Su nušalintuoju prezidentu Rolandu Paksu kalbėjomės apie prezidento rinkimus, jo remiamos kandidatės Kazimiros Prunskienės šansus. “Nemanau, kad tai yra teisinga strategija”, -teigia R. Paksas komentuodamas K. Prunskienės žodžius, esą jo parama nebuvo reikšminga patenkant į antrąjį turą.
Kaip dabar jaučiatės?
Gyvenimas kartais parodo visas spalvas. Žmogus visada įvertina praėjusį laikotarpį, padarytas klaidas, padaro išvadas. Jaučiuosi normaliai. Manau, kad pradėti darbai turi būti tęsiami.
Ar nesijaučiate įsižeidęs, kad jus apkaltos būdu pašalino iš prezidento posto?
Įsižeidimas yra silpnų žmonių dalykas. Reikia įvertinti, kas įvyko, ir judėti į priekį.
Apie prezidento rinkimus, kuriuose nedalyvauja R. Paksas
Šiuose rinkimuose jūs parėmėte Kazimirą Prunskienę. Ar nemanote, kad antrajame ture jai tai bus mirtinas pabučiavimas: daugybė žmonių balsuos prieš ją tik dėl to, kad jūs ją remiate?
Manau, yra visiškai atvirkščiai. Buvau nusprendęs dalyvauti pakartotiniuose pirmalaikiuose prezidento rinkimuose - jeigu ne teismo sprendimas, tai galėjo būti mano penktieji rinkimai. Kaip jau esu sakęs, ketverius rinkimus iki tol aš išlošiau.
Aš spėjau apvažiuoti 55 vietas - tokio palaikymo dar niekada neturėjau: nei po “Williams”, nei dalyvaudamas mero rinkimuose, nei dalyvaudamas partijų rinkimuose į Seimą. Be jokios pompos galiu pasakyti, kad jeigu Konstitucinio Teismo sprendimas būtų atitikęs Konstituciją, o ne politinę ambiciją, užsakymą, būčiau pasiekęs pergalę pirmajame ture. Taigi jeigu turint tokį palaikymą paremiamas kitas kandidatas, manau, jam tai yra labai naudinga.
Bet K. Prunskienė dabar menkina jūsų paramą. Kaip manote, kodėl ji taip elgiasi?
Manau, šis klausimas turėtų būti skiriamas ne man. Kiekvienas žmogus, eidamas į prezidento postą, pasirenka savo taktiką, savo strategiją. Nemanau, kad tai yra teisinga strategija, bet reikėtų jos pačios klausti.
Kaip vertinate K. Prunskienės šansus tapti prezidente?
Jeigu K. Prunskienė paskutinę savaitę pasirinks teisingą taktiką, manau, ji turi galimybių išlošti. Bet viskas priklauso nuo jos pačios.
Jeigu K. Prunskienė laimėtų prezidento rinkimus, ko iš jos tikėtumėtės?
Visų pirma nesitikiu gauti darbą, nesitikiu dirbti jos patarėju. Tikiuosi vieno svarbiausio dalyko, kad mano pradėti darbai būtų tęsiami. Manau, kad ji tai gali padaryti.
K. Prunskienė užsiminė, kad ji norėtų pakeisti įstatymus ir jus sugrąžinti į politiką.
Tai nėra taip svarbu. Iš pradžių buvo sprendimas neleisti man užimti vadovaujantį postą penkerius metus, po to - iki gyvos galvos. Šis etapas man nėra įdomus.
Man įdomu, kodėl visa tai prasidėjo. Jeigu atidžiai, nešališkai pasižiūrėtume, manau, rastume labai daug dalykų, prasilenkiančių su teise, dalykų, kuriuos vadinu organizuotu teisingumu: kai politikai nusprendžia, ką reikėtų padaryti, o atitinkamos institucijos tai įgyvendina.
Man yra svarbu, kad valstybėje, Lietuvoje, tai daugiau niekada nepasikartotų, kad žmonių valia nebūtų paniekinama.
V. Uspaskichas pareiškė, kad laimės tas kandidatas, kurį jis parems. Kaip jūs vertinate tokį pareiškimą?
Vertinu tai kaip vieną iš viešųjų ryšių triukų - siekį per Seimo rinkimus rudenį laimėti didesnį Seimo narių skaičių.
Tiek per apkaltą, tiek prieš prezidento rinkimus, tiek dabar visos politinės jėgos buvo susijungusios prieš mane. Manau, kad situacija nėra labai pasikeitusi.
Aišku, V. Uspaskichas pasinaudojęs apkaltos procesu ir aktyviai dirbdamas patraukė dalį rinkėjų. Tai padarė gana sėkmingai. Bet baimė kol kas išlieka. Ne kartą ir ne vieno politiko esu pavadintas politiniu lavonu, bet vis dėlto Dievo ir žmonių valia vis įvyksta kitaip. Galbūt mano kolegos - politiniai oponentai - tai įvertino ir nėra visiškai įsitikinę, kad jų žodžiai yra teisingi.
Į Seimą - R. Pakso vadovaujama koalicija
Ar jūsų parama K. Prunskienei nesusilpnino liberaldemokratų pozicijų, jų populiarumo?
Šiek tiek analizavau rinkimų rezultatus ir nevisiškai pritariu kai kuriems liberaldemokratams, kad partija patyrė nesėkmę.
Iki Konstitucinio Teismo sprendimo aš, važiuodamas per Lietuvą, agitavau tiek už Liberalų demokratų partiją, tiek už savo kandidatūrą. Manau, kad jeigu nebūtų buvę to teismo sprendimo, LD partija būtų turėjusi tris keturias vietas.
Antra, po Konstitucinio Teismo sprendimo daugelis žmonių apskritai nėjo balsuoti. Neatėjo balsuoti mano šalininkai, rinkėjai. Taigi jie nebalsavo ir už liberaldemokratų partiją. Trečia, mano parama K. Prunskienei lėmė tai, kad žmonės atėjo balsuoti ir balsavo už ją. Mano galva, tai labai padėjo jai užimti antrą vietą. Tačiau kartu tie atėję žmonės balsavo ne tik už ją, bet ir už Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungą. Visi šie trys veiksniai lėmė dabartinę Liberalų demokratų partijos padėtį.
Žiniasklaidoje pasirodė teiginių, kad liberaldemokratai kuria jūsų vadovaujamą koaliciją, kuri eis į Seimo rinkimus. Ar tai tiesa?
Taip, tai tiesa.
Kokias partijas ir kokias politines jėgas kalbinate jungtis į šią koaliciją?
Manau, kad tai bus liberaldemokratai, taip pat sėkmingai startavęs judėjimas "Už teisingumą ir demokratinę Lietuvą". Manyčiau, kad prisidės ir profsąjungos, smulkieji žemdirbiai ir jų asociacija. Yra kalbama ir su kitomis partijomis, visuomeninėmis organizacijomis. Bus štai toks labai platus frontas.
Ar tariatės ir su K. Prunskienės partija?
Kol kas vyksta pokalbiai, konkrečių rezultatų dar neturime. Bet neatmetame šios galimybės.
Ką siūlysite žmonėms?
Siūlysime žmonėms tai, ką reikia pasiūlyti. Faktiškai mano programa, kuri buvo pavadinta ir populistine, ir nerealia, yra ir nepopulistinė, ir reali. Ją reikia įgyvendinti. Jos įgyvendinimas pakeistų Lietuvos žmonių gyvenimą. Šios programos pagrindu yra kuriama nauja programa, papildyta šios dienos aktualijomis.
Kaip prognozuojate, koks bus Seimas rudenį?
Paprastai prognozuodami politikai būna labai atsargūs. Aš bandyčiau spėti, Seime pagrindinės partijos bus šios: Darbo partija, mūsų blokas ir socialdemokratai. Kažkiek balsų gaus pavieniai kandidatai, kitos partijos. Bet pagrindinis žaidimas vyks tarp minėtųjų.
Apie prezidentavimą
Pažvelkime į praeitį. Kaip vertintumėte savo prezidentavimo laikotarpį? Kaip vertintumėte periodą iki skandalo pradžios?
Atvirai pasakysiu, kad nuo pat to pirmo etapo, kai per antrąjį rinkimų turą politinės partijos susivienijo prieš mane, nieko nepasikeitė. Man teko dirbti gana sudėtingomis sąlygomis. Ne tik politinės partijos, bet ir didelė dalis žiniasklaidos buvo nusiteikusi labai kritiškai: kas buvo leidžiama vienam prezidentui, man buvo draudžiama.
Man nebuvo leidžiama daryti klaidų ir tos klaidos galbūt būdavo net provokuojamos. Žodį “apkalta” aš išgirdau antrą trečią dieną po laimėtų rinkimų. Tad turėjau sudėtingą laikotarpį net iki apkaltos.
Džiaugiuosi, kad daugelį skaudulių Lietuvoje pavyko bent jau atskleisti. Manau, kad tiek K. Prunskienė, tiek Seimo dauguma turėtų ne tik atskleisti daugiau tokių problemų, bet ir jas spręsti.
Vertinčiau savo prezidentavimą kaip labai aktyvų: nenorėjau būti toks vadovas, kuris tik važinėtų po užsienius ir dalytų ordinus, - man rūpėjo viskas, kas dėjosi Lietuvoje. Stengiausi spręsti problemas.
Jeigu dabar vėl būtumėte prezidentas, ką darytumėte kitaip?
Sakoma, į tą pačią upę niekada neįbrisi antrą kartą. Bet manau, kad reikėtų daugiau konsolidacijos su Seimu, su Vyriausybe. Turėčiau daugiau pagalvoti apie komandą, kad ji būtų profesionalesnė. Galbūt ne taip staiga valstybėje reikia imtis kietesnių sprendimų, už kurių stovi interesų grupės, gal juos reikėtų atidėti, išdėstyti. Bet svarbiausi buvo ne šie dalykai - svarbiausia, kad prezidentas neįtiko kai kurioms interesų grupėms, kai kuriems politikams. Kiek buvo kalbama, kad prasti jo patarėjai. Na, žengei šitą žingsnį, atleidai patarėjus, grupių vadovus… ar kas nors pasikeitė? Nieko nepasikeitė, nes reikėjo pakeisti prezidentą.
Minėjote interesų grupes. Kokioms jūs neįtikote?
Sakykim, SAPARD lėšų skirstyme, kuriuo aš labai domėjausi, buvo asmeninio suinteresuotumo. Dėl mano domėjimosi pareigūnams teko pasitraukti iš Žemės ūkio ministerijos, Nacionalinės mokėjimo agentūros. Manau, kad dėl to labai neįtikau. Taip pat neįtikau, kad domėjausi žemės sklypų skirstymo istorija. Domėjausi, kodėl vieni žmonės per dešimt reformos metų neatgavo savo teisėtų žemių, o kiti turi po šimtą sklypų.
Daugiausia sklypų prisigrobė būtent žemesnio rango valdininkai. Ar jie yra tokia galinga jėga, galinti nušalinti prezidentą?
Ne, aš kalbu apie sudedamąsias dalis. Tie patys politikai, kurie buvo susibūrę apie Valdą Adamkų, praktiškai buvo ir apkaltos iniciatoriai. Tie patys politikai kalbėjo ir apie vieną bendrą kandidatą po apkaltos. Norėčiau priminti, kad “visiems teisingas prezidentas” prieš tai sakė kovosiąs tik tuo atveju, jeigu bus R. Paksas. Tai kodėl jis dabar yra kovoje?
Kas nutiko tą lemtingą trečiadienį, kai pas jus apsilankė Jurijus Borisovas ir jūs jį paskelbėte visuomeniniu patarėju, o po to atšaukėte savo sprendimą?
Visų pirma aš jo nepaskyriau. Antra, tai buvo mano klaida ir po to aš visiškai nuo jo atsiribojau. Tai sakiau ir Lietuvos žmonėms, ir Seimo nariams, atsiprašiau už tai. Bet apkaltos procesas buvo nuėjęs taip toli, kad jo iniciatoriai jau nebegalėjo sustoti, ir jeigu ne šis, tai koks nors kitas dalykas vis tiek turėjo nutikti. Lygiai taip pat apkaltos iniciatoriai negalėjo leisti man kandidatuoti. Mane vadino įvairiais vardais, bet vis tiek pabijojo leisti dalyvauti rinkimuose.
Žmonės nėra tokie naivūs, jie atsirenka, kas yra kas. Aišku, yra žmonių, kurie manęs nemėgsta. Tai natūralu, gyvename demokratinėje valstybėje. Yra žmonių, kurie suklaidinti žiniasklaidos. Bet yra žmonių, kurie atsiskiria ir yra labai asmeniškai įžeisti vykusio proceso, nes kritikuodama prezidentą žiniasklaida ir politikai kritikuoja valstybę, kritikuoja ir paniekina jų, rinkėjų, valią.
Daug yra įžeistų žmonių. Po Konstitucinio Teismo sprendimo, manau, kad prie jų prisidėjo dar kokių 10 procentų. Dėl to politikai ir bijo, kad R. Paksas gali išlošti.
Kokie dabar yra jūsų santykiai su J. Borisovu?
Mes nepalaikome santykių.
Buvo kalbama, kad per praėjusius prezidento rinkimus jums dirbo rusų firma “Almax”. Koks jūsų santykis su šita firma?
Protingi politikai, kovojantys už savo ar savo partijos išlikimą, sukuria sau priešą ir su juo kovoja. Šitaip tampa reikšmingi. “Almax” yra dviejų žmonių kompanija, palaikiusi verslo ryšius su J. Borisovo įmone, padėjusi jai parinkti personalą. Jie padėjo rinkimų kampanijoje, bet tai viskas.
Bet jie rašė apie jus knygą...
Taip. Bet jokių kitų interesų jie neturi. Šitie dalykai yra labai išpūsti - tai raganų medžioklė. Taip pat dabar yra labai daug kalbama apie mano buvusią kompaniją “Restako” - atrodytų, tai yra labai didelė kompanija. O joje dirba keturi žmonės, kartu su valytoja. Jos apyvarta yra tokia pat kaip vieno kiosko. Aš joje nebeturiu akcijų nuo 1997 metų. “Restakas” negavo nė vieno užsakymo nei iš Vilniaus miesto savivaldybės, kai aš buvau meras, nei iš valstybės, kai buvau Vyriausybės vadovas.
Kalbėdami apie “Williams” konservatoriai teigia, kad jūs atstovavote “Lukoil” interesams. Ką galėtumėte atsakyti?
O kaip kitaip jie pateisins savo absurdiškus teiginius. Man komisija jau pateikė tokius klausimus - aš niekada neatstovavau “Lukoil” interesams.
Kaip, jūsų nuomone, baigsis jums iškeltos bylos?
Dabar vyksta ikiteisminiai tyrimai. Beveik visur esu liudytojas, išskyrus vieną bylą. Jeigu Lietuvoje yra teisė, o ne organizuotas teisingumas, šios bylos subliūkš kaip muilo burbulas. Jeigu teisėtvarka pasiduos politikų spaudimui, gali būti kitaip.
Paksų šeimos ramybę drumsčia naujasis narys
Kaip dabar jaučiasi jūsų šeima?
Mano šeima jautėsi normaliai visą šį laiką - ir prieš prezidento rinkimus, ir per juos, ir per apkaltą. Labai džiaugiuosi ir žmonos stiprybe, ir vaikų supratimu, palaikymu. Mano namai - mano tvirtovė.
Namuose absoliuti ramybė, kurią dabar tik gal kiek drumsčia naujas augintinis - šuo.
Aišku, sunkiau yra mano tėvams, jie yra jau garbingo amžiaus, silpnesnės sveikatos.
Ar įvyks jūsų dukters vestuvės?
Taip, be abejo. Vasaros vidury.
Kur atostogausite?
Turėjau savaitę atostogų, buvau išvažiavęs į Palangą. Jeigu pavyks, gal dar kur nors kokiai savaitei išlėksime. Man patinka Lietuvos pajūris, ten poilsis geriausias.
Ačiū už pokalbį.
Kalbėjosi Virginijus Savukynas ([email protected])