Apie tokį „istorinį pasiekimą“ V. Putinas paskelbė savo pasisakymo „Rusijos energetikos savaitė“ renginio metu spalį.
V. Putinas, be viso kito, pareiškė, kad tuo metu, kai JAV dar tik pradedamos kurti hipergarsinės raketos, galinčios judėti kiek didesniu nei 3 machų greičiu (apie 3,7 tūkst. km/val.). „ <...> mūsų sistemos skrieja daugiau nei 20 machų greičiu“. Kremliaus vadovas taip pat pridūrė, kad šios tarpkontinentinės raketos (galinčios nešti ir branduolinį užtaisą) jau yra Karinių kosminių pajėgų ginkluotėje. V. Putinas taip pat pažymėjo, kad tokio pobūdžio raketas kuria ne tik JAV ir „tame nėra nieko neįprasto“.
Dar jis pažymėjo, kad turėdama tokio tipo ginkluotę Rusija „niekam negrasina“ ir „nepiktnaudžiauja“ juo. Nepaisant džiaugsmingo pranešimo apie „pergalę lenktynėse“ Rusijos prezidentas nepamiršo pažymėti, kad „dalyvauja jose ne savo iniciatyva“.
Rusija suprato, kad resursų konkuruoti kiekybe neužteks
Rusija jau nuo 2018-ųjų to paties V. Putino viešo pareiškimo skelbia, kad yra sukūrusi „nesustabdomas“ raketas, kurios gali išvengti visų dabar sukurtų Vakarų šalių gynybos sistemų.
Neseniai Pentagonas paskelbė, kad JAV išbandė 5 kartus už garso greitį spartesnes raketas. Kinija ir Šiaurės Korėja taip pat kurias savo hipergarsines raketas šioje valstybių branduolinio ginklavimosi varžybose.
Sukūrusi hipergarsines raketas, kurios išliktų nepasiekiamos priešraketinės gynybos sistemoms, Rusija išlaiko „strateginį stabilumą ir strateginį balansą“, – kalbėjo V. Putinas 2020-ųjų kovą. Rusija deda daug vilčių į šią naują ginkluotę. Patys rusų valdžios atstovai pripažįsta, kad šalis neturi pakankamai resursų konkuruoti branduolinių technologijų kiekybe, todėl būtina konkuruoti „kokybe“.
Išbandymas Barenco jūroje
Spalio 4-ąją Rusija paskelbė pirmą sykį sėkmingai išbandžiusi vieną iš savo hipergarsinių, „Zircon“ klasės raketų. Tiesa, kol kas „20 machų“ greičio išvystyti, kaip gyrėsi V. Putinas, nepavyko. Skelbiama, kad „Zircon“ išvysto didesnį nei 5 machų greitį, leidžiantį šią raketą priskirti prie hipergarsinių serijos.
Rusijos gynybos ministerijos paviešintame vaizdo įraše iš pratybų Barenco jūroje matyti į dangų šaunanti raketa, kuri, jeigu rusams iš tiesų pavyko tai padaryti, atverčia naują lapą karybos istorijoje – pirmąjį sėkmingą hipergarsinės raketos paleidimą iš povandeninio laivo, rašoma „France 24“.
„Tai buvo jėgos demonstravimas, atitinkantis Rusijos požiūrį, kuriuo siekiama atnaujinti strategines ginklavimosi varžybas“, – cituojamas gynybos ir saugumo ekspertas ir specializuoto leidinio „Revue Militaire Suisse“ vyr. redaktorius Alexandre Vautraversas.
„Zircon“ yra hipergarsinė raketa, gebanti viršyti 5 machų greitį (6 174 km/h). Kaip V. Putinas minėjo savo 2018-ųjų kalboje Federacijų tarybai, „gali pasiekti bet kokį taikinį 1 tūkst. kilometrų atstumu“. Būtent tuomet jis pirmą sykį oficialiai patvirtino, kad Rusija kuria naujos kartos ginkluotę.
Tokio tipo ginklai išsiskiria galimybe, skirtingai nei tradicinės balistinės raketos, keisti savo skrydžio kryptį jau paties skrydžio metu. Tokiu būdu ši ginkluotės rūšis tampa pavojingesne prieš judančius taikinius. Pavyzdžiui, lėktuvnešius – JAV kariuomenės galią, kuriai Rusija iki šiol neturėjo daug priešnuodžių.
„Cirkonai“ visų pirma yra priešlaivinės raketos, nors jos taip pat gali būti panaudotos taikiniams sausumoje smogti“, – sakė Rusijos karinių klausimų ekspertas Gustavas Gresselis.
Rusija pradėjo dirbti su „Zircon“ projektu pradėjo dirbti 2010 -ųjų pradžioje ir per pastaruosius penkerius metus atliko keletą bandymų.
Tačiau spalio 4-ąją įvykdytas paleidimas iš povandeninio laivo yra reikšmingas postūmis. Tokio tipo ginklai paprastai transportuojami slapčiausiuose įmanomuose laivuose, o Rusijos atveju „tai yra povandeniniai laivai, nes šalyje nėra tinkamų technologijų tolimojo nuotolio bombonešių, galinčių išvengti amerikietiškų radarų sistemų“, – pažymėjo A. Vautraversas.
Jeigu Rusija kada nors stotų į kovą su NATO pajėgomis, būtent povandeniniai laivai yra „vienintelė Rusijos laivyno dalis, turinti galimybių išgyventi konfrontaciją su JAV ir NATO kariuomenės galia, pažymėjo G. Gresselis. Jo teigimu, Rusijoje išsivystė tikrų tikriausias paranojos jausmas dėl JAV, todėl Maskva nuolat galvoja apie tai, kas nutiktų konflikto atveju.
Ar vėl prasidėjo ginklavimosi varžybas?
Apie pasaulyje prasidėjusias ginkluotes varžybas kalba ne tik šalių vadovai, bet ir karybos ekspertai. Tokios ginkluotės, kaip hipergarsinės raketos, atsiradimas yra ypatingas laimėjimas Rusijai, nes Vakarų valstybės nepakankamai investuoja į strategines raketas, pažymėjo A. Vautraversas: „Europa ir JAV pastaraisiais metais nuolat atidėliojo savo strateginės ginkluotės modernizavimą, o kai kurių iki šiol naudojamų technologijų amžius – jau keli dešimtmečiai“.
Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad Rusija ginkluotės lenktynėse pasiekė pranašumą dėl to, kad sugebėjo pirmoji iš povandeninio laivo paleisti hipergarsinę raketą, kurią daugelis analitikų laiko ateities ginklu. Tačiau visa tai kol kas tėra pačios Rusijos teiginiai, nėra galimybių įsitikinti, kiek ta ginkluotė šiuo metu yra patikima ir išbandyta.
„Rusija yra vienintelė šalis, pademonstravusi gebėjimą operatyviai naudoti šiuos ginklus; JAV taip pat atliko bandymus, bet iš paleidimo įrenginių, specialiai sukurtų šiai raketai, o ne iš veikiančio karinio objekto, pavyzdžiui, povandeninio laivo; ir visiškai nėra patikimų duomenų apie Kinijos programos pažangą šioje srityje“, – sakė G. Gresselis.
Nepaisant to, G. Gresselio teigimu, nereikėtų ir pervertinti Rusijos pajėgumų: „Kad galėtum valdyti hipergarsines raketas, turi įveikti dvi pagrindines kliūtis: turi priversti jas skristi nesuyrant ir parodyti, kad gali jas nukreipti per atstumą, kad ji galėtų pataikyti į judančius taikinius – ir rusai parodė, kad jų raketos gali skristi, tačiau nėra įrodymų, kad jos galėtų pakoreguoti tų raketų trajektoriją skrydžio metu“.