Vedlys – tai žmogus, kuris pristato šunį parodoje. Būtent tokiu užsiėmimu kadaise visai netikėtai susižavėjusios sesės dabar jau sunkiai suskaičiuoja savo apdovanojimus, kuriu yra virš penkių šimtų ir tam jos turi specialiai įrengtą kambarį.
„Vedlio darbe sunkiausiai užmegzti kontaktą su šuniu, jei to nepavyksta padaryti, būna išties sunku, o kartais, net neįmanoma susitvarkyti ir tinkamai pasirodyti“, – pasakoja Goda. Teisėjai vertindami vedlius atsižvelgia į kontaktą su šunimi, su teisėju, išmanymą apie veislę ir bendrą vaizdą. Yra tam tikri standartai, taisyklės. Svarbios netgi tokios detalės kaip sijono ilgis, ar vedlio susiderinimas su keturkoju. Pavyzdžiui, jei šuo yra juodas – vedliai negali vilkėti tokios pat spalvos drabužių, nes tuomet viskas susilieja. Todėl dažniausiai parenkamos ryškesnės, kontrastuojančios spalvos.
Godos talentas, užsispyrimas ir sunkus darbas mokantis šios veiklos po kelių metų buvo pastebėtas ir ją pradėjo kviesti bei samdyti kiti veisėjai iš užsienio šalių. Godai teko dirbti Italijoje. Šioje šalyje ji praplėtė savo patirtį besimokydama pudelių kailio priežiūros ir kirpimo subtilybių. Kelis metus mergina dirbo Vokietijos veislynuose. Praėjusiais metais Goda porą mėnesių praleido Indijoje, ten ji dirbo su Indijos veislynu, kuriame šunys buvo atvežti netgi iš Jungtinių Amerikos Valstijų veislynų.
„Šiais metais, visai neseniai grįžau iš JAV. Mokiausi kailio priežiūros ir kirpimo, taip pat teko dalyvauti parodose ir išstatinėti šunis. Kiekvieną dieną po 17 šunų, kiekvieną savaitę po 5 dienas praleisdavome parodose. Teko apsilankyti ir prestižinėje Vestminsterio šunų parodoje“, – apie savo kelionę pasakoja vedlė.
Goda pabaigusi savo jaunosios vedlės karjerą, kurioje dalyvaujama iki aštuoniolikos metų, nusprendė atidaryti savo jaunųjų vedlių mokyklą ir sukauptą ilgametę patirtį įvairiose pasaulio šalyse perduoti jauniesiems, šia veikla, kaip kadaise ji pati, susižavėjusiems vedliams. Pradžioje mokyklėlė veikė tik Vilniuje, o šiandien – Kaune ir Panevėžyje. Viena iš Godos mokinių – jos jaunėlė sesuo Austėja. Ši nuo mažų dienų stebėjusi Godos pasirodymus ir visus šios veiklos užkulisius, užsidegė noru taip pat tapti vedle. Tiesa, kaip sako pati Austėja, sesė jai yra griežtesnė trenerė nei kitiems, daugiau reikalauja. Dažnai abi per treniruotes pasipyksta, bet kartu stengiasi siekti geriausių rezultatų.
Austėja Šulcaitė jaunosios vedlės karjerą parodų ringuose pradėjo būdama septynerių, o pamokas lankė ir ruošėsi nuo šešerių. Pasiekusi labai gerų rezultatų ji atstovavo Lietuvą Europinėje šunų parodoje, kurioje pademonstravo tokius rezultatus, kurių niekas net nesitikėjo – iš 80 geriausių vedlių iš skirtingų šalių pateko į dienos top trejetuką, į visų parodos dienų top penketuką ir į finalą, kuriame buvo atrinkti devyni geriausi vedliai. Goda Šulcaitė du kartus atstovavo Lietuvą Crufts parodose, į kurias keliauja geriausias Lietuvos vedlys, surinkęs daugiausiai taškų. Vieną kartą Crufts parodoje Godai netgi teko atstovauti Gvatemalą.
Šiais metais Austėja ketina dalyvauti Pasaulinėje ir Europinėje šunų parodose. Goda ne tik pati dalyvauja parodose, bet ir lydi į jas savo mokinius. Kaip pati sako, matydama juos ringe, jaudinasi labiau nei dalyvaudama pati ir pagaliau supranta mamą, ir tai, kaip ji visada jautėsi besąlygiškai palaikydama abi seses visose jų varžybose. Goda ir Austėja yra dėkingos savo tėvams už galimybę užsiimti šia veikla, palaikymą ir supratingumą. Goda savo ateitį sieja su kinologija, šiuo metu studijuoja gyvūnų mokslą, o ateityje svajoja atidaryti pirmąją Lietuvoje šunų sporto salę.
Daugiau pasakojimų apie vedlius, pažintis su šikšnosparniais, prestižinė šunų paroda Crufts ir dar daugiau įdomybių – laidoje „Gyvūnų manija“ jau šį sekmadienį 9 val. ryto per TV6.
„Gyvūnų manija“ – sekmadieniais 9 val. per TV6!