Teisėsauga įtaria, kad M. Puidoko patarėjas konservatoriui Matui Maldeikiui siūlė 50-ies tūkstančių eurų kyšį dėl loterijų ir lošimo įstatymo projekto. Pats M. Puidokas pareiškė, kad tyrimas – politinis susidorojimas. Dėl skandalo Seimo nario kabinete, į parlamento posėdį skubiai buvo iškviestas ir Generalinės prokurorės pavaduotojas.
Seimo narys darbietis M. Puidokas rodė savo kabinetą, kur susigrūmė su Specialiųjų tyrimų tarnybos agentais: „Stūmė, vertė ant stalo. Šaukiu agentams, sakau man trūksta oro, jie mane toliau smaugia.“
Agentai čia lankėsi ne be reikalo. Prokurorai įtaria, kad M. Puidoko padėjėjas prieš mėnesį 50-ies tūkstančių eurų kyšį konservatoriui Matui Maldeikiui.
„Matui Maldeikiui kreipusis į STT ir pranešus apie galimą papirkimą ir krata yra atliekama Seimo nario Mindaugo Puidoko darbo vietoje, taip pat buvo sulaikytas įtariant prekyba poveikiu ir papirkimu jo padėjėjas“, – sako generalinės prokurorės pavaduotojas Gytis Ivanauskas.
Sulaikytasis M. Puidoko padėjėjas – Kęstutis Motiečius, buvęs Šiaulių savivaldybės Antikorupcijos komisijos narys, savivaldos rinkimuose dalyvavęs tiek su „darbiečiais“, tiek su „valstiečiais“.
M. Maldeikis pripažįsta: „Taip, geri pinigai, bet pasakysiu vieną, aš daug galvojau, kodėl atėjo pas mane. Aš manau, kad mes jau ne toje epochoje gyvename, kad dar čia galėtume tokias banalias korupcines schemas.“
M. Puidokas atšauna: „Ant kiek tai yra absurdiška, reiškias, kas galėtų ponui Maldeikiui tokį dalyką siūlyti, koks sveiko proto žmogus tą darytų?“
M. Puidokas aiškina, kad iš Seimo kanceliarijos sužinojo, jog jo kabinete yra pašaliniai asmenys. Nuėjęs jis sutiko STT agentus, kurie dar bandė jį įtikinti nekviesti advokato, o vėliau, kaip sako Puidokas, neleido jam išeiti iš kabineto. Tuo metu advokatas neva viską filmavo.
„Kaltina patarėją, o muša ir smaugia mane, smurtą psichologinį patiria mano mažamečiai vaikai, mano žmona, nesupranta kur aš esu, negali man prisiskambinti, atimami mano telefonai, o ne mano patarėjo telefonai“, – sako M. Puidokas
M. Puidokas rodo ir per grumtynes suplėšytas kelnes, įdrėskimą ant rankos ir kabinete aplaužytą dokumentų laikiklį. Neva agentai reikalavo jo telefonų. Apie incidentą jis pranešė plenarinio posėdžio metu.
Iš karto į parlamentą buvo iškviestas Generalinės prokurorės pavaduotojas, kad paaiškintų, kas vyksta: „Jeigu asmuo savanoriškai atsisako pateikti daiktus, kurie yra nurodyti teismo nutartyje, jie gali būti paimami prievarta.“
Pats Puidokas teisėsaugos bent jau kol kas, niekuo neįtariamas, statuso tyrime neturi. Pasipiktinimas Seimo posėdžių salėje kilo ne dėl įtarimų kyšiu, o dėl prievartos prieš parlamentarą.
„Truputį gąsdinančiai nuskambėjo vienas jūsų sakinys, formuosime praktiką, dėl prievartos priemonių prieš Seimo narius, taikymą. Na, atsargiau su tokiais išsireiškimais, nežinau ar šiandien ji pradėta formuoti, ar jūsų kabinetuose formuojama“, – sako Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
„Konstitucijoje labai aiškiai yra pasakyti keli Seimo nario apsaugos, arba imuniteto atvejai, tai yra besąlygiškas, kad Seimo nario asmuo yra neliečiamas, po to dėl patraukimo atsakomybėn yra, kad be Seimo sutikimo negali būti suvaržyta jo laisvė, patraukta baudžiamojon atsakomybėn“, – sako opozicijos lyderis Saulius Skvernelis.
„Kaip ir minėjau, nenorėčiau dabar labai daug komentuoti kokio lygio veiksmai, procesinės prievartos priemonės panaudotos prieš Seimo narį, kadangi, kaip suprantu buvo vieni pareiškimai Seimo nario, norėčiau dar sulaukti ir pareigūnų, kurie atliko kratą paaiškinimų ir tada atliksime vidinį patikrinimą ir atsakysime į tuos klausimus, kaip mes vertiname tuos veiksmus, ar jie pertekliniai, ar proporcingi ir kitus“, – teigia G. Ivanauskas.
STT aiškina, kad M. Puidokas bandė pasipriešinti, nevykdė pareigūnų reikalavimų.
„Kadangi Seimo narys priešinosi pareigūnų teisėtiems reikalavimams, teko prieš jį panaudoti jėgą, paimti prievarta šiuos mobiliuosius įrenginius, o konstitucinio teismo nutartyje įvardinta, kad asmens krata ir krata tai nėra tapatu Seimo nario laisvės suvaržymui“, – teigia STT atstovė Renata Keblienė.
Mykolo Romerio universiteto profesorius Vytautas Sinkevičius sako: „Mes negalime imuniteto aiškinti taip, kad būtų užkirstas kelias surinkti įrodymus apie galima padarytą nusikalstamą veiką. Visuomenė turi būti apsaugota nuo nusikaltimų, nuo nusikalstamų veikų, nesvarbu, kas jas darytų, ar tai paprastas žmogus, ar tai Seimo narys. Mes galime kalbėti tik apie tos jėgos, prievartos proporcingumą, ar nebuvo peržengtos ribos, kokios buvo faktinės aplinkybės.“
Prokuroras neatskleidė ir ar buvo atlikta daugiau kratų, ar yra daugiau byloje vieną ar kitą statusą turinčių žmonių. Anot jo, tyrimas susijęs su Seime svarstomu loterijų ir lošimų mokesčio įstatymo projektu. Padėjėjas esą prašė M. Maldeikio, kad jis pasirūpintų, jog šis projektas būtų sustabdytas arba atidėtas neribotam laikui. Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas sako jaučiantis spaudimą iš azartinių lošimų organizatorių.
Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Mykolas Majauskas teigia: „Elementariais veiksmais, tai yra skambučiais, prašymais susitikti, laiškais, kuriuose nurodomi konkretūs dalykai kas turėtų būti keičiama ir kaip turėtų būti keičiama tai aš tą suprantu, kaip lobizmą, matyt tai teisėta veikla, bet ji balansuojanti ant teisėtumo, nes nežinome kas vyksta tuose susitikimuose.“
„Nors mes frakcijoje darbotvarkes visada aptariame įprastine tvarka visas, bet tikrai, kad būtų išskirtas vienas ar kitas kažkoks projektas, ar pataisos, išviso niekada nebuvo, bent aš nepastebėjau“, – tvirtina M. Puidoko kolega, „darbiečių“ frakcijos seniūnas Vigilijus Jukna.
M. Puidokas aiškina, kad M. Maldeikį laikė savo draugu – jie kartu studijavo: „Net ir su savo, elgdamasis, draugu, reiškias ir šmeiždamas jo patarėją šiuo atveju, jis šitaip elgiasi. Tikrai manau, kad tai nėra garbingas ir gražus elgesys ir esu labai nusiminęs, kad jis taip pasikeitė nuo tų laikų, kai mes kartu mokėmės.“
„Aš manau, kad jisai įsivaizdavo, kad jis mane neblogai pažįsta, nes mes buvome viename kurse“, – atkirto M. Maldeikis.
Loterijų asociacija išplatino pranešimą, kuriame atsiribojo nuo bet kokių sąsajų susijusių su tyrimu ir pareiškė, kad į viešumą „pradėjo lįsti nusikalstamo lobizmo“ galai.