„Mišrainių privalumų įrodinėti nereikia. Jos svarbios ir nepamainomos. Be jų sunku įsivaizduoti šventes, jos – puikus pusryčių ar vakarienės užkandis. O jau žiemos be mišrainių neišgyvens nė vienas sotaus gyvenimo mėgėjas. Prieš jas neatsilaikys net ir dietos nusprendęs laikytis sveikuolis“, – sakė atostogoms į tėviškę sugrįžusi lietuvė Asta Bonniot.
Prancūzų virtuvės pėdsakai
Jau aštuonerius metus Asta dirba vertėja Europos Komisijoje Liuksemburge. Mėgstanti gaminti moteris juokauja, kad mišrainės ją priverčia mąstyti kūrybiškai, derinti maisto produktus ne tik pagal skonio savybes, bet ir pagal spalvas. Astos šeima, gyvenanti Arlone, dažniausiai mėgaujasi belgų arba prancūzų virtuvės patiekalais. Tačiau per šventes atvykę į Lietuvą visi mielai kerta baltąją mišrainę. Beje, dėl šios mišrainės atsiradimo istorijos peilius galėtų suremti ne vienos šalies kulinarai.
Daugiau nei prieš šimtmetį jaunas prancūzas Liusjenas Olivjė laimės išvyko ieškoti į Maskvą. Rusijoje XIX a. tiek prancūzų kalbą, tiek prancūzų virtuvę aukštuomenė itin mėgo. Tad iš kilmingos kulinarų šeimos kilęs jaunuolis Maskvoje atidarė restoraną „Ermitaž“. Į Rusiją Olivjė atsivežė ir ypatingo padažo su garstyčiomis, dar vadinto majonezu, receptą.
Baltosios mišrainės protėviai
Olivjė šeima buvo ištobulinusi itin gerą majonezo receptą, kuris užtikrino sėkmę vyresniesiems broliams, turintiems restoranus Prancūzijoje. Padažo sudėtis buvo laikoma didelėje paslaptyje. Niekas virtuvėje negalėdavo žiūrėti, kaip jis plakamas. Tad Olivjė savo restorane padažą gamindavo užsidaręs kambarėlyje prie virtuvės.
Iš pradžių Maskvoje reikalai klostėsi puikiai. Tačiau greitai majonezo rusai atsivalgė. Taigi reikėjo sugalvoti ką nors ypatingo. Ir Olivjė sukūrė nuostabiausią užkandį su jerubių ir kurapkų mėsos gabaliukais, vėžių kakliukais, veršių liežuvių gabaliukais, omarais ir kaparėliais. Užkandis būdavo užpilamas majonezu. Patiekalą kulinaras papuošdavo kiaušiniais ir mažais raugintais agurkėliais, o centre dėl grožio padėdavo virtą bulvę.
Rusų įprotis
Olivjė netrukus pastebėjo vieną rusų keistenybę. Valgytojai, gavę puošnią lėkštę su gražiausiu patiekalų, iškart imdavo šaukštą ir viską sumaišydavo, taip sugriaudami patiekalo grožį. Todėl netrukus prabangųjį užkandį sumanyta patiekti supjaustytą smulkesniais gabaliukais, sumaišytą ir sodriai užpiltą majonezu. Šį patiekalą netrukus visi ėmė vadinti „salat olivjė“. „Ir dabar taip tebevadina, nepaisant siautulingose istorijos audrose įvykusios mišrainės evoliucijos: dešros – vietoje jerubių, žirnelių – vietoje vėžių kakliukų, morkų – dėl grožio… Dabar nė vienas tikras rusas naujųjų metų nesutiks be šios mišrainės, o ir Lietuvoje balius bus ne balius, jei nebus baltosios mišrainės. Ar žinote, kaip ji vadinama kitose šalyse? Ogi rusiškos salotos“, – sakė vieno tarptautinio maisto tinklaraščio ekspertė Dalia Bauer.
„Valstiečių laikraščio“ skaitytojams Asta siūlo pasigaminti lengvą mišrainę. Jai reikės: 2 stiklinių virtų ryžių, 2 agurkų, 1 virtos morkos, 1 apelsino, 2 virtų kiaušinių, 1 stiklinės kukurūzų, 100 g džiovintų slyvų, 8 šaukštų majonezo. Prie tokio patiekalo itin tinka baltasis sausas vynas. Gero apetito!
Salotos avokade
1 avokadas, 1 marinuotas agurkėlis, 50 g rūkytos lašišos, 1 šaukštas majonezo, druska, pipirai.
Avokadą perpjaukite pusiau, išimkite kaulą ir išskobkite minkštimą. Jį sutrinkite šakute ir sumaišykite su susmulkintais marinuotu agurkėliu ir rūkyta lašiša bei majonezu. Pagardinkite druska ir pipirais. Gautu mišiniu įdarykite avokado puseles.
Sočioji mišrainė
1 karšto rūkymo skumbrė, 2 kietai virti kiaušiniai, 1 virta morka, 1 kepintas svogūnas, 50 g lydyto sūrio, 3 šaukštai virtų ryžių, majonezas, druska, pipirai.
Sutarkuokite virtą morką, įdėkite lydytą sūrį. Sudėkite smulkiai supjaustytą ir pakepintą svogūną. Kiaušinius supjaustykite kubeliais, sudėkite virtus ryžius. Karšto rūkymo skumbrę susmulkinkite ir taip pat sudėkite į dubenį. Pabarstykite druskos, pipirų ir užliekite majonezu. Tokią mišrainę galima valgyti vieną arba kaip užtepėlę ant keptos duonos, šviežio agurko griežinėlių ar skrudinto prancūziško batono.
250 g silkės, 3 virti kiaušiniai, 100 g svogūnų laiškų, majonezas, 150 g sūrio, krapai, druska, pipirai.
Supjaustykite silkę, kiaušinius, sutarkuokite sūrį, suberkite kapotus krapus ir svogūnų laiškus, pagardinkite prieskoniais ir sumaišykite su majonezu.
Lilija VALATKIENĖ