Valstiečių ir žaliųjų partijos pirmininkas Ramūnas Karbauskis dar ketvirtadienį kategoriškai teigęs, kad PVM lengvata šildymui neturėtų būti pratęsta nuo Naujųjų metų, vakar vakare persigalvojo ir visgi siūlė ją pratęsti. Tačiau premjeras dar prieš balsavimą Saulius Skvernelis paskelbė, kad priežasčių pratęsti lengvatą nėra. Taip pat jis sako, kad lengvata nėra taikoma žmonėms, gyvenantiems privačiuose namuose ir šildantiems juos kitais būdais. Ką šis partijos lyderių nuomonių išsiskyrimas reiškia frakcijos likimui?
Saulius Skvernelis neklauso Ramūno Karbauskio
Opozicinės partijos „Tvarka ir Teisingumas“ partijos lyderis Remigijus Žemaitaitis sako, tai akivaizdus ir jau ne pirmą kartą pastebimas partijos lyderių nuomonių išsiskyrimas. R. Žemaitaitis jį vertina kaip partijos skilimo požymius. „Ramūnas Karbauskis vakar vakare pasakė, kad PVM lengvata turi būti pratęsta, nors dar ketvirtadienį pasakė, kad ne. O Saulius Skvernelis šiandien pasako, kad yra kategoriškai prieš ir kaip premjeras nemato, kodėl lengvata turi būti pratęsta. Partijos įkūrėjo ir partijos pirmininko neklauso žmogus, kuris buvo partijos pirmininko deleguotas įpremjerus, parodo, kad absoliučiai ruošiasi ateityje neklausyti ir nesitarti su frakcija“, - aiškina politikas.
Anot Remigijaus Žemaitaičio, partijoje yra maždaug 9 Sauliaus Skvernelio žmonės, kurie palaiko būtent premjero, o ne frakcijos lyderio Ramūno Karbauskio pasiūlymus ir idėjas. „Vyriausybės programa skiriasi nuo ministrų pozicijos, Vyriausybės programa skiriasi nuo partiečių. Bet kokiu atveju, frakcijos seniūnas yra R. Karbauskis, o premjeras su ministrais gauna politinį frakcijos palaikymą, o čia Saulius Skvernelis tiesiogiai pasakė, kad aš čia su niekuo nesideru ir nesitariu“, - situaciją interpretuoja R. Žemaitaitis.
Nesutaria, tačiau dar neskils?
Politologas Lauras Bielinis sako, kad diskusijos ir nesutarimai tarp dviejų partijos lyderių yra, nes abu užima skirtingas pozicijas. „Ramūno Karbauskio pozicija yra grynai politinė, jis atskaitingas Seimui, yra švarus politikas, ta prasme, kad jokių kitokių postų neužima. Čia jam svarbu yra išsaugoti gerus santykius su visuomene. Saulius Skvernelis šiuo metu atstovauja administracinį valstybės lygmenį, jis atsakingas už ūkį, ūkio valdymą, mokesčius ir taip toliau. Jam svarbūs ne kiek politiniai sprendimai, bet ekonominiai sprendimai. Čia mes matome ekonominių ir politinių jėgų susidūrimą. Tas yra natūralu“, - tikina politologas.
Tačiau apie partijos skylimą kalbėti politologas Lauras Bielinis nedrįsta ir su Remigijaus Žemaitaičio nuomone nesutinka. „Na, aš nesakyčiau, kad partija skyla. Tai, kad yra tokia konflikto forma, tai yra labai gerai. Iš esmės, tai yra normalus dalykas, nuomonių skirtumas ir diskusijos, jos gali ir turi būti. Blogai būtų, jei frakcija nemąstytų ir vieningai balsuotų už tai, ką sako Karbauskis. Tai tokiu atvjeu jau būtų totalitarinis valdymas. Skils partija tik tada, kai tie skirtumai bus absoliučiai nesuderinami, čia dar nėra toks atvejis“, - sako L. Bielinis.
Anot jo, tai gali tapti ir galimybe frakcijos nariams pasireikšti ir parodyti savo politinį svorį ir pažiūras. „Frakcijai tai reiškia, kad funkcionuojantys ir jeigu taip galima įvardinti, nieko nedarantys ir rankas tik kilojantys valstiečių nariai galės spręsti. Jie turės apsispręsti, ar pagal politines tendencijas ir Karbauskį balsuos, ar pagal socialines-ekonomines tendencijas, kurias Skvernelį atstovauja. Tai frakcijai yra naudingas dalykas, kuris leis tiems nariams parodyti savo poziciją“, - sako politologas.