Nieko nuostabaus, kad greitųjų kreditų rinka "suvešėjo" būtent, sunkmečiu, kuomet tapo sunkiau gauti normalesnių paskolų iš bankų. Žinoma, būtų galima diskutuoti ar aplamai yra normalu imti kokius nors kreditus ir gyventi "į skolą".
Bet ar normalūs kreditai (normaliais kreditais būtų galima vadinti tuos, kurių metinės palūkanos siektų 3%-7% prie tarpbankinių palūkanų), yra sveikas dalykas ar ne, čia yra ilga ir demagoginė diskusija, kurios pabaiga priklausytų nuo kiekvieno individo vertybių.
Tačiau kalbant apie greituosius kreditus, ir žinant kiek žmonių užkimba ant šio "lengvų pinigų" kabliuko, darosi tiesiog baugu. Galbūt paklausite, kodėl, juk už palūkanas sumokėsiu tik keliasdešimt litų...
Bet bėda tame, kad palūkanos yra didelė jėga ilguoju laikotarpiu. Atkreipkite dėmesį, kad greitųjų vartojimo kreditų teikėjai niekada nesiteikia paskelbti kokios yra suteikiamo kredito metinės palūkanos. Paprastai atskleidžiama tik greitojo kredito mokėjimai, ir pavyzdžiui, jei pasiskolintumėte mėnesiui 600 litų, kredito mokestis, kas realiai mokestis už palūkanas ir admistravimą būtų apie 125 litus. Žiūrint paprastai ir neskaičiuojant sudėtinių palūkanų, nuo gautų pirminių 600 litų, per metus sumokėtumėte 250% metinių palūkanų.
Šimtai procentų metinių palūkanų, kuriuos pristaičiuoja greitųjų kreditų įstaigos yra tiesiog bet kokių asmeninių finansų "žudikas". Jei procentai vis dar Jūsų negąsdina, tuomet pabandykim į greituosius kreditus pažvelgti kitaip: tarkime, pasiskolinote 500 litų su 250% palūkanomis pasinaudodami tokiu kreditu, ir užuot atidavę jį po mėnesio (visai tikėtina, kad jei neturite tiek pinigų dabar - neturėsite ir po mėnesio), leisite kauptis palūkanoms, ir kiekvienais metais už sukauptas palūkanas, jų pabaigoje teks paimti naujus kreditus. Tokiu atveju po penkių metų jau būtumėt skolingas ketvirtį milijono. Pagalvokite, kiek tuomet mokėtumėm palūkanų per metus?
Rokas Lukošius