Premjero Algirdo Butkevičiaus užmojis sumažinti šio siauro maisto prekių asortimento kainas verčia dvejoti. Kodėl PVM lengvatų nenorima taikyti sveikesnei mėsai, daržovėms ir kitiems sveikatai naudingiems produktams? Šis valdančiųjų siekis, regis, kvepia lobizmu, stumiančiu lietuvius link didesnės vėžinių susirgimų rizikos.
Valstybės nykimo link
Ajurvedinės mitybos ir sveikos gyvensenos specialistas Žilvinas Užkuraitis portalui tv3.lt teigė, jog šis paradoksalus siūlymas yra sveikos gyvensenos ir vegetarų diskriminacija. Nepaisant, kokie bus tolimesni valdančiųjų nutarimai, vegetarizmo propaguotojai pasiruošę visiems atvejams.
„Jau seniai visame pasaulyje įvairios sveikatos organizacijos, dietologų ir vaistininkų asociacijos skambina pavojaus varpais dėl mėsos kenksmingumo sveikatai. Šis maistas kancerogeninis, sukeliantis ląstelių mutavimą bei piktybinių ligų atsiradimą.
Lietuvoje įvyko paradoksas: pabrango kalafioras, o PVM mažina mėsai. Ši iniciatyvą – aiški vegetarų diskriminacija ir mes pasiruošę imtis teisinių veiksmų. Vis dėlto, prieš rinkimus politikų kalbos gali būti tuščios, tačiau jei bus imtasi taikyti PVM lengvatas, tai jos privalo galioti visiems būtiniems maisto produktams, kaip daržovėms, vaisiai ir t.t.
Sumažinus PVM mėsai ir žmonėms pradėjus jos vartoti dar daugiau, žinoma, išaugs sergamumas. Farmacijos pramonė iš viso to pasipelnys, o valstybė artės nykimo link“, – kalbėjo sveikos gyvensenos specialistas Žilvinas Užkuraitis.
Pirmieji pagal mirštamumą
Netinkama mityba, nutukimas ir sveikatos nepaisymas – tai lietuviams tampa įprastu gyvenimo būdu. Keista, jog kada negailestinga statistika rodo, kad mūsų šalies piliečiai labiausiai miršta nuo širdies ir kraujagyslių lygų, valstybė griebiasi priemonių tai dar labiau spartinti.
„Ši situacija kuriozinė, kadangi šalyje yra didžiausias kainų antplūdis tiek daržovėms, vaisiams, tiek kitam sveikam maistui, o mūsų valstybė nori atpiginti raudoną mėsą. Kaip žinia, šio produkto poveikis širdies ir kraujagyslių sistemai yra neabejotinai kenksmingas. Lietuviai Europoje pirmauja pagal išeminių širdies ligų skaičių. Gaila, tačiau esame pirmieji pagal mirštamumą dėl šių negalavimų.
Taip pat raudona mėsa daro ne ką mažesnę įtaką ir onkologinių ligų atsiradimo rizikos didėjimui. Dažniausiai užklumpantis – žarnyno vėžys, galintis atsirasti dėl nepakankamos žarnyno peristaltikos, kitaip tariant, natūralių žarnyno judesių.
Įprasta, jei žmogus vartoja daug mėsos ir per mažai daržovių, vaisių, negauna pakankamai skaidulų, kurios reikalingos sklandžiai žarnyno peristaltikai. Taigi, paprastai tariant, mūsų šalyje raudonos mėsos vartojimą būtina mažinti, kadangi lietuvių mitybos įpročiais ir sveikatos būkle verta išties susirūpinti“, – tvirtina mitybos specialistas Artūras Sujeta.