Vyriausybė pernai prieš Kalėdas patvirtinusi Sveikatos priežiūros įstaigų ir paslaugų restruktūrizavimo trečiąjį etapą vienu mostu nutarė sunaikinti mažiausiai dešimt ligoninių, negalvodama nei apie juose dirbančius medikus, nei apie jų pacientus.
Sveikatos priežiūros sistemai būtinos reformos ir jos pertvarka – dėl to niekas nesiginčija. Tačiau būdas ir keliai, kuriuos pasirinko konservatoriškoji A. Kubiliaus dauguma Vyriausybėje – pražūtingi, žalingi Lietuvos gyventojams, keliantys grėsmę jų sveikatai ir gyvybei, ir ko gero, netgi antikonstituciniai.
Vyriausybės patvirtintos programos nuostatos mažesnėse ligoninėse ne tik apriboja medikų galimybes atlikti sudėtingesnes operacijas, kurias iki šiol jie sėkmingai atlikdavo, bet ir verčia uždaryti reanimacijos skyrius. Tačiau nepamirškime, kad reanimacija būtina ne tik chirurgijai, bet ir daugeliui kitų atvejų: kai žmogus apsinuodija, sutrinka širdies veikla, staiga pablogėja bendra paciento būklė.
Manęs neapleidžia įspūdis, kad ir šalies sveikatos sistemoje bandoma kurti dideles monopolijas. Tik tuo galima paaiškinti, jog konservatorių parengta gydymo įstaigų programa įgyvendinama tam visiškai nepasiruošus, nekreipiant dėmesio, kad reikės atleisti šimtus gydytojų ir slaugytojų, kad pacientams gerokai padidėja rizika laiku negauti tinkamos ir kvalifikuotos medikų pagalbos. Kas ir kaip atsakys, jeigu po tokios restruktūrizacijos, neduok Dieve, vienos ar kitos ligoninės medikai galės tik skėsčioti rankomis, skambinti į Kauną ar Vilnių ir lyg išganymo laukti reanimobilio, viliantis, kad mirštantis žmogus suspės jo sulaukti? Premjeras, sveikatos apsaugos ministras ar visi ministrų kabineto nariai, kurie balsavo už tokią gydymo įstaigų pertvarką?
Sakykite, mielieji, jeigu ta reforma tokia gera, tai kodėl prieš A. Kubiliaus Vyriausybės ir Sveikatos apsaugos ministerijos planus piestu stoja savivaldybių vadovai, miestų ir miestelių gyventojai, kurie jau surinko keliasdešimt tūkstančių parašų prieš siūlomas žmonėms nenaudingą pertvarką? Aš jau nekalbu apie tai, jog argumentai dėl lėšų taupymo yra tiesiog juokingi jau vien dėl to, kad aukštesnio lygio gydymo įstaigoms iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo apmokami įkainiai šiandien yra gerokai didesni negu rajonų ligoninėms.
Iki šiol Vyriausybė kėsinosi į šalies gyventojų pensijas, socialines išmokas, didesnę verslininkų uždarbio dalį. Šiuo nutarimu dėl gydymo įstaigų pertvarkymo ji pasikėsino ir į prigimtinę kiekvieno žmogaus teisę – teisę į gyvybę.
Manau, kad čia jau peržengtos visos ribos. Partijos Tvarka ir teisingumas frakcija Seime teisinėmis priemonėmis sieks pakeisti šiandieninės valdžios negeras užmačias dėl gydymo įstaigų nepasvertos ir žalingos pertvarkos. Sprendimai, kuriais gerokai apribojama įstatymais garantuota Lietuvos piliečių teisė gauti tinkamą sveikatos priežiūrą Šilalės, Molėtų, Širvintų, Zarasų, Gargždų, Kaišiadorių, Pakruojo, Ignalinos, Prienų ir Naujosios Akmenės rajonuose, turi būti nedelsiant pakeisti.
Rolandas Paksas yra Europos parlamento narys, partijos Tvarka ir teisingumas pirmininkas