo mechanizmo dalininkais“. Bet užtat, jeigu reikės, Lietuva lygiomis sąlygomis su kitomis euro zonos šalimis galėsianti pasinaudoti to fondo parama, pridūrė R. Šadžius.
Eilinis Lietuvos makroekonominės situacijos vertinimas yra numatytas 2014 metais. Jo rezultatai turėtų paaiškėti maždaug gegužės-birželio mėnesį. Pasak R. Šadžiaus, darbo grupė planuodama pasirengimo euro įvedimui darbus numatys, kas bus daroma ne anksčiau, negu bus priimtas galutinis sprendimas leisti Letuvai įsivesti bendrąją ES valiutą.
Finansų ministro R. Šadžiaus vadovaujama darbo grupė pakoruguotą (2005 metais parengto plano pagrindu – red. past.) euro įvedimo planą Vyriausybei žada pateikti balandžio viduryje. Anksčiau Lietuva ketino įsivesti eurą nuo 2007 metų, tačiau tuomet sutrukdė Mastrichto kriterijus viršijusi infliacija, kurią sukėlė staigus kai kurių vartojimo prekių ir paslaugų kainų šuolis.