Biržų teisėsaugininkai praeitais metais šalyje pasižymėjo itin aukštais greitai kurpiamų bylų rezultatais. Toks skubėjimas kai kurių žmonių gyvenimus pavertė tragedijomis.
Pasižymėjusį perkėlė arčiau namų
Buvęs Biržų rajono apylinkės vyriausiasis prokuroras Darius Krogertas šiuo metu jau vadovauja Kėdainių rajono prokuratūrai.
Oficialioje prokuratūros pateiktoje informacijoje teigta, jog D. Krogertas paskirtas į Kėdainius, nes prašėsi perkeliamas dirbti arčiau namų. Tačiau teisėsaugininkų sluoksniuose kalbama, jog toks paskyrimas - tam tikras pastūmėjimas aukštyn karjeros laiptais. Juk Kėdainiai - Lietuvos centre, arčiau didžiųjų miestų, ką čia lyginsi su provincijos miesteliu.
Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė spaudai Vida Bielskytė tvirtino, kad D. Krogertas itin teigiamai pasižymėjo tuo, jog jam vadovaujant Biržų prokuratūrai buvo pasiektas geriausias šalyje rodiklis. Praeitų metų pirmą pusmetį net 94 procentai Biržų rajono apylinkės prokuratūros atliekamų bei kontroliuojamų ikiteisminių tyrimų buvo užbaigiami iki 6 mėnesių.
Šie gražūs skaičiai - viename iš rajono vyriausiojo prokuroro karjeros laiptelių.
O kaip tie „pagreitinti" bylų tyrimai atsiliepė paprastų žmonių gyvenime? Ar jie buvo objektyvūs, išsamiai atlikti, kiek bandymai gauti parodymus buvo teisėti?
Prisiminkime neseniai nuskambėjusią istoriją. Jei ne aktyvūs ir įstatymu pagrįsti advokato veiksmai, ši byla galėjo tapti eiliniu procentu Biržų rajono prokuratūros vadovo ataskaitoje. O žmogaus gyvenime - sulaužytu jo ir artimųjų likimu.
Liko silpnesnė už ligotą vyrą
„Iki to, kas įvyko praeitų metų rudenį, sveikata nesiskundžiau. Dabar kojos dreba vos pajudėjus, silpna. Ir nervai nebe tie. Va, jus pamačiau, ir iškart dilgtelėjo - gal vėl kas nutiko? Naktimis nebemiegu. Nebegaliu žiūrėti televizijos. Ypač pasijuntu blogai, kai pamatau kokią nors laidą, kur filmuojama areštinė, kameros grotos. Skubu gerti vaistų", - kalbėjo Ančiškių kaime gyvenanti 66 metų pensininkė Eugenija Dunauskienė.
Ketvirtadienį moteris grįžo iš eilinio vizito pas gydytojus. Jai buvo išrašyta vaistų. Prastai ji jautėsi ir aplankyta namuose prieš Motinos dieną. Sūnus siūlė gulti į ligoninę, tačiau motina tikėjosi kaip nors ištverti.
Anksčiau šeimoje buvo silpniausias jos vyras Pranas Dunauskas, kuriam operuota širdis. Dabar pagalbos ir globos labiau reikia žmonai.
E. Dunauskienės savijauta nepagerėjo ir po to, kai gavo Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokuroro Petro Janulio nutarimą „nutraukti ikiteisminį tyrimą įtariamojo atžvilgiu".
E. Dunauskienei buvo pareikšti įtarimai baudžiamojoje byloje dėl Guodžių kaime gyvenančios Elenos Adolfinos Šakenienės piniginės su pinigais vagystės.
Byla nutraukta „nesurinkus pakankamai duomenų, pagrindžiančių jos dalyvavimą šioje nusikalstamoje veikoje".
Prokuroro nutarime teigiama, kad „ikiteisminio tyrimo metu išnaudojus kitas įstatymo suteiktas galimybes surinkti ikiteisminiam tyrimui reikšmingus duomenis nebuvo surinkta pakankamai duomenų, patvirtinančių įtarimą E. Dunauskienei".
Ikiteisminis tyrimas Biržų rajono policijos komisariate buvo pradėtas praeitų metų rugsėjo 24 dieną.
E. Dunauskienei buvo pareikštas įtarimas, kad rugsėjo 23 dieną, apie 12 valandą, Guodžių kaime „turėdama tikslą pagrobti svetimą turtą, pro nerakintas duris įsibrovė į gyvenamąjį namą, priklausantį E. A. Šakenienei, ir iš kambaryje buvusios rankinės slaptai pagrobė piniginę 4 litų vertės ir joje buvusius pinigus 1800 litų".
Prokuroro nutarime teigiama, kad E. Dunauskienė apklausos metu neprisipažino padarius jai inkriminuojamą nusikalstamą veiką. Ji teigė, kad su vyru P. Dunausku automobiliu nuvažiavo į Guodžių kaimą pas Šakenius, vaišėms nusivežė medaus. Šakeniai juos pakvietė į namo vidų. Po kurio laiko Dunauskai nutarė važiuoti į namus, visi iš kambario išėjo į virtuvę. E. Šakenienė už medų davė padėklą su kiaušiniais ir 10 litų. Tuo viešnagė pasibaigė.
Tačiau E. Dunauskienė vienu metu buvo priversta prisiimti kaltę. Ir ne be pareigūnų „pagalbos".
Į areštinę - kaip nusikaltėlę
„Šiaurės rytai" aprašė šią istoriją praeitų metų spalio mėnesį. Apie tai, kad Šakeniai būtent juos apkaltino pinigų vagyste, Eugenija ir Pranas Dunauskai suprato iš žinutės mūsų laikraštyje.
Moteris su vyru buvo pakviesti į policijos komisariatą apklausai. Manė, paaiškins, kad jokių pinigų pas Šakenius nematė ir neėmė, ir tuo viskas baigsis.
Tačiau tyrėjai senolę ėmė ir uždarė į areštinę.
Tai sužinojęs jos sūnus Vaidas Dunauskas pasisamdė Panevėžyje dirbantį advokatą. Bandė perduoti motinai vaistų nuo širdies ligų ir kraujospūdžio, bet šie ją pasiekė tik vėlai vakare.
Vėliau paaiškėjo, kad anksčiau jokių reikalų su policija ir teisėsaugininkais neturėjusiai E. Dunauskienei buvo pranešta, jog ją čia gali laikyti ilgai. Prisiimti kaltę vis ragino ir kartu kameroje pasodinta įtartina kaimynė, gąsdinusi, kad ją gali išvežti į Panevėžio moterų kalėjimą.
E. Dunauskienei rūpėjo namie palikti gyvuliai ir po širdies operacijos priežiūros reikalaujantis vyras. Tad ji paklausė tyrėjų, ką pasirašyti ir pasakoti, kad kuo greičiau ją išleistų.
Šaltame rūsyje visą naktį nemiegojusią moterį ryte išvežė į „įvykio vietą" duoti parodymų.
Tą rytą sūnaus pasamdytas advokatas pareigūnus informavo, kad jis dalyvaus apklausose. Tačiau jo nelaukiant moteris buvo išvežta.
E. Dunauskienė turėjo sukurti istoriją, kad dalį pinigų pasiėmė pati, o kitą dalį išmetė į griovį.
Policininkai ją vežė prie griovio, kur „ieškojo" jos neva išmestų pinigų. Moteris net neskaičiusi pasirašė jai pakištus popierius, kad tik išleistų į namus.
Iš paskos į įvykio vietą atvykusiam advokatui su sulaikytąja nebuvo leista bendrauti.
Dėl patirto streso moteris pasijuto blogai, todėl buvo nuvežta į ligoninės priimamąjį.
Tą pačią dieną iš areštinės ji buvo išleista.
Prokurorai bandė imtis priemonių prieš senolę gynusį advokatą, tačiau jų užmačioms nepritarė nei teismas, nei Lietuvos advokatų taryba.
Reikalaus žalos atlyginimo
„Jei ne sūnus ir advokatas, gyvenimo nebebūtų. Vedė jie mane kaip į grabą. Už ką aš turėjau kentėti kaip didžiausia nusikaltėlė?" - klausė E. Dunauskienė, komentuodama gautą prokuroro nutarimą nutraukti ikiteisminį tyrimą.
Ji po šio įvykio sakė pakeitusi iki šiol turėtą gerą nuomonę apie teisėsaugos sistemą.
„Per televiziją stebime pedofilijos skandalą. Visur apgavystės. Jas matau, nes pati su tokiomis susidūriau", - kalbėjo moteris.
„Nedovanosiu ir reikalausiu žalos atlyginimo. Ir iš teisėsaugininkų, ir iš žmoną apkaltinusių vagyste asmenų. Apšaukti kaip didžiausi vagys. Giminės sužinoję klausinėja, kaip nutiko. Po šio įvykio vis lankomės pas gydytojus", - piktinosi P. Dunauskas.
Vyras sakė naktimis negalįs užmigti, dukart per dieną geria raminamuosius vaistus.
Skaičiai karjerai daryti - tobuli
Į „Šiaurės rytų" pateiktus klausimus, kaip buvo vykdomas priimtas įsakymas „Dėl ikiteisminio tyrimo terminų kontrolės tvarkos" bei apie jo vykdymo būdus, buvęs Biržų rajono apylinkės prokuratūros vadovas Darius Krogertas neatsakė.
Redakcijos prašymu, atsakymus pateikė Panevėžio apygardos prokuratūros atstovė spaudai Vida Bielskytė.
Biržų rajono apylinkės prokuratūros prokurorai 2009 metais į teismą perdavė 115 baudžiamųjų bylų (beveik 20 procentų daugiau nei 2008 metais), tarp jų pagreitinto proceso tvarka 100 proc. daugiau, baudžiamuoju įsakymu - 32 procentais daugiau.
Šiemet per 4 mėnesius pagreitinto proceso tvarka jau perduotos 8 bylos (pernai per visus metus - 10 bylų).
„Pagreitinto proceso tvarka užbaigiamos bylos, be abejo, taupo laiką, sąnaudas ir lėšas", - teigia V. Bielskytė.
Biržiečiai prokurorai pernai surašė 5 apeliacinius skundus, patenkinti 4. Šis apeliacinio veiksmingumo rodiklis yra geriausias Panevėžio apygardoje.
Teismas prokurorui (pačiam paprašius) pernai grąžino 2 bylas.
Pernai atnaujintos 9 bylos, dėl kurių teko atlikti papildomą tyrimą.